PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Oliwa. Powstanie nowa droga rowerowa wzdłuż al. Grunwaldzkiej. Niebawem przetarg

Oliwa. Powstanie nowa droga rowerowa wzdłuż al. Grunwaldzkiej. Niebawem przetarg
Wzdłuż al. Grunwaldzkiej w Oliwie zostanie zbudowana nowa droga rowerowa o długości 450 metrów. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska lada dzień ogłosi przetarg. Inwestycja jest prowadzona w ramach szerszego miejskiego programu, dzięki któremu powstają lub będą budowane nowe drogi rowerowe.
Miejsce, w którym powstanie wkrótce nowa droga rowerowa
Oliwa. Miejsce, w którym powstanie wkrótce nowa droga rowerowa
zdj. Marek Wałuszko/gdansk.pl


Na odcinku al. Grunwaldzkiej od skrzyżowania z ul. Pomorską/ul. Opacką do ul. Bitwy Oliwskiej znajduje się już bardzo popularna droga rowerowa. Biegnie ona jednak tylko po jednej stronie alei Grunwaldzkiej (po lewej jadąc w stronę Sopotu). Teraz powstanie nowa droga rowerowa po drugiej stronie alei. Liczyć będzie zaledwie 450 metrów, ale usprawni komunikację rowerową i pieszą w tym miejscu. Wielu rowerzystów bowiem jadąc w kierunku Sopotu i tak przemieszcza się po chodniku.

 

Rowerzyści korzystają już z tego fragmentu jadąc obecnie po chodniku i łamiąc prawo
Rowerzyści korzystają już z tego fragmentu jadąc obecnie po chodniku i łamiąc prawo
zdj. Marek Wałuszko/gdansk.pl


W związku z tą inwestycją nie tylko powstanie droga rowerowa, ale zostaną także przebudowane chodniki i zjazdy. Jak zapewnia DRMG konieczne będzie także zamontowanie urządzeń zabezpieczających ruch pieszych i rowerzystów. Realizacja inwestycji potrwa 4 miesiące od daty podpisania umowy. Przetarg zostanie ogłoszony w najbliższych dniach, a otwarcie ofert nastąpi już w drugiej połowie lipca.

droga-rowerowa3
Przebieg planowanej drogi rowerowej

 

Inwestycja jest częścią programu „Węzły integracyjne: Gdańsk Główny, Gdańsk Wrzeszcz oraz trasy dojazdowe do węzłów Pomorskiej Kolei Metropolitalnej i Szybkiej Kolei Miejskiej na terenie Gminy Miasta Gdańska.” W ramach tego programu na ul. Potokowej trwa budowa drogi rowerowej z przystanku PKM do skrzyżowania z ul. Słowackiego. Koszt tej inwestycji to ok. 4,5 mln złotych. Ponadto powstaje  ścieżka rowerowa wzdłuż al. Grunwaldzkiej, od ul. Kołobrzeskiej do ul. Braci Lewoniewskich. Inwestycja pochłonie ponad 2,6 mln złotych.

 

Czytaj też: Przymorze, Wrzeszcz. Dwa kilometry nowej ścieżki rowerowej już w połowie wakacji

 

Program uwzględnia również m.in. budowę drogi rowerowej na ul. Dmowskiego, dla której podpisano w czerwcu umowę. Prace przy budowie drogi rowerowej na ul. Dmowskiego mają potrwać ok. 6 miesięcy. Koszt to niecałe 1,4 mln złotych. W ramach programu powstanie także droga rowerowa na ul. Nowatorów. Trasa będzie gotowa do końca sierpnia 2021 r.

 

oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl