Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Olechnowicz odwołany. Kto będzie nowym prezesem Lotosu?

Zmiany w zarządzie ogłoszono oficjalnie w środę, 13 kwietnia. Pracę stracił nie tylko prezes Paweł Olechnowicz, ale też dwaj jego zastępcy. Nowy szef ma być wyłoniony w ramach konkursu - jednak już teraz w środowiskach politycznych Pomorza mówi się, że będzie to człowiek Prawa i Sprawiedliwości.

Olechnowicz odwołany. Kto będzie nowym prezesem Lotosu?
A
A
data publikacji: 13 kwietnia 2016 r.

Paweł Olechnowicz
Paweł Olechnowicz
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

- W mojej ocenie spółka potrzebuje świeżej krwi, ludzi z nowymi pomysłami, którzy będą dynamiczniej funkcjonować na rynku - komentuje zmianę w Lotosie minister skarbu Dawid Jackiewicz. - Oczekuję od zarządu Lotosu bardziej ofensywnyh działań, które wyprowadzą spółkę na prostą.

Paweł Olechnowicz prezesem Rafinerii Gdańskiej został w marcu 2002 r. To za jego kadencji nazwę firmy zmieniono na Grupa Lotos SA. Olechnowicz jest absolwentem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Od 1977 r. był związany z Elblągiem, pracował w tamtejszym Zamechu, a po jego prywatyzacji był prezesem i dyrektorem generalnym ABB Zamech (1990-96). Jako szef Lotosu był wysoko oceniany przez środowiska biznesowe - firma pod jego kierownictwem rozwinęła się i odniosła szereg sukcesów. Od 2005 r. Grupa Lotos notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W 2012 r. zajęła drugie miejsce wśród polskich firm w rankingu tygodnika Polityka i dziennika Rzeczpospolita. W tym samym czasie ranking Coface dał Lotosowi szóste miejsce na liście 500 największych firm Europy Środkowo-Wschodniej. W 2014 r. spółka zanotowała blisko 1,5 mld zł strat, ale było to spowodowane głównie dużym spadkiem cen ropy na rynkach światowych.

Olechnowicz pozostawał na stanowisku Prezesa Lotosu mimo zmian rządów - zaczął za czasów SLD, fotel szefa utrzymał za PiS (2005-2007) i PO. W 2009 został prezesem Polskiego Forum Akademicko-Gospodarczego.

Kto będzie następcą Olechnowicza? Od kilku tygodni w kuluarach mówi się, że nowym prezesem miałby zostać Andrzej Jaworski - aktualny poseł PiS, który musiałby się jednak zrzec mandatu parlamentarnego. Jaworski ma doświadczenie w kierowaniu dużą spółką, swego czasu był prezesem Stoczni Gdańskiej. Jednak kandydatura ta ma przeciwników w samym PiS, dlatego trudno w tej chwili przesądzać kto stanie na czele Lotosu.


Komentarz Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska:

“Odwołanie prezesa Grupy Lotos Pawła Olechnowicza to nie jest najlepsza wiadomość ostatnich miesięcy. Olechnowiczowi udało się wywindować Lotos na naprawdę europejski poziom. Jego zasługi dla firmy są niepodważalne. Z powodzeniem kierował nią przez czternaście lat i w tym czasie – co w Polsce niestety nie jest normą – przetrwał sześć rządów i dwunastu ministrów skarbu. To świadczy o tym, że był cenionym fachowcem.

Mam nadzieję, że goszcząca dziś w Grupie Lotos dobra zmiana nie doprowadzi w konsekwencji do likwidacji, na przykład przez połączenie z Orlenem, tej wielkiej firmy. O takich zamierzeniach słyszymy od lat. I od lat gdańszczanie protestowali przeciw nim, bez względu na to kto na te pomysły wpadał – czy był to rząd SLD, AWS, czy PO. I dziś nie zawahamy się użyć wszelkich dostępnych nam środków, by do tego nie dopuścić”.OFICJALNY KOMUNIKAT OPUBLIKOWANY PRZEZ BIURO KOMUNIKACJI GRUPY LOTOS SA:

“13 kwietnia 2016 r. Rada Nadzorcza Grupy LOTOS S.A. zdecydowała o odwołaniu ze składu Zarządu Spółki Pana Pawła Olechnowicza, Prezesa Zarządu oraz Panów Zbigniewa Paszkowicza i Marka Sokołowskiego, Wiceprezesów Zarządu. W Zarządzie pozostali Panowie Maciej Szozda oraz Mariusz Machajewski.

Rada Nadzorcza zdecydowała o czasowym delegowaniu do pełnienia obowiązków Prezesa Zarządu Pana Roberta Pietryszyna. Pan Pietryszyn będzie pełnił obowiązki Prezesa Zarządu Grupy LOTOS S.A. bez wynagrodzenia.

W celu uzupełnienia składu Zarządu Rada Nadzorcza podjęła decyzję o wszczęciu konkursu na stanowiska Prezesa Zarządu, Wiceprezesa ds. Operacyjnych, Wiceprezesa ds. Korporacyjnych oraz Wiceprezesa ds. Strategii i Rozwoju”.


-
Roman Daszczyński (0)
www.gdansk.pl
roman.daszczynski@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Roman Daszczyński (0)
www.gdansk.pl
roman.daszczynski@gdansk.pl
więcej tekstów autora