PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

UCK. Centrum Medycyny Nieinwazyjnej gotowe od września na przyjęcie pacjentów. Zobacz FOTO

UCK. Centrum Medycyny Nieinwazyjnej gotowe od września na przyjęcie pacjentów. Zobacz FOTO
Ta ogromna inwestycja, finansowana przede wszystkim z budżetu państwa, kosztowała 592 mln zł. W budynku znajdą się m.in Kliniki Kardiochirurgii, Neurologii, Psychiatrii, Internistyczne, Nefrologii. W nowoczesnym budynku pacjenci będą mieli do dyspozycji 300 łóżek i supernowoczesny sprzęt: dwa tomografy komputerowe, dwa rezonanse magnetyczne i trzy angiografy.  
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Sala szpitalna, fragment nowoczesnego łóżka szpitalnego
Jedna z sal chorych Centrum Medycyny Nieinwazyjnej UCK w Gdańsku, trafią tu na obserwację pacjenci po udarach
Fot. Jerzy Pinkas/gdansk.pl

 

 

W środę, 25 sierpnia 2021 roku w nowej część budynku Centrum Medycyny Nieinwazyjnej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku władze szpitala i uczelni spotkali się dziennikarzami. Zwiedzanie budynku zorganizowano pod koniec wakacji, ponieważ już na początku września do nowej części szpitala przeniosą się kliniki, a co za tym idzie, pojawią się w niej pierwsi pacjenci.

O budowie CMN mówili: prof. Edyta Szurowska, prorektor ds. klinicznych GUMed, Marek Langowski, kanclerz uczelni oraz przedstawiciele UCK: Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny, Arkadiusz Lendzion, zastępca dyrektora naczelnego ds. administracyjno-technicznych i Aleksandra Talaśka, kierownik Działu Zaopatrzenia i Transportu.

- To jest najnowocześniejszy kompleks kliniczny w Polsce - powiedziała profesor Edyta Szurowska, prorektor ds. medycznych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. - Jesteśmy w przededniu oddania drugiej części inwestycji, Centrum Medycyny Nieinwazyjnej, pierwsza została zrealizowana i oddana w 2018 roku. Za kilkanaście dni wprowadzą się tu pacjenci. CMN to największa obecnie inwestycja realizowana przez GUMed, była ona finansowana głównie z budżetu państwa, kosztowała ponad 592 mln zł. To miejsce, w którym nie tylko leczymy chorych, to nie tylko szpital, ale także miejsce kształcenia studentów, pracowników zawodów medycznych, prowadzenia badań naukowych. To bardzo innowacyjne miejsce wyposażone w niezmiernie nowoczesny sprzęt. Cieszymy się, że trafiają tu pacjenci nie tylko z Pomorza, ale i całej Polski. 

 

 

Cała inwestycja - czyli budowa najpierw Centrum Medycyny Inwazyjnej, potem Nieinwazyjnej - została podzielona na dwa etapy, ponieważ uzyskanie przestrzeni pod drugą część obiektu wymagało wyburzenia kilku starych budynków, z których wcześniej trzeba było “wyprowadzić” funkcjonujące w nich kliniki i przenieść je w nowe lokalizacje.

W ramach realizacji pierwszego etapu w latach 2015-2018 powstały budynki B, C i D wraz z dwoma łącznikami do Centrum Medycyny Inwazyjnej, w których mieszczą się m.in.:

 • Klinika Alergologii i Pneumonologii;
 • Klinika Dermatologii, Wenerologii i Alergologii;
 • Klinika Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Endokrynologii Ginekologicznej;
 • Klinika Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej;
 • Klinika Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii;
 • Klinika Położnictwa;
 • Klinika Neonatologii;
 • Klinika Onkologii i Radioterapii.

  I część CMI oddano do użytku pod koniec 2018 roku.

 

Fragment czteropiętrowego nowczesnego budynku Centrum Medycyny Nieinwazyjnej w Gdańsku
Centrum Medycyny Nieinwazyjnej to najnowocześniejszy kompleks kliniczny w Polsce, to największa obecnie inwestycja realizowana przez GUMed, finansowana głównie z budżetu państwa.
Fot. Jerzy Pinkas/gdansk.pl

 

W drugim etapie, który właśnie się zakończył, powstał budynek A i trzeci łącznik do budynku Centrum Medycyny Inwazyjnej. W nowej przestrzeni zlokalizowane są następujące jednostki:

 • I Klinika Kardiologii;
 • II Klinika Kardiologii i Elektroterapii Serca;
 • Klinika Chorób Wewnętrznych, Chorób Tkanki Łącznej i Geriatrii;
 • Klinika Endokrynologii i Chorób Wewnętrznych;
 • Klinika Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej;
 • Klinika Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych;
 • Klinika Neurologii Dorosłych;
 • Klinika Psychiatrii Dorosłych,
 • Zakład Radiologii
 • administracja UCK.

 - Pomimo pandemii bez istotnych opóźnień udało się zakończyć budowę i wyposażanie CMN - mówi Jakub Kraszewski, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. - Z początkiem września 2021 roku przeprowadzą się tu pierwsze kliniki, które mają do dyspozycji od 270 do 300 łóżek na leczenie chorych w trybie stacjonarnym i na krótkie, jednodniowe hospitalizacje. Inwestycja planowana była na pięć - sześć lat, przez ten czas musieliśmy dołożyć 55 mln zł, które szpitalowi udało się wypracować. Pozyskaliśmy też finansowanie ze środków unijnych - 12 mln zł, wzięliśmy pożyczkę z Agencji Rozwoju Przemysłu - 18 mln, był też wkład własny uczelni, około 40 mln zł. Dziś oddziały CMN, które oddajemy pacjentom i personelowi, zajmują się leczeniem wysokospecjalistycznym, często unikatowym w skali całego makroregionu, z nowoczesnym sprzętem. Dziś jesteśmy najnowocześniejszym szpitalem w regionie, a może i w Polsce, w którym wszystkie dziedziny działają w nowoczesnej XXI wiecznej infrastrukturze. 

Jak mówi Arkadiusz Lendzion, zastępca dyrektora UCK ds. administracyjno-technicznych budowę szpitala prowadzono w trudnym okresie wzrostów kosztów budowlanych i robocizny. 

 

 

Młody mężczyzna w marynarce i koszuli, stoi oparty o szpitalne łóżko
Łatwość eksploatacji obiektu, bezpieczeństwo pacjenta, korzyści dla personelu są możliwe dzięki powiązaniu poszczególnych etapów inwestycji - mówi Arkadiusz Lendzion, zastępca dyrektora UCK ds. administracyjno-technicznych
Fot. Jerzy Pinkas/gdansk.pl

 

 

- Budowa CMN przebiegała też w środku normalnie funkcjonującego szpitala - tłumaczy dyrektor Lendzion. - To było poważne utrudnienie. Obiekt którego budowę właśnie zakończyliśmy jest bardzo nowoczesny, jest kolejnym etapem naszej inwestycji, powiązany z pierwszym etapem, czyli budową Centrum Medycyny Inwazyjnej. Są w nim zastosowane rozwiązania techniczne tożsame z pierwszym etapem, a to oznacza łatwość eksploatacji obiektu, bezpieczeństwo pacjenta i korzyści dla personelu. Przed nami dalsze inwestycje, myślimy o stworzeniu specjalistycznego centrum pediatrycznego.  

Połączone budynki Centrum Medycyny Nieinwazyjnej (CMN) i Inwazyjnej (CMI) tworzą najnowocześniejszy w Polsce kompleks medyczny, w którym pacjenci mają dostęp do innowacyjnych metod leczenia i sprzętu medycznego na najwyższym światowym poziomie. Koszt całej inwestycji (CMN) wyniósł ok. 691,6 mln zł (526 mln zł to koszt kubatury i infrastruktury, a 165,6 mln zł wyposażenia). Większość środków – ok. 590 mln zł – pochodzi z budżetu państwa, 55 mln zł to środki własne UCK, 12 mln zł to środki unijne, natomiast pozostała kwota to środki zapewnione przez Gdański Uniwersytet Medyczny.

 

 

 

Alicja Katarzyńskawww.gdansk.plalicja.katarzynska@gdansk.pl
Alicja Katarzyńska - najnowsze
Alicja Katarzyńskawww.gdansk.plalicja.katarzynska@gdansk.pl
Alicja Katarzyńska - najnowsze