• Start
  • Wiadomości
  • Obrączkowanie i dokarmianie ptaków.  „Akcji Karmnik” w gdańskim ZOO!

Obrączkowanie i dokarmianie ptaków.  „Akcji Karmnik” w gdańskim ZOO!

Gdańskie ZOO weźmie udział w ogólnopolskim projekcie dokarmiania i obrączkowania ptaków pt. „Akcja Karmnik”. Inicjatywa ta odbywa się przez całą zimę, czyli w okresie, gdy część zimujących w Polsce ptaków koncentruje się przy karmnikach, poszukując łatwego dostępu do pokarmu.
17.12.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
wróbel


Odłapywanie przy karmniku to do doskonała okazja, aby zaobrączkować dużą liczbę ptaków jednocześnie i sprawdzić czy ptaki są związane z żerowiskiem oraz jakie gatunki najchętniej korzystają z dokarmiania. Jest to też świetna metoda na określenie liczebności i pochodzenia ptaków łapanych przy karmnikach. Można także zbadać wpływ warunków atmosferycznych na kondycję ptaków, ich otłuszczenie oraz zbadać strukturę wieku i płci tej grupy zwierząt w ciągu całego sezonu zimowego.

Projekt "Akcja Karmnik" trwa już od kilkunastu lat. Akcja jest koordynowana przez samych obrączkarzy i polega na regularnym dokarmianiu oraz na znakowaniu ptaków przylatujących zimą do karmnika. Obrączkowania odbywają się synchronicznie w całej Polsce, zgodnie z wytycznymi metodyki stworzonej na potrzeby projektu. Punkty, w których prowadzi się odłowy, znajdują się między innymi w Zabrzu, Krakowie, Białymstoku, Gdańsku, Warszawie, Olsztynie, Gdyni i Poznaniu. Często są powiązane z placówkami naukowymi: uniwersytetami, parkami narodowymi i stacjami badawczymi.

Misją ogrodów zoologicznych jest edukacja i nauka, dlatego Gdański Ogród Zoologiczny chętnie przyłącza się corocznie do zbierania danych naukowych dla ogólnopolskiego projektu.

- Fakt, że obrączkowanie odbywa się przy trasie zwiedzania, daje możliwość swobodnego udziału gości w procesie obrączkowania. Jest to okazja do przyjrzenia się z bliska pracy obrączkarza polegającej między innymi na oznaczaniu gatunku, wieku i płci schwytanych ptaków oraz zbieraniu niezbędnych pomiarów. – mówi Sabina Buczyńska edukatorka i ornitolożka prowadząca akcję w Zoo Gdańsk.

Plakat reklamujący akcję w gdańskim Zoo
Plakat reklamujący akcję w gdańskim Zoo


Ornitolodzy podczas pracy udzielają wszelkich informacji związanych z obrączkowaniem ptaków, uczą rozpoznawania gatunków oraz wpajają zasady prawidłowego prowadzenia zimowego dokarmiania.

Spotkania są owocne nie tylko dla dorosłych. Z zimowych wydarzeń w zoo skorzystają nawet najmłodsi uczestnicy akcji. Goście mogą nauczyć się odróżniać gatunki sikorek – bogatki, ubogiej i modraszki, poznać różnicę między mazurkiem a wróblem, czyżem a dzwońcem, samicą i samcem zięby; dowiedzieć się, który ptak wyróżnia się umiejętnością schodzenia głową w dół po pniu, a który jest najsprawniejszym uciekinierem; zapoznać się z taktykami zimowego otłuszczania się ptaków oraz letniego pierzenia.

Zimowe spotkania w zoo odbywają się w niedzielne poranki w dniach: 19 grudnia 2021, 16 stycznia 2022 i 27 lutego 2022. Punkt działa między godziną 9.00 a 12.00. i znajduje się w sąsiedztwie kawiarni „Cafe Zoo” naprzeciwko pawilonu hipopotamków karłowatych.
Warunkiem udziału w akcji jest zakup biletu wstępu do ZOO wedle bieżącego cennika dostępnego na www.zoo.gda.pl.

TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór