PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej we wtorek, 1 września. Transmisje i udogodniania dla mieszkańców

Obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej we wtorek, 1 września. Transmisje i udogodniania dla mieszkańców
Bezpłatna komunikacja miejska na Westerplatte, zmiana organizacji ruchu na placu Obrońców Poczty Polskiej, telebimy w przestrzeni miejskiej, na których można obejrzeć relacje z miejskich uroczystości - to niektóre z udogodnień dla gdańszczanek i gdańszczan w związku z obchodami 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Z części wydarzeń transmisje na www.gdansk.pl.
Uroczystości związane z 81. rocznicą wybuchu II wojny światowej odbędą się m.in. przy Pomniku Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku
Uroczystości związane z 81. rocznicą wybuchu II wojny światowej odbędą się m.in. przy Pomniku Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku
fot. www.gdansk.pl

 

Bezpłatna komunikacja miejska na poranne uroczystości na Westerplatte 

We wtorek, 1 września, przypada 81. rocznica wybuchu II wojny światowej. Na uroczystości na Westerplatte będzie można dojechać z różnych części miasta pojazdami 16. specjalnie uruchomionych linii autobusowych (od W1 do W16).

Szczegółowy rozkład jazdy autobusów linii specjalnych (od W1 do W16) na uroczystości na Westerplatte znajdziesz TUTAJ.

Z Westerplatte uczestnicy obchodów będą mogli wrócić linią W58. Autobusy te będą jeździć średnio co 3-4 minuty do godz. 7:30 na trasie: Westerplatte – Przeróbka – Dworzec Główny – al. Zwycięstwa – Wrzeszcz PKP. Zatrzymają się na wszystkich przystankach, oprócz przystanku „Przystań Żeglugi”. Miejsce wysiadania i wsiadania pasażerów na Westerplatte wskażą pracownicy służb porządkowych.

Autobusy linii 106 i 138 do godz. 9. 00 nie będą obsługiwać pętli Westerplatte, tylko zostaną skrócone do przystanku „Przystań Żeglugi”.


Udział prezydent Gdańska i samorządowców 

W porannych uroczystościach udział weźmie prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Wspólnie z delegacją kilkudziesięciu prezydentów, burmistrzów i wójtów z całej Polski złoży kwiaty pod pomnikiem, tuż po uroczystościach. 

- Jak co roku 1 września oddamy hołd tym, którzy walczyli o wolność naszej ojczyzny. Od ponad 20 lat organizowaliśmy obchody na Westerplatte, gdzie spotykaliśmy się o 4:45. Mam nadzieję, że wspólnie z delegacją kilkudziesięciu prezydentów, burmistrzów i wójtów z całej Polski również w tym roku będziemy mogli wziąć udział w uroczystościach, a także złożyć kwiaty pod pomnikiem. W tym roku za organizację uroczystości odpowiedzialne jest Wojsko Polskie, które poprosiło nas o wsparcie w dowozie wszystkich chętnych i taka zgoda została wydana - podkreśla Aleksandra Dulkiewicz. - Miejskie uroczystości rozpoczniemy w przededniu wybuchu drugiej wojny światowej na Westerplatte, składając kwiaty na cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego. Następnego dnia w południe, 1 września, zachęcam do udziału w uroczystości pod pomnikiem obrońców Poczty Polskiej, na placu Obrońców Poczty Polskiej. Pamiętajmy o przesłaniu, które widnieje na Westerplatte i jest tak ważne szczególnie dziś: Nigdy więcej wojny!

Organizatorem tegorocznych uroczystości na Westerplatte jest Wojsko Polskie. Miasto Gdańsk na prośbę organizatora uruchomia w/w dodatkowe połączenia autobusowe z gdańskich dzielnic na Westerplatte oraz udostępnia przestrzeń parkingową do zagospodarowania przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Za organizację ruchu i parkingów na półwyspie Westerplatte odpowiadać będą wojskowi. 


Miejskie obchody wybuchu II wojny światowej

  • poniedziałek, 31 sierpnia, godz. 18.00 - złożenie kwiatów na Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte

Cmentarz powstał w miejscu zniszczonej 2 września 1939 roku przez nalot bombowców nurkowych wartowni nr 5 Wojskowej Składnicy Tranzytowej 

Transmisja na www.gdansk.pl 

  • wtorek, 1 września, godz. 4.45 - zabrzmi dzwon kościoła św. Katarzyny w Gdańsku, który nazywa się Pokój i Pojednanie Pax et Reconcilatio. Drugi pod względem wielkości dzwon w tej świątyni
  • wtorek, 1 września, godz. 9.00 - uroczystości pod tablicą upamiętniającą harcmistrza Jana Ożdżyńskiego na budynku Dyrekcji Kolei przy ul. Dyrekcyjnej 2-4

Harcmistrz Jan Ożdżyński jest prawdopodobnie pierwszą ofiarą II wojny światowej w Gdańsku. Tablica, ufundowana w 1986 roku, zlokalizowana jest na gmachu Dyrekcji Kolei w Gdańsku. Budynek przed wojną mieścił polskie instytucje, w tym Komendy Gdańskich Chorągwi Harcerek i Harcerzy.

Transmisja na www.gdansk.pl 

  • wtorek, 1 września, godz. 10.00 - złożenie wieńców pod Victoriaschule (dziś budynek Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Kładki 24)

To w Victoriaschule w dniach 1-15 września 1939 r. Niemcy torturowali i zamęczyli członków Polonii gdańskiej. Szacuje się, że liczba aresztantów sięgała nawet 3 tys. osób. Część z nich została później przetransportowana m.in. do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Sztutowie.

  • wtorek, 1 września, godz. 12.00 - msza św. na placu Obrońców Poczty Polskiej w intencji poległych pocztowców z modlitwą międzywyznaniową, po jej zakończeniu wystąpienia oficjalne, oddanie hołdu poległym oraz złożenie wieńców

Atak na budynek Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku nastąpił równocześnie z rozpoczęciem ostrzału Westerplatte przez pancernik Schleswig-Holstein.

Transmisja na www.gdansk.pl 

  • wtorek, 1 września, godz. 16.00 - złożenie wieńców na cmentarzu na Zaspie, będą także modlitwa i przemówienia oraz pieśni patriotyczne, które wykona Cappella Gedanensis

Transmisja na www.gdansk.pl 

 

W przestrzeni miejskiej przygotowano telebimy - na Zielonym Moście oraz w pobliżu Katowni - na których będzie można oglądać uroczystości miejskie.

Dbajmy o bezpieczeństwo 

Osoby biorące udział w miejskich uroczystościach prosimy o zachowanie szczególnych środków ostrożności: odstępu 1,5 metra od innych osób oraz rozważenie zasłonięcia ust i nosa.

We wszystkich miejscach, w których odbywają się uroczystości dostępne będą maseczki jednorazowe oraz płyny do dezynfekcji rąk.


Zmiany w organizacji ruchu w rejonie placu Obrońców Poczty Polskiej 

W związku z obchodami 81. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej 1 września możliwe są utrudnienia w ruchu pojazdów w rejonie Placu Obrońców Poczty Polskiej.

Utrudniony będzie wjazd pojazdów na ulicę Sierocą na całej jej długości od skrzyżowania z ulicami Osiek i Stare Domki do skrzyżowania z ul. Zamkową.

Dojazd do ul. Osiek i Podwala Staromiejskiego możliwy będzie ul. Olejarną i ul. Browarną.

Utrudniony będzie ruch pojazdów na fragmencie ul. Tartacznej od boiska szkolnego do ul. Sierocej. Na odcinku ul. Tartacznej od boiska do Podwala Staromiejskiego obowiązywać będzie ruch dwukierunkowy.

 

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl