• Start
  • Wiadomości
  • Muzyczne wieczory na gdansk.pl. O dziełach operowych Jerzy Snakowski - w piątki, g. 18

Muzyczne wieczory na gdansk.pl. O dziełach operowych Jerzy Snakowski - w piątki, g. 18

Przez kilkanaście najbliższych tygodni, miłośnik i niestrudzony propagator opery, Jerzy Snakowski będzie przybliżał melomanom najwybitniejsze światowe dzieła tego gatunku muzycznego. Program “Internetowy Przewodnik Operowy” autorstwa Jerzego Snakowskiego zagości na łamach portalu po raz pierwszy 11 lutego 2022 i poświęcony będzie “Madame Butterfly” Pucciniego. Piątek, godz. 18.
11.02.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Jerzy Snakowski jako prowadzący plenerowy pokaz opery na Targu Węglowym, organizowany przez Instytut Kultury Miejskiej. Gdańsk, 2016 roku
Jerzy Snakowski jako prowadzący plenerowy pokaz opery na Targu Węglowym, organizowany przez Instytut Kultury Miejskiej. Gdańsk, 2016 roku
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

 

Media piszą, że przed Jerzym Snakowskim opera nie ma tajemnic. I rzeczywiście. Jego ogromną wiedzę sprawdzić można było oglądając Wielką Grę, najsłynniejszy telewizyjny teleturniej ukazujący się w Telewizji Polskiej przez ponad 40 lat, począwszy od 1962 roku. Snakowski wygrał go trzy razy, a był jeszcze wtedy studentem. Teraz gromadzi tłumy na spotkaniach „Opera? Si!” w Operze Bałtyckiej (na lutowe show miejsc już nie ma, kolejne spotkanie odbędzie się 19 marca). Piastował też stanowisko wicedyrektora tego teatru, a od wielu lat podziwiamy go w roli prowadzącego plenerowe pokazy pt. “Opera na Targu Węglowym”.   

Pasjonat i popularyzator, o ulubionym gatunku opowiada ze swadą i erudycyjnym wdziękiem, czasem uszczypliwie, ale zawsze z miłością. Prawdziwy showman, który tym razem postanowił podzielić się swą wiedzą również z internautami. Dlaczego?  

- To pandemia zmusiła mnie do testowania nowych umiejętności - tłumaczy Jerzy Snakowski. 

I tak, dzięki odosobnieniu i ministerialnemu wsparciu, powstał najpierw “Internetowy Słownik Operowy”, następnie cykl “Ta aria brzmi znajomo”, gdzie autor skupił się na tych fragmentach muzycznych, które zdobyły szczególną popularność, aż w końcu “Internetowy Przewodnik Operowy”.

- "O! Znam tę melodię" - mówimy często, choć nie wiemy, skąd. I kto ją stworzył? I po co? - pisze Jerzy Snakowski we wprowadzeniu do cyklu “Ta aria brzmi znajomo”. - Może się okazać, że pochodzi ona z opery - gatunku muzycznego, który staje się powoli, o paradoksie!, gatunkiem offowym.

Program Jerzego Snakowskiego Opera? Si!  w Operze Bałtyckiej zawsze gromadzi tłumy zasłuchanych fanów
Program Jerzego Snakowskiego "Opera? Si!" w Operze Bałtyckiej zawsze gromadzi tłumy zasłuchanych fanów, zarówno gatunku, jak i prowadzącego
fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

 

Cykl “Internetowy Przewodnik Operowy” to seria 15, 20-minutowych filmików poświęconych już całym dziełom. Autor wybrał te najbardziej znane, które na operowych scenach królują od lat, jak “Madame Butterfly” Pucciniego - największy operowy melodramat. O Puccinim usłyszymy w pierwszej odsłonie cyklu na gdansk.pl w piątek, 11 lutego, o godz. 18.

“Japoński motylek w szponach jankeskiej szowinistycznej świni. Opera operująca stereotypami. Ale i tak wzrusza do łez” - tak w ogromnym skrócie podsumowuje libretto “Madame Butterfly” Snakowski, przyznając jednocześnie, że na tym przedstawieniu “ryczy jak bóbr”. Ale ostrzega, że gdyby libretto “Madame” pozbawić muzyki i wystawić jako dramat, to pastwiłyby się nad nim godzinami. 

Do zilustrowania mini wykładu Jerzy Snakowski wykorzystuje fragmenty spektaklu Opery Wiedeńskiej. W głównych partii słyszymy Marię José Siri (jako Cio-Cio-San) oraz Murata Karahana w roli uwodzącego młodziutką gejszę Pinkertona. Partię Suzuki śpiewa Zoryana Kushpler, a dyrygentem dzieła jest Jonathan Darlington. Scenografię do spektaklu przygotował Tsugouharu Foujita.

Warto dodać, że "Madame Butterfly" znajduje się również w repertuarze Opery Bałtyckiej. Udana premiera odbyła się 11 czerwca 2021. Główne partie zaśpiewali: Izabela Matuła (Cio-cio-san), Paweł Skałuba (Pinkerton), Leszek Skrla (Sharpless) i Karolina Sikora (Suzuki).

Na spotkania z operą i Jerzym Snakowskim w ramach “Internetowego Przewodnika Operowego” portal gdansk.pl zaprasza widzów od 11 lutego co piątek, o godz. 18.

Serię “Internetowy Przewodnik Operowy” zrealizowano ze środków Miasta Gdańska w ramach Stypendium Kulturalnego.

 

TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór