PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

„Nuda i ekologia” - to już IV odcinek filmowej serii Teatru Miniatura „Papety: z ostatniej chwili”

„Nuda i ekologia” - to już IV odcinek filmowej serii Teatru Miniatura „Papety: z ostatniej chwili”
Jak przezwyciężyć nudę? Czy wystarczy wybrać się do lasu? Zobacz premierę czwartego odcinka serii „Papety: z ostatniej chwili” pt. „Nuda i ekologia” i weź udział w konkursie na komiks inspirowany serią.
 Nuda i ekologia , czwarty odcinek serii „Papety: z ostatniej chwili” znajdziesz na stronie i profilu FB Miejskiego Teatru Miniatura
"Nuda i ekologia", czwarty odcinek serii „Papety: z ostatniej chwili” znajdziesz na stronie i profilu FB Miejskiego Teatru Miniatura
fot. mat. MTM

 

Rodzina Papetów objaśnia dzieciom świat - filmowa seria Miejskiego Teatru Miniatura online

 

Sześciominutowy film pt. “Nuda i ekologia” opowiada o tym, że kwarantanna jest już nie do zniesienia. Lalki mają dość, panuje nuda i Marlence skończyły się tematy. Dziadek Ryszard zabiera więc Mirka i Marlenkę do lasu. Ale zbyt głośno zachowujące się dzieci spotka tam wiele niespodzianek. Nie zawsze miłych. Czy pomoże im piosenka?

 

 

„Papety: z ostatniej chwili” to program informacyjny dla dzieci w odcinkach z wykorzystaniem teatralnych lalek – Rodziny Papetów. Dzieci też czują się zaniepokojone wieściami dotyczącymi sytuacji w naszym kraju i na świecie, które docierają do nich tylko częściowo, ale bezpośrednio wpływają na ich życie. Artyści z Teatru Miniatura w prosty sposób tłumaczą trudne sprawy, jednocześnie zachęcając dzieci do odpowiednich zachowań.

Teatr Miniatura. Dziś premiera II odcinka serii „Papety: z ostatniej chwili”

 

To jeszcze gorące kadry z planu zdjęciowego ostatniego odcinka Papetów
To jeszcze gorące kadry z planu zdjęciowego ostatniego odcinka Papetów
fot. mat. MTM

 

Teatr Miniatura rozpoczął produkcję serii już 2 kwietnia 2020 r. Premierowy odcinek miał tytuł „M jak makaron, P jak panika” i główny bohater filmu dziadek Ryszard Papet tłumaczył dzieciom podstawowe zasady higieny i kontaktu podczas epidemii. W drugim filmie, zatytułowanym #zostańwdomu” (w sieci od 17 kwietnia) dzieci dowiedziały się dlaczego musimy wszyscy zostać w domach. W trzecim (w sieci od 28 kwietnia) pojawiła się długo wyczekiwana przez Marlenkę i Mirka, młodych bohaterów serii - Babcia Irena, która utknęła na Zanzibarze i nie mogła wrócić, bo samoloty nie latają, a widzowie przy okazji dowiadują się, czym jest kwarantanna.
Najnowszy, czwarty filmik “Nuda i ekologia” opowiada o tym, że tęsknimy do natury, która może być lekarstwem na kwarantannę, ale jak się okazuje - potrafi też zaskoczyć.

Co to jest kwarantanna? Premiera III odcinka serii „Papety: z ostatniej chwili” Teatru Miniatura

 

Scenariusz poszczególnych odcinków napisała Sandra Szwarc, a reżyseruje Michał Derlatka. Lalki, które zaprojektowała i wykonała Olga Ryl-Krystianowska animują aktorzy teatru Miniatura: Magdalena Żulińska, Jakub Ehrlich, Piotr Srebrowski, Wojciech Stachura i Michał Derlatka.

 

Konkurs na komiks

Jeśli podobały ci się przygody rodziny Papetów i masz od 7 do 13 lat, Teatr Miniatura zachęca, abyś wymyślił historię, której bohaterami będą postaci z miniserialu “Papety: z ostatniej chwili”, stworzył komiks i wziął udział w konkursie.
Technika pracy nie jest określona - może być to rysunek, malarstwo, grafika komputerowa czy fotografia. Format pracy nie za duży – od jednej do czterech plansz.

 

Organizatorzy czekają na zgłoszenia do 14 czerwca 2020 roku. Ogłoszenie konkursu odbędzie się 22 czerwca 2020 roku. 

 

A nagrody? Nagrodzone i wyróżnione prace zostaną opublikowane na stronie oraz w mediach społecznościowych Teatru Miniatura, a główną nagrodą jest sesja zdjęciowa z Papetami i bilety otwarte na spektakle.

Konkurs adresowany jest do dzieci w wieku od 7 do 13 lat oraz placówek edukacyjnych i kulturalnych prowadzących zajęcia dla dzieci w tym wieku. Pełen regulamin konkursu można znaleźć na stronie teatru www.teatrminiatura.pl

„Papety: z ostatniej chwili” są jednym z elementów obecności Miniatury online pod hasłem Miniatura dzieciom w sieci. Teatr udostępnia różnorodne materiały do
wykorzystania wspólnie z dziećmi – zabawy, zagadki i zadania inspirowane przedstawieniami w Strefie Zabaw na swojej stronie, materiały wideo na kanale YouTube (piosenki, reportaże z działań, rozmowy o teatrze), trzy spektakle – „Bajki robotów” w reż. Romualda Wiczy-Pokojskiego, „Zostań przyjacielem” w reż. Tomasza Mana i „Krzyżacy” w reż. Jakuba Roszkowskiego – dostępne na stronie Internetowego Teatru dla Szkół, z którym realizował nagrania.

 

Miniatura dzieciom w sieci: "Papety: z ostatniej chwili"

IV odcinek: Nuda i ekologia

scenariusz: Sandra Szwarc
reżyseria: Michał Derlatka
projekt i wykonanie lalek Papetów: Olga Ryl-Krystianowska
opracowanie muzyczne: Joanna Sówka-Sowińska
animacja lalek: Magdalena Żulińska, Jakub Ehrlich, Piotr Srebrowski, Wojciech Stachura, Michał Derlatka
statysta animator, obsługa techniczna: Zbigniew Okęcki
głosy postaci (dubbing)
Marlenka Papet – Magdalena Żulińska
Ryszard Papet – Wojciech Stachura
Mirek Papet – Piotr Srebrowski
Wilk, Policjant, Znudzone Lalki – Jakub Ehrlich

realizacja filmowa i montaż: Paweł Łaźniak [lazniak.com]
realizacja dźwięku: Adam Wośko
realizacja światła: Maciej Motowidło
obsługa techniczna: Zbigniew Okęcki
asystentka reżysera: Agnieszka Kochanowska.

 

oprac. AUwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl