• Start
  • Wiadomości
  • Nowy superszpital GUMed - jest już wiecha, pierwsi pacjenci w 2018 r.

Nowy superszpital GUMed - jest już wiecha, pierwsi pacjenci w 2018 r.

Centrum Medycyny Nieinwazyjnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego powstaje na kampusie uczelni. - Będzie to duży wielospecjalistyczny szpital uniwersytecki na bardzo wysokim poziomie - zapowiada prof. Marcin Gruchała, rektor GUMed. 8 maja Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł obecny na uroczystości zawieszenia wiechy na gmachu Centrum zapewnił, że nowy gdański szpital to jeden z priorytetów na liście inwestycji tego rodzaju realizowanych ze środków budżetu państwa.
08.05.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Wiecha na budynku Centrum Medycyny Nieinwazyjnej GUMed zawisła 8 maja 2017 r.

Centrum Medycyny Nieinwazyjnej to druga, po działającym już Centrum Medycyny Inwazyjnej, wielka inwestycja Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. 8 maja tradycyjnym zawieszeniem wiechy zakończył się etap prac konstrukcyjnych dla budynków centrum B, C i D realizowanych w pierwszej kolejności.

- W drugiej połowie 2018 r. pierwsi pacjenci, lekarze, naukowcy i studenci przekroczą drzwi naszego nowego szpitala - zapowiada prof. Marcin Gruchała, rektor GUMed. - Medycyna Nieinwazyjna w nazwie centrum to medycyna niezabiegowa, dlatego swoją siedzibę będzie w nim miało np. Kliniczne Centrum Kardiologii, ale będą tu również kliniki zabiegowe, jak: kardiochirurgia, chirurgia naczyniowa, a także oddział mechanicznego wspomagania krążenia i transplantacji serca.

Centrum Medycyny Nieinwazyjnej będzie kompleksem czterech połączonych ze sobą budynków (wspomnianych B, C, D oraz A, który powstanie do 2020 r.). Na siedmiu kondygnacjach zespołu, w tym jednej podziemnej, zaplanowano miejsce dla 688 łóżek skupionych w 25 klinikach, oddziałach, centrach i zakładach. Szczegółowy spis jednostek, które znajdą się w CMN - w ramce na końcu tekstu.

- Obecnie na całym świecie tworzy się takie duże, wielospecjalistyczne jednostki gdzie nad pacjentem może pochylić się wielu specjalistów jednocześnie, gdzie można wykonać szybko badania diagnostyczne, postawić diagnozę i jak najszybciej rozpocząć leczenie - tłumaczy rektor GUMed. - Mamy nadzieję, że oddanie Centrum Medycyny Nieinwazyjnej przyczyni się nie tylko do utrzymania naszej dotychczasowej pozycji trzeciej uczelni medycznej w kraju. Naszą ambicją jest bycie najlepszym medycznym ośrodkiem akademickim w Polsce i ta inwestycja jest nam na pewno potrzebna. Chcemy stworzyć wielospecjalistyczny szpital uniwersytecki na bardzo wysokim poziomie.

Przemawia minister Konstanty Radziwiłł, z tyłu od lewej rektor GUMed Marcin Gruchała oraz prezes Budimexu Dariusz Blocher

Dariusz Blocher prezes Budimexu, który jest wykonawcą pierwszego etapu budowy CMN (firma zbudowała dotychchczas 25 szpitali w Polsce) podkreślił, że pierwszy etap prac zakończył się na miesiąc przed zakładanym terminem. Do końca roku zaplanowano wykonanie elewacji i pokrycia dachów, a także kontynuację prac wewnątrz budynków.

- Obecnie na budowie pracuje 300 osób, po 12 godzin dziennie. Zespół zwiększymy jeszcze do 500 pracowników, kiedy rozpoczniemy montaż instalacji i sprzętu wewnątrz gmachów - opowiada Dariusz Blocher.

W Centrum Medycyny Nieinwazyjnej będzie 688 łóżek

Budowa Centrum to spore wyzwanie logistyczne, dlatego prace zostały podzielone na dwa etapy. Budynek A będzie wzniesiony dopiero po oddaniu do użytku pierwszej części inwestycji. Żeby mógł powstać, trzeba najpierw odzyskać teren na którym obecnie stoją gmachy Kliniki Hematologii i Laboratorium Centralnego - czyli je wyburzyć. Obie jednostki będą najpierw przeniesione do oddanych w połowie przyszłego roku pierwszych budynków CMN.

Po zakończeniu pierwszego etapu budowy do nowego szpitala relokowane będą również kliniki znajdujące się obecnie przy ul. Klinicznej (położnictwo, ginekologia, neonatologia oraz dermatologia, wenerologia i alergologia).

- Budynek przy Klinicznej w ciągu trzech miesięcy wystawimy na sprzedaż - zapowiada Marek Langowski, kanclerz GUMed. - Mamy już zgodę senatu uczelni, by 50 proc. uzyskanych ze sprzedaży środków przeznaczyć na wyposażenie Centrum Medycyny Nieinwazyjnej.

Głównym “sponsorem” budowy nowego szpitala jest budżet centralny.

Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł, który wziął udział w uroczystości zawieszenia wiechy na CMN podkreślił: - Do 2020 r. przekażemy z budżetu centralnego prawie 600 mln złotych na budowę tego szpitala, tylko w 2017 będzie to 120 mln. Gdańskie centrum to dla Ministerstwa Zdrowia jedna z priorytetowych, wieloletnich inwestycji.

Centrum Medycyny Nieinwazyjnej składać się będzie z czterech połączonych budynków. Jeszcze jeden łącznik połączy je z działającym już Centrum Medycyny Inwazyjnej

Centrum Medycyny Nieinwazyjnej to kompleks czterech połączonych ze sobą budynków – A, B, C ułożonych w kształt litery U, połączonych trzema łącznikami z Centrum Medycyny Inwazyjnej (CMI) oraz budynku D usytuowanego w miejscu dawnego budynku 18. Budynek D będzie połączony łącznikiem z budynkiem C.

W CMN będą się mieścić:

1) Klinika Położnictwa; Klinika Neonatologii; Klinika Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Endokrynologii Ginekologicznej;

2) Klinika Nefrologii, Transplantacji i Chorób Wewnętrznych; Klinika Chorób Wewnętrznych i Chorób Tkanki Łącznej; Klinika Endokrynologii i Chorób Wewnętrznych;

3) Kliniczne Centrum Kardiologii; Klinika Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej;

4) Klinika Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii; Oddział Intensywnej Terapii;

5) Klinika Hematologii i Transplantologii; Klinika Onkologii z Zakładem Radioterapii;

6) Klinika Chorób Psychicznych i Zaburzeń Nerwowych; Klinika Neurologii Dorosłych z Centrum Udarowym; Klinika Geriatrii;

7) Klinika Dermatologii, Wenerologii i Alergologii; Kliniki: Pulmonologii i Alergologii;

8) Uniwersyteckie Centrum Medycyny Laboratoryjnej; Poradnie Przykliniczne; Regionalne Centrum Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii; Oddział Dzienny Internistyczny; Oddział Dzienny Chemioterapii; Zespół Pracowni Elektrofizjologicznych i Kardionaczyniowych; Zakład Medycyny Nuklearnej; Centrum Medycyny Snu;

9) Blok operacyjny z 8 salami dla potrzeb Klinik: Ginekologii i Kardiochirurgii;

10) Zespół dydaktyczny, administracja Szpitala, magazyny, szatnie, garaż na około 200 samochodów

W obiekcie zaprojektowano również restaurację i punkty usługowe dla pacjentów.

Centrum Medycyny Nieinwazyjnej GUMed, maj 2017


TV

Profilaktyka piersi w tramwaju w Dzień Kobiet