PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Nowy sklep charytatywny - od końca października w Nowym Porcie

Nowy sklep charytatywny - od końca października w Nowym Porcie
Gdańska Spółdzielnia Socjalna otwiera “Z dobrej ręki” - nowy sklep charytatywny, który do soboty (13 października) zaprasza na swoje stoisko w Galerii Bałtyckiej, również tych którzy chcieliby przekazać dary. Od końca października sklep funkcjonować będzie pod stałym adresem w Nowym Porcie.
Stoisko sklepu charytatywnego `Z dobrej ręki` w Galerii Bałtyckiej - do soboty można tu kupić, ale także przynieść dary, które zasilą sklepowe półki w stałej siedzibie
Stoisko sklepu charytatywnego `Z dobrej ręki` w Galerii Bałtyckiej - do soboty można tu kupić, ale także przynieść dary, które zasilą sklepowe półki w stałej siedzibie
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

“Z dobrej ręki” będzie już czwartym  sklepem charytatywnym w Gdańsku. To najnowszy, odpowiedzialny społecznie projekt Gdańskiej Spółdzielni Socjalnej. Jego celem jest utworzenie miejsc pracy i skuteczna realizacja procesu aktywizacji zawodowej dla osób bez szans na otwartym rynku pracy.

Sklep będzie się mieścił w Nowym Porcie przy ul. Wolności 11 i zostanie uruchomiony pod koniec października br. Będzie się specjalizował w szeroko rozumianych artykułach wyposażenia wnętrz. Towar, jak zwykle w tego typu sklepach, będzie pozyskiwany od darczyńców.

- Aktualnie bardzo intensywnie poszukujemy darczyńców, którzy chcieliby przekazać przedmioty związane z wyposażeniem wnętrz. Pozyskujemy towar nowy i używany - mówi Katarzyna Littwin, prezes zarządu Gdańskiej Spółdzielni Socjalnej. - Robimy zbiórki w zakładach pracy, ale wydaje mam się, że największy potencjał jest w ludziach zgłaszających się do nas indywidualnie, z którymi mamy bezpośredni kontakt. Do soboty mamy stoisko w Galerii Bałtyckiej, której dziękujemy za wrażliwość na los innych ludzi i prowadzenie biznesu w duchu społecznie odpowiedzialnym.

Na stoisku sprzedawany jest towar już pozyskany, ale można tam również przekazywać przedmioty na rzecz sklepu.

Jedne z bibelotów zgromadzonych na stoisku
Jedne z bibelotów dostępnych na stoisku
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

- Odbiór naszej inicjatywy jest bardzo pozytywny. Ludzie przychodząc do nas dzielą się swoimi przeżyciami, historiami rodzinnymi czy swoich znajomych. Okazuje się, że większość z nas ma lub miała kontakty z osobami poszukującymi pracy, niektórzy sami byli w takiej sytuacji - opowiada Katarzyna Littwin. - Do sklepu pozyskujemy m.in.: dekoracje, bibeloty, naczynia, szkło, porcelanę, kryształy, zegary, tekstylia, drobny sprzęt AGD, ale też biżuterię, torebki czy apaszki.

Oprócz działalności związanej ze sprzedażą, w przyszłości w sklepie odbywać się będą różnego rodzaju wydarzenia dla społeczności lokalnej Nowego Portu, w którym mieści się siedziba Spółdzielni.

- Obecnie do koncepcji i działalności sklepu podchodzimy projektowo, jak do wielu wcześniejszych przedsięwzięć, ale chcemy by wypracował swoją markę i mógł normalnie funkcjonować w warunkach rynkowych - podkreśla Katarzyna Salewicz, członek zarządu Spółdzielni. - Tylko taka sytuacja pozwoli na osiągnięcie celu jakim jest wypracowanie zysków, które zostaną przeznaczone na cele statutowe Spółdzielni, czyli działania na rzecz aktywizacji zawodowej. Szczególnie będziemy kłaść nacisk na szkolenia, praktyki zawodowe, organizowanie “próbek pracy” pod okiem wykwalifikowanego trenera pracy. Mamy nadzieję, że nasz sklep odwiedzany będzie nie tylko przez mieszkańców Nowego Portu, ale i przez wszystkich gdańszczan kochających piękne, często unikatowe przedmioty, dla których los innych ludzi ma bardzo duże znaczenie.

Tymczasowe stoisko sklepu “Z dobrej ręki” w Galerii Bałtyckiej znajduje się na poziomie -1 (czynne w godz. 9 - 21) do soboty 13 października br.

oprac. IBwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl