PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Nowy Port. Już jest - kolejny sklep charytatywny w Gdańsku

Nowy Port. Już jest - kolejny sklep charytatywny w Gdańsku
Gdańska Spółdzielnia Socjalna otworzyła sklep charytatywny “Z dobrej ręki” w Nowym Porcie. Sklep będzie się specjalizował w szeroko pojętych artykułach wyposażenia wnętrz, a pracę w nim znajdą osoby bez szans na zatrudnienie na otwartym rynku. Zachęcamy do zakupów i przekazywania darów.
Sklep charytatywny `Z dobrej ręki` - od 5 listopada w Nowym Porcie
Sklep charytatywny `Z dobrej ręki` - od 5 listopada w Nowym Porcie
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Pierwsi klienci przybyli na miejsce jeszcze przed otwarciem (w poniedziałek, 5 listopada). Zrobili już pierwsze zakupy, a część osób obiecała także, że wróci z darami - jak każdy sklep charytatywny, także “Z dobrej ręki” sprzedawać będzie wyłącznie towar, który bezpłatnie przekażą chętni.

- Pierwszymi klientami byli nasi sąsiedzi z Nowego Portu - mówi Katarzyna Littwin, prezes zarządu Gdańskiej Spółdzielni Socjalnej, która prowadzi sklep. - Ludzie cieszyli się, że w dzielnicy pojawił się sklep, w którym można kupić również prezenty.

Sklep oferuje szeroko pojęte artykuły wyposażenia wnętrz m.in.: dekoracje, bibeloty, naczynia, szkło, porcelanę, kryształy, lampy, zegary, tekstylia, drobne meble (np. stoliki kawowe). Znaleźć tu można także biżuterię, torebki i apaszki. Na półkach wkrótce pojawi się jeszcze rękodzieło wytwarzane przez osoby z niepełnosprawnością i długotrwale bezrobotne. Asortyment “Z dobrej ręki” z czasem może ulec poszerzeniu, wszystko będzie zależało od zapotrzebowania klientów.

Bibeloty, naczynia, książki, a może poduszki?
Bibeloty, naczynia, książki, a może poduszki?
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

- Celem działania Gdańskiej Spółdzielni Socjalnej jest aktywizacja zawodowa osób, które same nie są w stanie odnaleźć się na rynku pracy. To z myślą o nich powstał ten sklep - podkreśla Katarzyna Littwin. - Obecnie pracuje w nim rotacyjnie dziesięć osób. Są wśród nich osoby z niepełnosprawnością intelektualną, a także takie które jeszcze nigdy nie pracowały i potrzebują wsparcia w zawodowym usamodzielnieniu się. Zajmują się sprzedażą, przygotowaniem towarów do ekspozycji, promocją naszej działalności i pozyskiwaniem darczyńców.

Dary można przywozić do siedziby GSS (ul. Solec 4, Nowy Port), jeśli ktoś miałby chęć zorganizować zbiórkę towaru dla “Z dobrej” ręki” w swoim miejscu pracy, proszony jest o kontakt z Katarzyną Littwin (tel. 607 921 140; 58 341-33-78). Spółdzielnia jest w stanie odebrać zebrane w ten sposób przedmioty własnym samochodem. Najbliższa zorganizowana zbiórka odbędzie się w Urzędzie Miejskim w Gdańsku przy Nowych Ogrodach, 8 listopada (czwartek), w godz. 8 -11. Na parkingu urzędu czekać będzie oznakowany "zbiórkowy samochód." Wcześniej podobne zbiórki odbyły się już m.in. w gdańskim Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, Gdańskim Centrum Świadczeń i w Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Jeśli ktoś miałby do oddania meble, może je z kolei przekazać na potrzebę innego projektu realizowanego przez Spółdzielnię.

Sklep `Z dobrej ręki` czeka zarówno na kupujących, jak i na darczyńców
Sklep `Z dobrej ręki` czeka zarówno na kupujących, jak i na darczyńców
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Dochód z działalności sklepu posłuży przede wszystkim na wynagrodzenie zatrudnionych w nim osób, ale także na aktywizację zawodową kolejnych, poprzez finansowanie szkoleń dla nich. Spółdzielnia świadczy dla gminy Gdańsk usługi opiekuńcze, w charakterze opiekunów środowiskowych pracują właśnie jej podopieczni, którzy przeszli specjalistyczne szkolenie zawodowe.

Sklep charytatywny “Z dobrej ręki” ma siedzibę w Nowym Porcie, przy ul. Wolności 11, czynny od pn. do pt. w godz. 10-18. Asortyment ulega dynamicznym zmianom. Najlepiej zaglądać do sklepu co tydzień, albo - przynajmniej raz na dwa tygodnie.

Izabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze
Izabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze