PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Nowość w ofercie Hevelianum - cykliczne wykłady dla dorosłych

Nowość w ofercie Hevelianum - cykliczne wykłady dla dorosłych
Jeśli jesteś dorosłym pasjonatem nauki, szykuj się na comiesięczne wykłady w Hevelianum. Najbliższy, pt. Pseudonauka – jak nie dać się nabrać” przedstawią w środę (22 stycznia) autorzy znanego bloga Crazy Nauka. Jakie kolejne spotkania w cyklu szykuje Hevelianum?
Hevelianum wychodzi z propozycją do dorosłych pasjonatów nauki. Nz. słuchacze wykładu dr. Wojciecha Glaca Neuroopowieść wigilijna
Hevelianum wychodzi z propozycją do dorosłych pasjonatów nauki. Nz. słuchacze wykładu dr. Wojciecha Glaca "Neuroopowieść wigilijna"
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

W wieku dziecięcym potrzeba poznawania świata i dbania o ciągłe zwiększanie zasobu wiedzy jest czymś naturalnym, a centra nauki - takie jak gdańskie Hevelianum - jednym ze sposobów na jej zaspokajanie. 

- Brakuje ofert, który pozwalałyby kontynować ten nawyk poszerzania horyzontów ludziom już dorosłym: studentom, osobom pracującym, czy też rodzicom z odchowanymi dziećmi - mówi Joanna Tabor z działu marketingu Hevelinanum. - Ponieważ chcemy, by Hevelianum było miejscem spotkań dla gdańszczan, a w naszej ofercie brakowało wydarzeń skierowanych do osób dorosłych, oczywistym było, że także i tę grupę odbiorców zaprosimy na spotkania z nauką.

Pierwsze wykłady z cyklu odbyły się pod koniec zeszłego roku: “Ogniomistrz Christian Tolkien i jego gdańska rodzina” - Ryszarda Derdzińskiego oraz “Neuroopowieść wigilijna” dr. Wojciecha Glaca. Już początek cyklu pokazał, że spotkania dotyczyć będą zarówno nauki w sensie science, jak i nauk humanistycznych.

Organizatorzy (koordynatorką cyklu jest Dorota Cieślicka) planują, że spotkania odbywać będą się z zasady w jedną ze śród drugiej połowy miesiąca, o godz. 17, w Wozowni Artyleryjskiej. 

 

Crazy Nauka czyli Aleksandra i Piotr Stanisławscy, w środę 22 stycznia 2020 r. w Hevelianum
Crazy Nauka czyli Aleksandra i Piotr Stanisławscy, w środę 22 stycznia 2020 r. w Hevelianum
Julia Knap

 

Najbliżsi wykładowcy cyklu to twórcy bardzo popularnego w Polsce bloga Crazy Nauka, czyli Aleksandra i Piotr Stanisławscy, którzy w małżeńskim teamie od blisko 20 lat piszą o nauce. Tematyka spotkania oscylować będzie wokół wydanej przez Stanisławskich w październiku 2019 r. książki  “Fakt, nie mit”. 

Wydarzenie  pt. “Pseudonauka – jak nie dać się nabrać” odbędzie się w środę, 22 stycznia 2020 r. (oczywiście o godz. 17). Blogerzy opowiedzą słuchaczom, jak radzić sobie z natłokiem informacji, które do nas trafiają, jak nie dać się uwieść fałszywym treściom w internecie, często docierającym do odbiorcy szybciej, niż oparta na faktach, informacja.  

W lutym Hevelianum już po raz drugi gościć będzie wybitną polską naukowczynię dr Agatę Kołodziejczyk, która pracuje w Europejskiej Agencji Kosmicznej i jest dyrektorem projektów naukowych w Analog Astronaut Training Center. Dr Kołodziejczyk jest także twórczynią pierwszej w Polsce bazy do symulacji misji kosmicznych Lunares. Tytuł jej wykładu to “Czasoprzestrzeń miłości. Jacy będą Romeo i Julia przyszłości”.

 

heve_pseudonauka_820x462px

 

W marcu pojawi się kolejny pogromca pseudonauki i popularyzator tej “prawdziwej” - dr Łukasz Lamża z wykładem pt. “Naprawa DNA, wątroba z drukarki 3D i nanoroboty. Co przyniesie XXI wiek i czy to dobrze”. Dr Lamża jest dziennikarzem i filozofem, należy do zespołu redakcyjnego „Tygodnika Powszechnego”, pracuje w Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor książek Przekrój przez Wszechświat oraz Wszechświat krok po kroku i - najnowszej - “Światy równoległe. Czego uczą nas płaskoziemcy, homeopaci i różdżkarze” (premiera pod koniec stycznia 2020 r.).

Hevelianum na razie nie zdradza nazwisk kolejnych wykładowców 2020 r., wiadomo jednak, że w programie pojawiać będą się zarówno osoby znane na poziomie ogólnopolskim, jak i nasze lokalne gwiazdy.

 

Izabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze
Izabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze