PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Biskupia Górka. Nowe centrum sąsiadów, seniorów, aktywizacji zawodowej i równego traktowania

Biskupia Górka. Nowe centrum sąsiadów, seniorów, aktywizacji zawodowej i równego traktowania
W poniedziałek 29 lipca nastąpiło uroczyste otwarcie lokalu przy ul. Biskupiej 4. Parter i piętro budynku zostały wyremontowane w ramach projektu rewitalizacji. Na łącznej przestrzeni prawie 200 mkw działać będą m.in. Centrum Wsparcia Seniora, Dom Sąsiedzki, Centrum Aktywizacji Zawodowej i Gdańskie Centrum Równego Traktowania.
Sala na I. piętrze służyć będzie m.in. do prowadzenia zajęć sportowych, wykładów, spotkań, rozmów
Sala na I. piętrze służyć będzie m.in. do prowadzenia zajęć sportowych, wykładów, spotkań, rozmów
gdansk.pl

 

Lokal przy ul. Biskupiej 4 jest dobrze znany nie tylko mieszkańcom dzielnicy w której się znajduje, ale i szerszej społeczności. Wszystko dlatego, że w miejscu tym działają dwa Stowarzyszenia: Biskupia Górka i Waga. Pierwsze skupia się na działaniach związanych z Biskupią jako „osiedlem”, drugie prowadzi szereg projektów dedykowanych dzieciom, dorosłym i seniorom. Celem tych spotkań i wydarzeń jest szeroko rozumiana aktywizacja społeczeństwa z różnymi potrzebami, w każdym wieku.

By sporostać wymaganiom i planom rozwojowym, lokal przy ul. Biskupiej 4 musiał przejść metamorfozę. W wyniku przeprowadzonych prac wnętrza zostały nie tylko zmodernizowane, odpowiednio wyposażone i dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, ale także powiększone. Za pomocą przeszklonej windy, która lada dzień zostanie zamontowana, parter połączy się z pierwszym piętrem, co da przestrzeń o łącznej powierzchni prawie 200 mkw. Na dole powstała m.in. sala terapeutyczna oraz kącik czytelniczy, u góry - sale terapeutyczne i szkoleniowo-warsztatowe. Remont i adaptacja piętra stały się możliwe dzięki pieniądzom unijnym.

- Połączyły się dwa impulsy, z jednej strony ludzki, społeczny, z drugiej dobrze napisany projekt unijny – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Unia Europejska to nie tylko, mówiąc kolokwialnie, kasa. To stawianie po stronie określonych wartości. Miejsce w którym dzisiaj jesteśmy, Biskupia 4, jest miejscem, w którym swój dom znajdują różne inicjatywy.

Do tej pory przy ul. Biskupiej 4 Stowarzyszenie Waga prowadziło: Dom Sąsiedzki, Centrum Aktywizacji Społeczno-Zawodowej oraz Klub Senioryci. W wyremontowanym lokalu Stowarzyszenie Waga będzie realizować także nowe projekty.

- Już niebawem, prawdopodobnie od 1 sierpnia, ruszy Centrum Wsparcia Seniora - mówi Elżbieta Jachlewska, wiceprezeska Stowarzyszenia Waga i dyrektorka Gdańskiego Centrum Równego Traktowania. - Codziennie, na cztery godziny, osoby które są same, niesamodzielne, mogą do nas przyjść. Otrzymają wsparcie psychologa, animatorki, dietetyka. Natomiast GCRT prowadzimy z sześcioma innymi organizacjami w Gdańsku. Naszym celem jest wspieranie osób doświadczających dyskryminacji ze względu na wiek, płeć, orintację psychoseksulaną czy niepełnosprawność.

 

ZOBACZ FILM Z PONOWNEGO OTWARCIA LOKALU PRZY BISKUPIEJ 4:

 

- Te zmiany, dla nas pracowników, którzy startowali w bardzo mizernych warunkach są nieocenione - powiedziała Anna Butrym, prezeska Stowarzyszenia Waga. - Powiększona i doposażona przestrzeń pozwoli nam lepiej organizować zajęcia dla naszych uczestników. Tak dużo się tu dzieje, że właśnie przez brak miejsca i ogrom nakładających się czasem na siebie zajęć, musieliśmy z niektórych zrezygnować. Mając nowe, wygłuszone, dostosowane dla osób niepełnosprawnych pomieszczenia, możemy organizować grupy wsparcia dla osób, które potrzebują pomocy w dalszym, czasem ponownym, wejściu w życie. Chodzi nie tylko o społeczność wykluczoną, ale też seniorów, którzy z różnych powodów są wycofani i siedzą w domu. Powiedziałabym, że to miejsce, to źródło z którego może płynąć dalej rzesza aktywnych ludzi. Nie tylko aktywizujemy zawodowo, nie tylko społecznie podniesiemy na duchu, ale pokażemy, że można wspaniale realizować swoje pasje, marzenia, zadania.

 
Dwa wygodne fotele i niewielka, ale bezpieczna przestrzeń, która służyć będzie głównie do rozmów. Na przykład z psychologiem
Dwa wygodne fotele i niewielka, ale bezpieczna przestrzeń, która służyć będzie głównie do rozmów. Na przykład z psychologiem. Od lewej: prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i przedstawicielka Komisji Europejskiej Maria Galewska, podczas inauguracji nowych pomieszczeń na Biskupiej 4
gdansk.pl

 

W poniedziałkowej uroczystości ponownego otwarcia Biskupiej 4 udział wzięli: prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, zastępca prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju Piotr Grzelak, przedstawicielka Komisji Europejskiej Maria Galewska, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Jan Szymański i Agnieszka Surudo, dyrektor Biura Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot Michał Glaser, a także przedstawiciele Rady Miasta Gdańska i jednostek miejskich.  

 
Na tyłach budynku przy Biskupiej 4 powstała też przestrzeń rekreacyjna. Służyć będzie nie tylko do relaksu, ale także do prowadzenia zajęć. Lada dzień zamontowana zostanie tu winda, która połączy parter z pierwszym piętrem
Na tyłach budynku przy Biskupiej 4 powstała też przestrzeń rekreacyjna. Służyć będzie nie tylko do relaksu, ale także do prowadzenia zajęć. Lada dzień zamontowana zostanie tu winda, która połączy parter z pierwszym piętrem
gdansk.pl
Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze
Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze