• Start
  • Wiadomości
  • Nowe nasadzenia drzew w Gdańsku. Dzielnica Chełm jeszcze bardziej zielona

Nowe nasadzenia drzew w Gdańsku. Dzielnica Chełm jeszcze bardziej zielona

Nadejście kalendarzowej wiosny zostało zainaugurowane sadzeniem 70 drzew w al. Sikorskiego na gdańskim Chełmie. W poniedziałek i wtorek, 21 i 22 marca, pasy zieleni wzdłuż alei wzbogacą się o 35 lip holenderskich odmiany Pallida oraz 35 klonów jaworów. W akcji sadzenia drzew udział wzięła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska oraz radni miejscy i dzielnicowi.
( 21.03.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Nowe drzewa sadzono przy pętli tramwajowej na Chełmie (skrzyżowanie al. Sikorskiego i al. Witosa)
Nowe drzewa sadzono przy pętli tramwajowej na Chełmie (skrzyżowanie al. Sikorskiego i al. Witosa)
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

- Pierwszy dzień wiosny, 21 marca, to symboliczne rozpoczęcie nowego sezonu sadzenia drzew. Dzisiaj i jutro w ulicy Sikorskiego - 70 dorodnych, 6 metrowych lip i klonów. Ale to dopiero początek, bo także w różnych częściach naszego miasta kontynuujemy coś o czym wielu z nas marzy, czyli szpalery drzew wzdłuż ulic. Planujemy tej wiosny nasadzenie w alei Armii Krajowej od Śródmieścia Gdańska do ulicy Jabłoniowej, także na Zaspie w al. Jana Pawła II, ale również w bardziej historycznych częściach naszego miasta jak np. we Wrzeszczu na ul. Wallenroda - mówiła podczas konferencji prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

Wiosenne nasadzenia to kontynuacja uzupełniania drzewostanu w pasach drogowych, jaka realizowana była jesienią ubiegłego roku. Wówczas nowe drzewa posadzone zostały w 12 lokalizacjach, w tym m.in. w ponad kilometrowej alei wzdłuż ul. Obrońców Wybrzeża na Przymorzu. Łącznie w 2021 roku posadzonych zostało 538 drzew różnych gatunków w różnych dzielnicach naszego miasta. Część nasadzeń przeprowadzonych zostało z wykorzystaniem środków GZDiZ, część zaś było realizacją projektów zgłoszonych przez mieszkańców w Zielonym Budżecie Obywatelskim.

 

Trzy osoby (w tym dwie kobiety, po lewej prezydent Dulkiewicz w płaszczu) z łopatami ubijają ziemię. W środku drzewko
W akcji sadzenia drzew udział wzięła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska oraz radni miejscy (Kamila Błaszczyk - z prawej) i dzielnicowi
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

- Każde nowe drzewo to kolejne, zielone płuca dla miasta. To także odpowiedź na oczekiwania mieszkańców Gdańska. Widzimy to po Zielonym Budżecie Obywatelskim, gdzie zgłaszanych jest coraz więcej inicjatyw dotyczących zazielenienia przestrzeni i sadzenia drzew. Zazieleniamy południowe dzielnice miasta. Oby tego typu działań było jak najwięcej - mówiła Kamila Błaszczyk, zastępczyni przewodniczącego klubu radnych Koalicji Obywatelskiej w Radzie Miasta Gdańska.

Szpalery lip i klonów jaworów

Drzewa na al. Sikorskiego posadzone zostaną w następujących lokalizacjach:

  • 35 klonów jaworów – od skrzyżowania z al. Witosa (przy pętli tramwajowej) do wjazdu na parking centrum handlowego Kaufland
  • 35 lip holenderskich odmiany Pallida – pasy zieleni przy przystankach tramwajowych „Sikorskiego” oraz na zieleńcu za przystankiem autobusowym

 

W środku zdjęcia trawnik, na nim w rzędzie kilka młodych drzewek a dalej w rzędzie wykopane dołki i leżące drzewka z owiniętymi materiałem korzeniami
Pas zieleni wzdłuż alei Sikorskiego wzbogacą 35 lipy holenderskie odmiany Pallida oraz 35 klony jaworów
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Wszystkie sadzone drzewa na al. Sikorskiego wyposażone zostaną w maty żelowe. Służą one magazynowaniu wody deszczowej, która zostanie wykorzystana przez drzewa do odpowiedniego nawodnienia podczas niedoboru wód opadowych.

- Takie działania wiążą się z wieloma pracami, od przygotowania podłoża i gruntu oraz zastosowania odpowiedniego podkładu, w tym przypadku stosujemy hydrożel, żeby te drzewa także podczas okresów suchych mogły sobie lepiej radzić. Drzewa jednak nie wystarczy posadzić, trzeba je jeszcze pielęgnować. Co najmniej przez pierwsze dwa lata muszą one być podlewane szczególnie w okresach suchych. Patrząc na to, jak się zmienia nasz klimat, zauważamy, że te dwa, nawet trzy lata pielęgnacji nie wystarczą. Musi ona trwać dłużej. Nawet przez najbliższych pięć lat, tym drzewom będzie trzeba poświęcać szczególną uwagę, zwłaszcza w momencie deficytów opadowych. Cieszy nas zaangażowanie Rad Dzielnic, które swoje środki przeznaczają także na nasadzenia, ale także właśnie na pielęgnację - powiedział Michał Szymański, zastępca dyrektora GZDiZ.

 

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z NASADZENIA DRZEW

 

Autorki:
Joanna Bieganowska, Urząd Miejski w Gdańsku
Magdalena Kiljan, Gdański Zarząd Dróg i Zieleni