• Start
  • Wiadomości
  • Piecki Migowo, Oliwa, Siedlce, Jasień - ważne łączniki w trasach rowerowych

Piecki Migowo, Oliwa, Siedlce, Jasień - ważne łączniki w trasach rowerowych

Jaśkowa Dolina, Kartuska, Grunwaldzka - 17 lipca DRMG ogłosiła przetarg na budowę kolejnych odcinków dróg rowerowych i nowych chodników przy tych ulicach. Powstaje także koncepcja dla nowego ciągu pieszo - rowerowego przy stacji PKM Kiełpinek.
19.07.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Przy al. Grunwaldzkiej w Oliwie między ul. Opata Rybińskiego a Opacką powstanie 400 metrów chodnika z dopuszczonym ruchem rowerowym
Przy al. Grunwaldzkiej w Oliwie między ul. Opata Rybińskiego a Opacką powstanie 400 metrów chodnika z dopuszczonym ruchem rowerowym
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Najdłuższy fragment drogi rowerowej powstanie w Oliwie, po zachodniej stronie al. Grunwaldzkiej, między ulicami Opata J. Rybińskiego a Opacką. Na odcinku 400 m położony zostanie chodnik o nawierzchni asfaltowej z dopuszczeniem ruchu rowerowego. W ramach inwestycji przebudowana zostanie także sygnalizacja świetlna.

Kolejny nowy odcinek drogi dla rowerzystów powstanie w Pieckach Migowie wzdłuż ul. Jaśkowa Dolina na odcinku od ul. Piecewskiej do ul. Rakoczego. Droga pokryta nawierzchnią z betonu asfaltowego będzie miała 140 m długości, tyle samo nowy chodnik.

Na skrzyżowaniu ulic Kolonia Zręby i Kartuska powstanie wyniesienie na istniejącej drodze rowerowej i chodniku (długości 35 m) - podobnie jak przy skrzyżowaniach: Kartuska/łącznik Zakopiańskiej, Jaśkowa Dolina/Sienkiewicza, czy Grunwaldzka/Chopina.

Dzięki wyniesieniu fragmentu skrzyżowania powyżej powierzchni jezdni zwiększa się bezpieczeństwo zarówno pieszych, jak i rowerzystów. W ramach zadania zostanie również przebudowane 50 m jezdni.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem (otwarcie kopert zaplanowano na początek sierpnia), realizacja zadań zakończy się w listopadzie br.

Inwestycja realizowana jest w ramach projektu “Rozwój komunikacji rowerowej w Gdańsku”.

`Brakujące ogniwo` na drodze rowerowej wzdłuż Jaśkowej Doliny w Pieckach Migowie: jeszcze w tym roku będzie dołożone
`Brakujące ogniwo` na drodze rowerowej wzdłuż Jaśkowej Doliny w Pieckach Migowie: jeszcze w tym roku będzie dołożone
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Wyspa Sobieszewska także z nową drogą

W czerwcu br. podpisano umowę z wykonawcą drogi rowerowej o długości blisko 4,5 km na Wyspie Sobieszewskiej. Jej trasa wieść będzie wzdłuż ul. Turystycznej i ul. Boguckiego, na odcinku od skrzyżowania z ul. Przegalińską do skrzyżowania z ul. Podhoreckiego. Oprócz trasy rowerowej w ramach inwestycji powstaną także chodniki, perony autobusowe, mury oporowe, a zjazdy i oświetlenie drogowe zostaną przebudowane.

Rok temu dwa razy nie udało się wyłonić wykonawcy inwestycji na Wyspie. Ceny zaproponowane przez firmy znacznie przekraczały planowany budżet. Wyłoniony w trzecim podejściu wykonawca (konsorcujum Kruszywo/Bituminium) wykona prace za 14,1 mln zł.   

Warto przypomnieć, że także w ramach budowy ulicy Nowej Bulońskiej Północnej powstaną dwie drogi rowerowe. Pierwsza proprowadzona będzie na odcinku od ul. Rakoczego do ul. Myśliwskiej po obu stronach jezdni, druga natomiast na odcinku od ul. Myśliwskiej do ul. Jabłoniowej na całej długości trasy.

Już teraz zaś korzystać można z nowej trasy wiodącej w kierunku Wyspy Sobieszewskiej, od Miałkiego Szlaku do granic Gdańska.

Skrzyżowanie ul. Kartuskiej i Kolonia Zręby zostanie wyniesione - bezpieczniej dla pieszych i rowerzystów
Skrzyżowanie ul. Kartuskiej i Kolonia Zręby zostanie wyniesione - bezpieczniej dla pieszych i rowerzystów
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Koncepcja dla Jasienia

W pobliżu stacji Pomorskiej Kolei Metropolitalnej Kiełpinek powstanie 850-metrowy odcinek drogi rowerowej wraz z chodnikiem, od kładki nad obwodnicą do stacji. W połowie lipca DRMG podpisało umowę z wykonawcą koncepcji dla inwestycji. Dokument powstać ma do końca września. Zadaniem projektanta jest opracowanie kilku wariantów przebiegu planowanej trasy tak by jak najbardziej ułatwić dotarcie do stacji PKM pieszo i na rowerze. Oprócz zaprojektowania przebiegu nowej trasy, projektant ująć ma w projekcie budowę oświetlenia i małej architektury, np. ławek, oraz nasadzenia zieleni. Po zakończeniu prac nad koncepcją, zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej, na podstawie której inwestycja zostanie zrealizowana.

Zał_2_mapa_zakres (1)
Schemat przebiegu planowanej trasy do stacji PKM Kiełpinek                                                                                                                        Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Droga rowerowa przy stacji PKM Kiełpinek jest elementem programu „Węzły integracyjne: Gdańsk Główny, Gdańsk Wrzeszcz oraz trasy dojazdowe do węzłów PKM i SKM na terenie Gminy Miasta Gdańska”. Wartość całego programu to ponad 41 mln złotych, z czego dofinansowanie unijne wynosi ponad 26 mln złotych. Przedmiotem projektu są trasy dojazdowe dla rowerów do węzłów Gdańsk Główny i Wrzeszcz oraz do przystanków SKM/PKM wraz z wyposażeniem. Projekt obejmuje też utworzenie na terenie Gdańska parkingów rowerowych kubaturowych, na ok. 500 miejsc w lokalizacjach Gdańsk Główny, Gdańsk Wrzeszcz, a także budowę nowych wiat na przystankach autobusowych i tramwajowych. Cały program zakończy się najpóźniej do 2020 roku.Obecnie w Gdańsku sieć tras rowerowych obejmuje łącznie 690,8 km. Tylko w ciągu ostatniego roku przybyło dokładnie 19,9 km dróg dla rowerzystów.

TV

Kolorowa Parada Seniorów w sercu Gdańska