PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Olga Tokarczuk będzie w Gdańsku, na gali nagrody Europejski Poeta Wolności - 31 sierpnia

Olga Tokarczuk będzie w Gdańsku, na gali nagrody Europejski Poeta Wolności - 31 sierpnia
W poniedziałek, 31 sierpnia, w Filharmonii Bałtyckiej odbędzie się uroczysta gala wręczenia Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności 2020. Laur odbierze irlandzka poetka Sinéad Morrissey, oraz jej tłumaczka, Magdalena Heydel. Wydarzenie uświetni opera „Ahat ilī - siostra bogów” do libretta Olgi Tokarczuk. Noblistka zasiada w kapitule nagrody.
Olga Tokarczuk zasiada w kapitule tegorocznej nagrody Europejski Poeta Wolności. Nz. noblistka podczas festiwalu Literacki Sopot w 2018 roku
Olga Tokarczuk zasiada w kapitule tegorocznej nagrody Europejski Poeta Wolności. Nz. noblistka podczas festiwalu Literacki Sopot w 2018 roku
fot. Krzysztof Mystkowski / KFPPoznaj nagrodzoną: Sinéad Morrissey z Irlandii Północnej Europejską Poetką Wolności 2020

 

Nie udało się zorganizować gali wręczenia Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności 2020 w planowanym terminie - w marcu - z powodu epidemii koronawirusa. Wydarzenie przeniesiono zatem na poniedziałek, 31 sierpnia - tym samym stało się częścią trwającego w Gdańsku Święta Wolności i Demokracji, i odbędzie się w przedostatni dzień obchodów. Niestety z uwagi na panujące obostrzenia, i mając na uwadze zdrowie gości, nie spotkamy się w tym roku w Gdańsku z nominowanymi do prestiżowego wyróżnienia. Ale i tak będzie radośnie.Na zdjęciu: Olga Tokarczuk podczas Gdańskich Spotkań Literackich Odnalezione w Tłumaczeniu
Na zdjęciu: Olga Tokarczuk podczas Gdańskich Spotkań Literackich "Odnalezione w Tłumaczeniu"
fot. Bartosz Bańka


- Szósta edycja Festiwalu Europejski Poeta Wolności to święto poezji i jej twórców. W tym roku na żywo spotkamy się jedynie z laureatkami Nagrody Literackiej Miasta Gdańska, Sinéad Morrissey (przyp. red. wyróżnioną za zbiór wierszy „O równowadze”), i jej tłumaczką, Magdą Heydel. Sylwetki pozostałych nominowanych przybliżymy podczas gali wręczenia Nagrody - mówi Aleksandra Szymańska, dyrektor Instytutu Kultury Miejskiej, który odpowiada za organizację wydarzenia.

Gala odbędzie się w Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance. Ceremonia tradycyjnie zorganizowana będzie w wyjątkowej oprawie artystycznej - tym razem uczci ją opera „Ahat-ilī - siostra bogów”, w trzech aktach, skomponowana przez uznanego kompozytora, laureata Paszportu „Polityki” Aleksandra Nowaka w 2018 roku. Premiera dzieła odbyła się w ramach Festiwalu Sacrum Profanum w Sali Teatralnej w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie. Opera powstała do libretta Olgi Tokarczuk na podstawie powieści polskiej noblistki pt. „Anna In w grobowcach świata”.

Opowieść interpretuje na nowo jeden z najstarszych mitów - historię o zejściu do podziemi, o stoczonej tam walce oraz o konsekwencjach tych wydarzeń. Opera zostanie przedstawiona w wersji koncertowej. - Jej bohaterami są postacie boskie, ludzkie i demoniczne, kierowane różnymi tajemniczymi siłami, splecione ze sobą siecią fatalnych relacji - mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska, które współorganizuje wydarzenie. - Postacią główną jest nie bóg, lecz, odwrotnie niż w oryginalnym micie, człowiek, usiłujący odnaleźć swoje miejsce w świecie rządzonym przez bogów, zrozumieć i uratować go przed zgotowaną przez istoty wyższe katastrofą. Ostateczną ofiarę, by zachować boski porządek, ponosi człowiek.

 

Festiwal "Odnalezione w Tłumaczeniu" - tłumacz to pisarz pracujący na rzecz innego autora

 

Na scenie Polskiej Filharmonii Bałtyckiej wystąpią uznani polscy artyści. W rolę tytułową Ninszubur wcieli się Urszula Kryger. Joanna Freszel wystąpi jako bogini życia Inanna, Ewa Biegas jako siostra Inanny, bogini śmierci Ereszkigal, a Jan Jakub Monowid jako kochanek Inanny, Dumuzi. Sebastian Szumski, Bartłomiej Misiuda i Szymon Kobyliński to w operze bogowie-ojcowie. Towarzyszyć im będzie, przygotowany przez Annę Szostak-Myrczek, Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia w rolach tłumu ludzi i demonów oraz AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia.

 

Uroczystość wręczenia Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Gdańska Europejskiego Poety Wolności 2020

Uroczystość wręczenia Nagrody Europejski Poeta Wolności 2020 i opera „Ahat-ilī - siostra bogów” Aleksandra Nowaka do libretta Olgi Tokarczuk odbędzie się o godzinie 19:00.

Bilety (limitowana ilość): 99 zł. Zakup odbywa się przez system ticketmaster.pl oraz w kasach Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

Do każdego biletu będzie dołączony formularz z danymi osobowymi i kontaktowymi, który trzeba będzie obowiązkowo wypełnić i przesłać organizatorom przed rozpoczęciem gali: na adres rezerwacje.wydarzenia@muzeumgdansk.pl.

- W związku z wymogami reżimu sanitarnego prosimy o przybycie na minimum 20 minut przed rozpoczęciem gali. Poza obowiązkową dezynfekcją rąk gorąco zachęcamy do noszenia maseczek ochronnych - jeśli nie w trosce o swoje zdrowie, to z troski o innych uczestników wydarzenia - tłumaczy Andrzej Gierszewski z Muzeum Gdańska. - W zależności od wykupionego miejsca ich posiadacze będą mogli wejść przez określone drzwi. W dniu koncertu nie będą czynne również szatnie. Swoje rzeczy będzie można położyć obok - na wolnym miejscu, które będzie oddzielało nas od drugiej osoby

Uczestnicy są proszeni o stosowanie się do zasad następującej organizacji ruchu: widzowie w sekcji A1-A3 proszeni są o wejście przez wejście główne strony placu, sekcji B poprzez wejście D (od strony Hotelu Królewski), zaś sekcji C poprzez wejście B od strony nabrzeża i parkingu przy kładce.

Dzień później - we wtorek, 1 września - odbędzie się otwarte dla publiczności, plenerowe spotkanie z laureatkami Nagrody Europejski Poeta Wolności. Początek o godzinie 19:00, wydarzenie będzie miało miejsce na rogu ulic Straganiarskiej i Lawendowej. Wstęp wolny. Uczestników obowiązuje noszenie maseczek oraz zachowanie dystansu społecznego.

Organizatorami Gali Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności 2020 oraz koncertu operowego są Instytut Kultury Miejskiej oraz Muzeum Gdańska.

 

„My tam budowaliśmy statki” - zobacz spektakl na bazie opowieści pracowników Stoczni Gdańskiej - dostępny online

 

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze