PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Niewidzialny Gdańsk. Poznaj nową atrakcję na kulturalnej i turystycznej mapie miasta

Niewidzialny Gdańsk. Poznaj nową atrakcję na kulturalnej i turystycznej mapie miasta
Takiej atrakcji w naszym mieście jeszcze nie było - przy ulicy Okopowej powstało Muzeum Niewidzialny Gdańsk. Znajdziemy tu niezwykłą wystawę, której zwiedzanie odbywa się... w całkowitej ciemności. O eksponatach, związanych z historią grodu nad Motławą, opowiadają niewidomi i niedowidzący przewodnicy.
Wystawa „Niewidzialny Gdańsk” pozwala poznać historię naszego miasta i jego najważniejsze symbole zupełnie inaczej niż dotychczas. To pierwsza taka inicjatywa, angażująca zmysły inne niż wzrok
Wystawa „Niewidzialny Gdańsk” pozwala poznać historię naszego miasta i jego najważniejsze symbole zupełnie inaczej niż dotychczas. Warto sprawdzić, bo to pierwsza w Trójmieście taka inicjatywa, angażująca zmysły inne niż wzrok
mat. Muzeum Niewidzialny Gdańsk

 

Śródmieście - Doki. Nowa zabudowa na terenach postoczniowych w Gdańsku WIZUALIZACJE

 

Kilkadziesiąt ciekawych eksponatów wykonanych z różnych tworzyw - metalu, plastiku czy betonu - opowiada o historii i charakterze naszego miasta na wystawie „Niewidzialny Gdańsk”. Co to za przedmioty? Tego nie dowiemy się, dopóki nie odwiedzimy mieszczącego się przy ulicy Okopowej 7 (w budynku Centromoru) muzeum o tej samej nazwie - nowej placówki na kulturalnej i turystycznej mapie Gdańska.

- Muzeum oraz wystawa spełniają dwie podstawowe funkcje. Z jednej strony jest to wymiar rozrywkowy - takiej atrakcji do tej pory nie było w mieście. Na wystawie znajdują się eksponaty, które symbolizują przełomowe momenty historyczne naszego miasta - mówi pomysłodawczyni projektu Barbara Kuklińska. - Z drugiej strony wystawa ma również walor edukacyjny. Zapraszamy bowiem zwiedzających do świata, którego nie znają, a z którym codziennie mierzą się nasi przewodnicy - świata, który nas otacza, ale którego nie można zobaczyć.

 

Ekspozycja składa się z dwóch części. W jasnej przewodnik odpowiada na pytania - w ciemnej zwiedzający dotykają, słuchają i wąchają eksponaty, próbując odgadnąć, z czym mają do czynienia
Ekspozycja składa się z dwóch części. W jasnej przewodnik odpowiada na pytania - w ciemnej zwiedzający dotykają, słuchają i wąchają eksponaty, próbując odgadnąć, z czym mają do czynienia
mat. Muzeum Niewidzialny Gdańsk

 

Zwiedzanie Muzeum „Niewidzialny Gdańsk” odbywa się bowiem... w całkowitej ciemności. Wszystkich eksponatów odwiedzający doświadczają za pomocą innych zmysłów - nie tylko dotyku, ale także słuchu i węchu. Przewodnikami po tej nietypowej ekspozycji są wyłącznie osoby niewidome i niedowidzące, które właśnie w ten sposób doświadczają codziennego życia. Dzięki wystawie można nie tylko w niezwykły sposób zapoznać się z gdańską historią, ale i wczuć się w położenie tych, którzy inaczej odbierają świat.

- Nasi przewodnicy podczas zwiedzania opowiadają nie tylko o tym, co znajduje się na wystawie, ale dzielą się również swoimi doświadczeniami - jakie bariery komunikacyjne, społeczne, mentalne stają przed nimi każdego dnia, z jakimi wyzwaniami muszę się mierzyć. Uczą jak można napotkanym osobom z dysfunkcją wzroku pomóc, jeśli takiej pomocy potrzebują, a przede wszystkim pokazują, że niepełnosprawność nie czyni ich osobami odmiennymi - dodaje Barbara Kuklińska.

Zwiedzanie całej wystawy trwa około godziny. Główna część, która trwa około 40 minut, odbywa się w części wystawienniczej pogrążonej w ciemności, gdzie goście przechodzą poszczególne etapy wystawy. Pozostałą część czasu zwiedzający spędzają w części jasnej - oświetlonej, gdzie odbywa się spotkanie z przewodnikiem. Podczas tego spotkania oprowadzający pokazuje między innymi różne przedmioty użyteczne w życiu osoby niewidomej, tłumaczy podstawowe zasady alfabetu Braille'a i odpowiada na pytania.

 

Muzeum mieści się w biurowcu Centromor w Śródmieściu, tuż przy Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Za jednym razem można więc zwiedzić obie te atrakcje
Muzeum mieści się w biurowcu Centromor w Śródmieściu, tuż przy Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Za jednym razem można więc zwiedzić obie te atrakcje
mat. Muzeum Niewidzialny Gdańsk

 

Muzeum „Niewidzialny Gdańsk” to pierwsze tego typu miejsce na Pomorzu. Podobne znajdują się w Toruniu, gdzie mieści się Niewidzialny Dom, który w momencie powstania był jedną z zaledwie 5. tego typu atrakcji - pokazującej świat wyłączając zmysł wzroku - na świecie. Niewidzialne Wystawy organizowane są także między innymi w Warszawie, Budapeszcie, Pradze i Nowym Jorku.

- Mamy nadzieję, że nasza wystawa stanie się ważnym punktem na trójmiejskiej mapie atrakcji, ale również, że osoby, które nas odwiedzą i wejdą na chwilę w świat niewidomych, będą bardziej uważne i empatyczne na potrzeby osób z niepełnosprawnością - dodaje pomysłodawczyni inicjatywy.

Wystawa „Niewidzialny Gdańsk” czynna jest codziennie, w godzinach: pon.-czw. 11:00-19:00, oraz pt.-niedz. 10:00-20:00. Bilety: normalny 31-34 zł, ulgowy 27-30 zł. Zwiedzanie wystawy odbywa się w grupach nie większych niż sześć osób. Istnieje również możliwość zwiedzania w języku angielskim - warunkiem jest wcześniejsze umówienie się telefonicznie. Więcej informacji na stronie www.niewidzialnygdansk.pl.

 

Brzeźno. Trwają prace konserwatorskie w Domu Zdrojowym, zabytek pięknieje w oczach