PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Nie przegap. Weekendowa Strefa Aktywności, jazz, kino francuskie, spektakle dla dzieci

Nie przegap. Weekendowa Strefa Aktywności, jazz, kino francuskie, spektakle dla dzieci
W ten weekend w Gdańsku nie zabraknie atrakcji na świeżym powietrzu. Spośród licznych propozycji warto rozważyć aktywne spędzanie czasu w specjalnej strefie przy Stadionie Energa Gdańsk, oraz pokazy filmowe i projekcje koncertów (m.in. Pink Floyd) przy Ergo Arenie. Coś dla siebie znajdą też najmłodsi - czekają na nich spektakle przed Plamą i w Parku Oruńskim.
W Oliwskim Ratuszu Kultury w piątek, 17 lipca, poznamy morskie opowieści o syrenach i ludziach. Wybrzmią przy akompaniamencie muzyki wykonywanej na gęślach gdańskich
W Oliwskim Ratuszu Kultury w piątek, 17 lipca, poznamy morskie opowieści o syrenach i ludziach. Wybrzmią przy akompaniamencie muzyki wykonywanej na gęślach gdańskich
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Brave Kids w Gdańsku. Dzieci z Ukrainy, Białorusi i Polski przygotowują spektakl w św. Janie

 

Oliwski Ratusz Kultury Gdańsk (Opata Jacka Rybińskiego 25) w piątek, 17 lipca, zaprasza na „Opowieści wielu mórz” - spotkanie z muzyką i legendami przygotowane przez Karawanę Opowieści.

- Pierwszy mężczyzna składał się tylko z soli. Pierwsza kobieta była wodą. Ktoś powie, że to niemożliwe, a syreny to tylko wymysły marynarzy? Jeśli by tak miało być, to jak to możliwe, aby marynarze w różnych częściach świata to samo sobie wymyślali? A czy my nie składamy się i z wody i z soli? Posłuchajcie o tym, jak to było na samym początku i co działo się później. Przemierzajmy lądy i morza, a naszym kompasem niech będzie miłość. Tak dotrzemy do najpiękniejszych skarbów! - zaprasza Szymon Góralczyk z Karawany Opowieści, który podczas spotkania będzie snuł opowieść, oraz grał na instrumentach: kanklesie i gęślach gdańskich.

Początek o godzinie 19:30. Bilety: 25 zł.

 

Ergo Arena zaprasza przez cały weekend do swojej strefy relaksu pod chmurką, w której będą odbywały się pokazy filmowe i projekcje koncertów światowych gwiazd
Ergo Arena zaprasza przez cały weekend do swojej strefy relaksu pod chmurką, w której będą odbywały się pokazy filmowe i projekcje koncertów światowych gwiazd
mat. Ergo Areny

 

Także w piątek rozpoczyna się weekendowa - trwająca trzy dni inicjatywa ERGO #wPlenerze. Na trawie przed gdańsko-sopocką Ergo Areną (plac Dwóch Miast 1) odbywać się będą seanse kinowych hitów i projekcje niezapomnianych koncertów - wyświetlane na ekranie zewnętrznym LED HD na elewacji hali, znajdzie się ponadto strefa relaksu oraz miejsce z przekąskami i napojami.

Atrakcje ruszą w piątek, 17 lipca, o godzinie 18:00. Tego dnia wstęp będzie bezpłatny, a na przybyłych czeka seans filmu familijnego „Kacper i Emma - najlepsi przyjaciele”, oraz - o godzinie 20:30 - pokaz koncertu legendy Pink Floyd - Davida Gilmoura.

W sobotę zobaczymy aż dwa filmy i jeden koncert. O godzinie 16:30 wyświetlone zostaną „Dzieci z Bullerbyn” dla dzieci i młodzieży, a o godzinie 18:30 - oscarowy komediodramat „Greenbook”. Na zakończenie, o godzinie 21:00 odbędzie się projekcja koncertu „Sade - Bring Me Home: Live 2011”.

W niedzielę organizatorzy zapraszają na trzy projekcje kinowe: o godzinie 16:00 - „Jakub, Mimmi i gadające psy” (kino familijne), o godzinie 18:00 - „Kacper i Emma na safari” (kino familijne), a o godzinie 20:00 - „Kobieta idzie na wojnę” (komediodramat).

Bilety na sobotę i niedzielę: 10-15 zł za każde wydarzenie. Dla widzów udostępnione zostaną leżaki, chętni mogą przynieść własne krzesełka i koce. Przy okazji projekcji nabyć będzie można zimne i ciepłe napoje oraz przekąski.

 

Film „#tuiteraz” w reżyserii Erica Lartigau zobaczymy w sobotę, 18 lipca, w klubie Żak, w ramach przeglądu nowego kina francuskiego
Film „#tuiteraz” w reżyserii Erica Lartigau zobaczymy w sobotę, 18 lipca, w klubie Żak, w ramach przeglądu nowego kina francuskiego
mat. prasowe

 

Także przez cały weekend oraz kilka dni dłużej, począwszy od piątku, 17 lipca, w klubie Żak (Gdańsk, al. Grunwaldzka 195/197) odbędzie się 11. Przegląd Nowego Kina Francuskiego, organizowany wspólnie z Instytutem Francuskim. W ramach wydarzenia zobaczymy premierowo 7 filmów, które szczególnie spodobały się w kraju nad Sekwaną.

Przegląd otworzy pokaz filmu „Arab Blues” - pełnometrażowego debiutu reżyserskiego Manele Labidi. Przedstawia losy pochodzącej z Tunezji Selmy (w tej roli gwiazda irańskiego kina Golshifteh Farahani), która po latach spędzonych w Paryżu decyduje się wrócić w rodzinne strony, by otworzyć tam gabinet psychoanalityczny. Film zobaczymy w piątek, 17 lipca, o godzinie 20:30.

O tej samej godzinie dzień później, w sobotę, 18 lipca, na ekranie kina Żak wyświetlony zostanie obraz reżysera znanego już widzom w Gdańsku Erica Lartigau. Jego najnowsze dzieło, zatytułowane „#tuiteraz” to opowieść o instagramowej znajomości, która zmieniła życie głównego bohatera.

W niedzielę, 19 lipca, w thrillerze psychologicznym, zatytułowanym „Kołysanka” (reż. Lucie Borleteau), widz przyglądać się będzie tajemniczej niani zatrudnionej do opieki nad dwójką dzieci, którym rodzice ze względu na zobowiązania zawodowe nie są w stanie poświęcać wystarczająco dużo czasu. Film powstał na podstawie bestsellerowej powieści Leïli Slimani. Początek o godzinie 20:30.

Bilety na jeden pokaz: normalny 18 zł, ulgowy 14 zł.

 

Więcej: 11. Przegląd Nowego Kina Francuskiego w Klubie Żak. Francuzi o relacjach, miłości i rodzinie

 

Wojtek Jachna Squad wystąpi w klubie Żak w sobotę, 18 lipca
Wojtek Jachna Squad wystąpi w klubie Żak w sobotę, 18 lipca
fot. Dariusz Bareya

 

Miłośników muzyki klub Żak zaprasza natomiast na pierwszy letni koncert w ramach Jazz Jantar. W sobotę, 18 lipca, ze swoim składem wystąpi trębacz Wojciech Jachna, nazywany przez dziennikarzy „szarą eminencją polskiej sceny jazzowej”. Dobrze znany gdańskiej publiczności muzyk powołał do życia kolejny projekt - Wojciech Jachna Squad, który właśnie zadebiutował płytą zatytułowaną „Elements”.

- „Elements” wyrasta z jazzu, ale klasycznie jazzowe tematy w wielu miejscach pączkują wyraźnie w kierunku innych stylistyk. Tytuł w luźny, ale jednocześnie trafny sposób oddaje charakter wydawnictwa. Powstały swego rodzaju puzzle muzyczne, które jednak są dowodem na krystalizację własnego stylu. To dla mnie najważniejsze, choć mam świadomość, że jest to proces, który nie skończy się na jednej płycie - opisuje artysta.

Wojciechowi Jachnie towarzyszyć będą: Marek Malinowski, Jacek Cichocki, Paweł Urowski i Mateusz Krawczyk. Na scenie klubu Żak muzycy pojawią się o godzinie 20:00. Bilety: normalny 30 zł, zniżka na Kartę do Kultury 20 zł, ulgowy dla studentów, uczniów, seniorów 10 zł.

 

Weekendowa Strefa Aktywności przy Stadionie Energa Gdańsk to wakacyjna propozycja na spędzenie czasu na świeżym powietrzu
Weekendowa Strefa Aktywności przy Stadionie Energa Gdańsk to wakacyjna propozycja na spędzenie czasu na świeżym powietrzu
mat. prasowe

 

Sobotę i niedzielę, 18-19 lipca, warto spędzić na świeżym powietrzu przy Stadionie Energa Gdańsk (ul. Pokoleń Lechii Gdańsk 1), gdzie rusza Weekendowa Strefa Aktywności - część akcji #CzasNaGdańsk W każdą sobotę i niedzielę wakacji organizatorzy zapraszają rodziny, grupy przyjaciół i wszystkich, którzy chcą aktywnie spędzić czas oraz odpocząć na świeżym powietrzu. Od godziny 11:00 do 17:00 będą czekały nowe atrakcje oraz stałe punkty programu, jak na przykład gry zabawy i konkursy, dmuchańce oraz zajęcia sportowe. Na głodnych czekają foodtrucki i drobne przekąski.

W tę sobotę odbędzie się między innymi także turniej piłkarski dla dzieci w dwóch kategoriach wiekowych (według klas szkół podstawowych: 1-4 oraz 5-8). Mecze będą zorganizowane na specjalnie przygotowanym boisku na terenie zewnętrznym Stadionu, w godzinach 12:00 - 16:00. Warunkiem uczestnictwa jest zgłoszenie się na miejscu turnieju minimum 15 minut przed startem rozgrywek oraz wpłacenie kwoty o dowolnej wysokości na rzecz Fundacji Obudź Nadzieję (na miejscu będzie dostępny wolontariusz). Na uczestników turnieju czeka dodatkowa niespodzianka - nagrody wręczy dzieciom wyjątkowy gość specjalny.

Natomiast w niedzielę organizatorzy przygotowali analogiczny turniej dla dorosłych. Na oba wydarzenia zapraszają członkowie inicjatywy Kibice Razem - projektu od kibiców dla kibiców.

Wstęp do Weekendowej Strefy Aktywności jest bezpłatny.

 

„Jasiek i Małgośka, czyli uważaj, robaczku” to pełna ciepła, zabawna opowieść dla dzieci od 4. roku życia, oparta na motywach dobrze znanej baśni „Jaś i Małgosia” braci Grimm
„Jasiek i Małgośka, czyli uważaj, robaczku” to pełna ciepła, zabawna opowieść dla dzieci od 4. roku życia, oparta na motywach dobrze znanej baśni „Jaś i Małgosia” braci Grimm
fot. Piotr Pędziszewski

 

Teatralną propozycję dla najmłodszych jak co niedzielę znajdziemy w Amfiteatrze Orana, położonym w samym sercu Parku Oruńskiego (przy ulicy Raduńskiej). Miejsce powróciło do działalności w nowej, podyktowanej koronawirusem rzeczywistości, zapraszając w tym sezonie nie na koncerty piosenki aktorskiej, jak było to w poprzednich latach, a spektakle dla całych rodzin. W każdą niedzielę, w ramach plenerowego teatru dla dzieci - „Teatr w samo południe” zobaczymy przedstawienia Teatru Miniatura, Białostockiego Teatru Lalek i Teatru A3 „Kolekcjonerzy Wzruszeń”.

W tę niedzielę Teatr Miniatura zaprezentuje spektakl „Jasiek i Małgosia, czyli uważaj, robaczku”. Bohaterowie tej historii, tytułowi Jasiek i Małgośka idą przez las do szkoły. Co się wydarzy po drodze? Jakie niebezpieczeństwa na nich czekają i jak sobie z nimi poradzą? I czy wszystko skończy się dobrze? Odpowiedzi poznacie w żartobliwej opowieści nawiązującej do znanej baśni braci Grimm, która uczy dzieci samodzielności, a jednocześnie ostrożności.

Spektakl dla dzieci od lat 4. Początek o godzinie 12:00. Wstęp wolny.

 

Marionetki animowane przez aktorów z Teatru Qfer zabiorą dzieci i ich rodziców, dziadów oraz opiekunów do odległego baśniowego świata
Marionetki animowane przez aktorów z Teatru Qfer zabiorą dzieci i ich rodziców, dziadów oraz opiekunów do odległego baśniowego świata
mat. prasowe

 

Także Plama - jeden z oddziałów Gdańskiego Archipelagu Kultury (Gdańsk, ul. Pilotów 11) - w niedzielę, 10 lipca, jak co tydzień zaprasza najmłodszych wraz z rodzicami, dziadkami i opiekunami, na spektakl w plenerze. Na trawniku przed Plamą zobaczymy przedstawienie „Baśnie 1001 nocy” Teatru Qfer.

Scenariusz spektaklu powstał na podstawie dwóch z bardziej znanych opowieści z Tysiąca i jednej nocy. Bohaterem pierwszej jest Alladyn - sympatyczny, biedny młodzian, któremu Czarnoksiężnik nakazał odnalezienie i oddanie mu cudownej lampy, którą zamieszkuje duch spełniający życzenia. Alladyn nie spełnia żądania i za karę zostaje uwięziony. Pomaga mu jednak spryt i pomyślny los, ponieważ w gruncie rzeczy jest dobrym i szlachetnym człowiekiem, podobnie jak bohater drugiej opowieści - Alibaba, który pewnego dnia odkrywa tajemnicę bandy zbójów, poznaje zaklęcie magicznego Sezamu i zdobywa kosztowności.

Obie te opowieści zostaną przedstawione za pomocą marionetek, którym towarzyszyć będzie bogata scenografia z błyszczących, oddających przepych Bliskiego Wschodu tiulów, liczne rekwizyty i orientalna muzyka. I przesłanie - że to nie bogactwo, ale miłość i uczciwość są najważniejsze, a pazerność nie popłaca.

Początek spektaklu o godzinie 17:00. Wstęp wolny.

 

Mobilny Dom Kultury znów wyruszy w trasę po Gdańsku! Wypatrujcie go w sierpniu

 

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze