• Start
  • Wiadomości
  • Nie chcą "zarosnąć w domu". Seniorzy z Oruni rozpoczęli zajęcia na Uniwersytecie Trzeciego Wieku

Nie chcą "zarosnąć w domu". Seniorzy z Oruni rozpoczęli zajęcia na Uniwersytecie Trzeciego Wieku

Zajęcia gimnastyczne na świeżym powietrzu, dancingi, wycieczki krajoznawcze i wykłady. W Gdańsku-Oruni uruchomiono Uniwersytet Trzeciego Wieku. - Nie chcemy zarosnąć w domu - mówią seniorzy, którzy uczestniczyli w pierwszych uniwersyteckich zajęciach, zorganizowanych za pieniądze z budżetu obywatelskiego.
18.08.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

- Orunia jest jedną z najstarszych dzielnic w mieście, mieszka tu bardzo wiele starszych osób - mówi Maciej Kochanowski, przewodniczący Rady Dzielnicy Orunia - Św. Wojciech - Lipce. - Seniorzy oczekują wsparcia nie tylko opiekuńczego. Jest duże zapotrzebowanie na aktywność społeczną i tym projektem zamierzamy ten cel zrealizować.

Pierwsze zajęcia Uniwersytetu Trzeciego Wieku rozpoczęły się w środę, 17 sierpnia. Seniorzy spotkali się w Parku Oruńskim i pod okiem profesjonalnego instruktora ćwiczyli na świeżym powietrzu.

- Od razu, poza teorią wprowadzamy trochę praktyki - tłumaczy Piotr Paszkowski, instruktor. - Najpierw pokażemy parę prostych ćwiczeń i nauczymy seniorów jak korzystać z siłowni na świeżym powietrzu. W trakcie zajęć wprowadzimy elementy pilatesu, jogi i tai chi. Będziemy robić przyjemne rzeczy, które są w stanie zrobić wszyscy.

Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Gdańsku-Oruni powstał w ramach zeszłorocznego budżetu obywatelskiego.

- Całość została sfinansowana ze środków Miasta Gdańska, a wykonawcą jest Gdańska Fundacja Innowacji Społecznych - mówi projektodawca Maciej Kochanowski. - Na realizację projektu zostało przeznaczonych 20 tys. zł.

Adresatami Uniwersytetu Trzeciego Wieku są seniorzy którzy do tej pory nie uczestniczyli w formach aktywności, oraz już aktywni społecznie. Głównym celem jest aktywizacja społeczna, a także edukacja osób starszych w dzielnicy.

- Robimy to po to, żeby nasi seniorzy dłużej żyli, byli bardziej sprawni i szczęśliwi - dodaje Piotr Paszkowski, który poprowadził z seniorami pierwsze zajęcia na świeżym powietrzu.

We wrześniu, poza zajęciami sportowymi, rozpoczną się warsztaty i wykłady. Zaplanowano zajęcia edukacyjne, wycieczki krajoznawcze, dancingi, będą też darmowe porady prawne.

Organizatorzy Oruńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku podkreślają, że wszystkie zajęcia są dla uczestników bezpłatne.

- Z zajęć mogą korzystać osoby powyżej 60. roku życia, którzy mieszkają na Oruni, Lipcach i w Świętym Wojciechu - wylicza Maciej Kochanowski. - Chętni do udziału w zajęciach mogą zgłaszać się do Gościnnej Przystani przy ulicy Gościnnej 14, tam też dowiedzą się wszystkich szczegółów.

W pierwszych uniwersyteckich zajęciach uczestniczyła m.in. pani Urszula Walczak, mieszkanka Oruni. Skrupulatnie, z uśmiechem na twarzy, wykonywała polecenia instruktora.  

- Bardzo mi się podoba. Myślę, że będzie fajnie, bo są fajni ludzie - mówiła zadowolona w trakcie zajęć.  - Przyszłam na zajęcia, bo chciałam się poruszać i poćwiczyć z innymi. Nie mam na co dzień towarzystwa z który mogłaby trenować więc cieszę się, że nadarzyła się taka okaza i uruchomiono uniwersytet.

Zajęcia sportowe odbywać będą się dwa razy w tygodniu, w poniedziałki i środy, na świeżym powietrzu, na terenie Parku Oruńskiego. W razie złych warunków atmosferycznych, zajęcia będą obywać się w salach Stacji Orunia.

Poniedziałki zajęcia nordic walking dla seniora - skuteczny w treningu odchudzającym;

  • angażuje całe ciało do pracy wysiłkowej - wszechstronność;
  • korzystnie wpływa na układ krążenia i obniżenie ciśn. krwi;
  • ułatwia oddychanie oraz dotlenia komórek ciała;
  • zwiększa ruchomość kręgosłupa i stawów, redukując ich ból;
  • wzmacnia kości i stawy, redukuje objawy osteoporozy

Środy gimnastyka dla seniora - zajęcia o średnim stopniu intensywności, skierowany do każdego seniora:

  • redukcja tkanki tłuszczowej i polepszenie metabolizmu;
  • eliminowanie bólu kręgosłupa, stanów i mięśni oraz zwiększenie ruchomości w stawach;
  • utrzymanie i kreacja zdrowia, poprawa sprawności i samodzielności, lepsze ogólne samopoczucie


Zajęcia sportowe rozpoczynają się w południe i trwają godzinę. Harmonogram zajęć edukacyjnych zostanie umieszczony w najbliższym czasie na stronie rady dzielnicy (http://www.radadzielnicy.pl)


TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę