PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Nie będzie szczytu klimatycznego w Gdańsku. Rząd postawił na Katowice

Nie będzie szczytu klimatycznego w Gdańsku. Rząd postawił na Katowice
KATOWICE. Tak brzmi nazwa miasta, które w 2018 r. zorganizuje szczyt klimatyczny ONZ. Decyzję ogłosił w czwartek, 1 czerwca, minister środowiska Jan Szyszko. Jedynym kontrkandydatem Katowic był Gdańsk, który wysoko oceniano ze względu na walory środowiskowe, kulturowe i historyczne. Od początku było też jednak wiadomo, że naszemu miastu może zaszkodzić krajowa polityka - wybór kandydata leżał bowiem w gestii rządu Prawa i Sprawiedliwości. - Gratulujemy Katowicom zwycięstwa, chcemy wierzyć, że była to decyzj

W kwietniu w Gdańsku gościła delegacja ONZ, zadaniem której była ocena kandydatury naszego miasta. Podobało się. Ostateczne rozstrzygnięcie - Gdańsk czy Katowice - należało do rządu Beaty Szydło
W kwietniu w Gdańsku gościła delegacja ONZ, zadaniem której była ocena kandydatury naszego miasta. Podobało się. Ostateczne rozstrzygnięcie - Gdańsk czy Katowice - należało do rządu Beaty Szydło
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Zaraz po ogłoszeniu przez min. Szyszko decyzji w sprawie wyboru organizatora szczytu klimatycznego ONZ, całą sprawę skomentował prezydent Gdańska Paweł Adamowicz:

- Gratulujemy Katowicom zwycięstwa, chcemy wierzyć, że była to decyzja merytoryczna, a nie polityczna - mówi prezydent Adamowicz. - Gdańska oferta była bardzo dobra, a nasze miasto może poszczycić się czystym powietrzem, działaniami proekologicznymi. Aplikując o szczyt klimatyczny graliśmy fair, mimo iż można było odnieść wrażenie, że rząd centralny faworyzuje Katowice.

Wybór Katowic to duża strata z punktu widzenia władz samorządowych Gdańska. Szczyt klimatyczny ONZ zawsze jest wielkim wydarzeniem, na które przyjeżdża 15 tysięcy delegatów ze 190 państw całego świata. 

W kwietniu br. gościła w Polsce delegacja ONZ, której zadaniem była ocena oferty Gdańska i Katowic. Gdańsk próbował przekonywać do swojej kandydatury nie tylko doświadczeniem, które wiąże się z wielkimi imprezami - jak Euro 2012. Mocnym argumentem była infrastruktura i baza hotelowa, jakiej nie mają Katowice. Gdańsk ma 37 tysięcy 350 łóżek w hotelach o dobrym standardzie. Obrady delegatów ONZ miały się odbywać w części konferencyjnej Gdańsk Energa Stadion i w biurowcu AmberExpo.

Podczas kwietniowej wizyty delegatów ONZ (towarzyszyli im przedstawiciele polskiego rządu) w kuluarach dało się słyszeć, że Gdańsk jest lepszą kandydaturą niż Katowice, ale przedstawiciele ONZ nie podejmują tej decyzji: są tu po to, aby potwierdzić, że Gdańsk spełnia wszelkie wymogi.

CZYTAJ: Delegaci ONZ w Gdańsku. Oceniają szanse miasta na organizację szczytu klimatycznego 2018

oprac. RDwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl