PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Biało-czerwona nad Gdańskiem. Stawiają 42-metrowy maszt, by uczcić 100-lecie odzyskania niepodległości
Biało-czerwona nad Gdańskiem. Stawiają 42-metrowy maszt, by uczcić 100-lecie odzyskania niepodległości
Ma ponad 40 metrów wysokości i będzie kolejną atrakcją Góry Gradowej. Mowa o maszcie, którego montaż rozpoczął się we wtorek, 23 października, na zlecenie Miasta Gdańska. Pełna relacja z wydarzenia będzie dostępna na naszym portalu po zakończeniu montażu, który z powodu silnego wiatru opóźnia się.
Maszt będzie wyposażony w napęd elektryczny, co pozwoli na automatyczne wznoszenie flagi
Maszt będzie wyposażony w napęd elektryczny, co pozwoli na automatyczne wznoszenie flagi
Fb Pawła Golaka (Centrum Hewelianum)

Maszt flagowy jest jednym z jedenastu masztów, które stoją już albo będą stały w naszym mieście najpóźniej 11 listopada - na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Ten montowany obecnie na Górze Gradowej (na terenie Centrum Hewelianum) będzie najwyższy: aż 42 m wysokości. Jego montaż zaplanowano na dwa dni: wtorek i środę (23-24 października). Jednak w środa okazała się dniem mocno wietrznym, dlatego dokończenie prac przełożono na czwartek, 25 października.

Koszt przygotowania i montażu wszystkich jedenastu masztów to 675 tys. zł. Wielki maszt na Górze Gradowej jest nie tylko największy, ale i najbardziej kosztowny - z całej kwoty pochłonie 425 tys. zł, po to, by górować nad Gdańskiem przez kolejne dziesięciolecia. To specjalna konstrukcja, wykonana z betonu. Jeszcze nie wiemy w jaki sposób wpisze się panoramę Gdańska, ale niebawem to sprawdzimy.

Na maszcie Góry Gradowej mają powiewać - zamiennie - dwie flagi: Polski i Gdańska. Przez większość roku na maszcie znajdować się będzie flaga biało-czerwona. Zakończenie montażu nie oznacza, że już w środę będziemy mogli zobaczyć ostateczny efekt prac. Konieczne będzie jeszcze wyposażenie masztu w napęd elektryczny, co pozwoli na automatyczne wznoszenie flag. Zamontowane zostanie także specjalne oświetlenie, dzięki któremu gdańszczanie będą mogli lepiej widzieć flagę nawet nocą, z odległych zakątków miasta.

Uroczyte wciągnięcie flag na maszt Góry Gradowej odbędzie się 10 listopada, punktualnie o godzinie 12. W programie uroczystości zaplanowano m.in. także wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z Capellą Gedanensis. Władze Gdańska serdecznie zapraszają gdańszczan do udziału w wydarzeniu.

Do tej pory zamontowano cztery 18-metrowe maszty przy Ergo Arenie. 2 maja br. uroczyście wciągnięto na nie cztery flagi: Polski, Unii Europejskiej, Gdańska i Sopotu.

Maszt na Górze Gradowej jest więc piątym z kolei.

Przed 11 listopada będzie zamontowana reszta: jeszcze sześć masztów. Trzy z nich na Ołowiance (16-metrowe) i trzy na Węźle Groddecka (18-metrowe) - w każdym z tych miejsc też zobaczymy triady flag: Polski, Gdańska i UE. 

Uroczyste wciagnięcie flag na maszty przy węźle Groddecka odbędzie się 11 listopada o godz. 13.15, bezpośrednio po Paradzie Niepodległości i Historycznym Zdjęciu Gdańszczan na 100 lecie Niepodległości. Tam także wszyscy będą bardzo mile widziani.

Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze
Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze