PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Wręczono nagrody im. Macieja Płażyńskiego dziennikarzom i mediom służącym Polonii

Wręczono nagrody im. Macieja Płażyńskiego dziennikarzom i mediom służącym Polonii
Nagroda im. Macieja Płażyńskiego przyznawana jest dziennikarzom i mediom służącym Polonii. Tegoroczna edycja była już dziewiątą. Uroczystość odbyła się w sobotę, 11 lipca, w Muzeum Emigracji w Gdyni. Nagrody i wyróżnienia otrzymali: Anna Kluz-Łoś, Vanessa Gera, portal „Polacy we Włoszech” i Wydawnictwo Czarne.
Jest dla mnie dużym honorem otrzymać nagrodę imienia Macieja Płażyńskiego - mówiła po polsku ze sceny jedna z laureatek Vanessa Gera, Amerykanka, która w Polsce przebywa już 16 lat
- Jest dla mnie dużym honorem otrzymać nagrodę imienia Macieja Płażyńskiego - mówiła po polsku ze sceny jedna z laureatek Vanessa Gera, Amerykanka, która w Polsce przebywa już 16 lat
fot. transmisja Press Club Polska

 

- Poprzez tę nagrodę honorujemy dziennikarzy, którzy budują mosty, którzy sprawiają, że informacje z Polski docierają do całego świata. Dziennikarzy, którzy starają się budować relacje. Ta nagroda opiera się o fundament rzetelnego dziennikarstwa, które procentuje w przyszłości, bowiem mamy lepiej poinformowane społeczeństwo, lepiej zintegrowane, z silniejszymi relacjami zarówno w Polsce jak i poza Polską - mówił Jakub Płażyński, przewodniczący jury Nagrody im. Macieja Płażyńskiego. - Polska Polonia jest rozsiana po całym świecie. Potrzebujemy informacji, która będzie sprawdzona, która będzie mogła być odebrana w całym świecie w taki sam sposób. Pozwólmy odbiorcom dokonać własnej oceny sytuacji, wyciągnąć własne wnioski.

 

Laureatami tegorocznej edycji Nagrody im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii zostali dziennikarze i redakcje z Włoch, Stanów Zjednoczonych i Polski. Jury wybrało zwycięzców spośród pięćdziesięciu zgłoszeń. 

  • w kategorii dziennikarz krajowy publikujący na tematy polonijne nagrodę przyznano Annie Kluz-Łoś za cykl publikacji „Na wschód od zachodu” emitowanych w Radiu Kraków.
  • w kategorii dziennikarz zagraniczny publikujący na temat Polski, Polaków i Polonii laureatką jest Vanessa Gera, korespondentka Associated Press w Polsce, którą nagrodzono za stałe, obiektywne, docierające do milionów odbiorców na całym świecie informowanie o naszym kraju.
  • w kategorii redakcja medium polonijnego uhonorowano portal „Polacy we Włoszech” (polacywewloszech.com) – za stworzenie i prowadzenie wyłącznie siłami korespondentów wolontariuszy z wielu regionów Włoch, niezależnego nowoczesnego portalu informacyjnego dla Polaków we Włoszech, będącego jednocześnie źródłem informacji o włoskiej Polonii.
  • w kategorii dziennikarz medium polonijnego nagrody nie przyznano.

Jury zdecydowało także o przyznaniu pozaregulaminowego wyróżnienia Wydawnictwu Czarne za publikację trzech ważnych i wartościowych książek reportażowych: „Pożytki z katorgi” Wojciecha Lady, „Głosy. Co się zdarzyło na wyspie Jersey” Dionisiosa Sturisa i Ewy Winnickiej oraz „Polanim. Z Polski do Izraela” Karoliny Przewrockiej-Aderet.


Laureatów wyłoniło jury w składzie: Jakub Płażyński (przewodniczący jury), Jarosław Gugała (Polsat), Jerzy Haszczyński („Rzeczpospolita”), Małgorzata Naukowicz (Polskie Radio), Krzysztof Rak (dziennikarz, publicysta) oraz Karolina Grabowicz-Matyjas (dyrektorka Muzeum Emigracji w Gdyni, sekretarz jury).

Nagrody w kategoriach dziennikarskich stanowią: statuetka oraz nagroda finansowa w wysokości dziesięciu tysięcy złotych, nagrodę w kategorii redakcja medium polonijnego stanowi statuetka.

Nagroda im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii powstała z inicjatywy Press Club Polska, Jakuba Płażyńskiego, prezydentów Gdańska, Gdyni i Sopotu oraz marszałka województwa pomorskiego.

Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego honorowana jest praca dziennikarzy i mediów służących Polonii. Intencją jej inicjatorów jest zachowanie w pamięci Polaków osoby i dokonań Patrona nagrody – działacza opozycji antykomunistycznej, pierwszego niekomunistycznego wojewody gdańskiego, Marszałka Sejmu RP i wicemarszałka Senatu RP, prezesa Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, człowieka o szerokich horyzontach i dalekowzrocznym spojrzeniu na Polskę i świat. 

Uroczystość wręczenia tegorocznej nagrody objął Honorowym Patronatem Marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

 

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl