PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Targi Amberif 2020. Nagroda kulturalna Prezydenta Miasta Gdańska za biżuterię z bursztynu

Targi Amberif 2020. Nagroda kulturalna Prezydenta Miasta Gdańska za biżuterię z bursztynu
Artystka jubiler Paulina Binek otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury za biżuterię z bursztynu. Uroczystość odbyła się w czwartek, 27 sierpnia, w Amber Expo podczas targów Amberif 2020. Nagrodę wręczył Piotr Kowalczuk, zastępca prezydent Gdańska.
Laureatka Paulina Binek z Piotrem Kowalczukiem, zastępcą prezydent Miasta Gdańska
Laureatka Paulina Binek z Piotrem Kowalczukiem, zastępcą prezydent Miasta Gdańska
Renata Dąbrowska,www.gdansk.pl

 

- Bursztyn straciłby bardzo, gdyby nie rozkochała się w nim mistrzyni złotnik, jubiler Paulina Binek – powiedział na wstępie Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta ds. edukacji i usług społecznych. - Żyjący kamień ze swoim magicznym charakterem nabiera w jej pracach ciągle nowego znaczenia. Zaszczytem jest dziś wręczyć Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w dziedzinie kultury tak znamienitej ambasadorce Światowej Stolicy Bursztynu. Czynię to z tym większym wzruszeniem, gdyż prace i rozwój artystki mam radość i przywilej obserwować od 20. lat.

Do nagrody artystkę zgłosił Zarząd Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników, w uzasadnieniu czytamy: (…)

Paulina Binek od lat 80. XX w. zajmuje się działalnością artystyczną związaną z bursztynem w Gdańsku. Skutecznie promuje miasto Gdańsk oraz rzemiosło bursztynnicze. Jest aktywnym członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników, w którym również działa na rzecz nie tylko promocji własnej działalności artystycznej ale i ogółu. Wspiera inicjatywy stowarzyszenia, angażując się w różnego rodzaju wydarzenia, m.in. Święto Ulicy Mariackiej. (…) 

Paulina Binek jest dyplomowaną mistrzynią w zawodzie złotnik jubiler i absolwentką Gdańskiej Szkoły Jubilersko-Złotniczej.

Artystka znana jest przede wszystkim z tworzenia biżuterii z wykorzystaniem bursztynu. W jej pracach bursztyn łączony jest ze złotem, srebrem i innymi metalami, szlachetnymi kamieniami, jedwabiem, lnem, wełną i filcem. Podczas pracy twórczej inspiruje się tematami od prehistorycznych po futurystyczne. Zawsze w swoich pracach uwzględnia specyficzny i magiczny charakter bursztynu. Współtworzy pokazy mody i biżuterii tak, aby stworzyć harmonijną kompozycję człowieka – stroju - biżuterii.
Od 1994 r. uczestniczyła w ponad 150 wystawach i pokazach sztuki w kraju i za granicą. Prace artystki znajdują się w zbiorach piętnastu muzeów w Polsce i na świecie, m.in. Muzeum Zamkowe w Malborku, Muzeum Bursztynu w Gdańsku oraz Muzeum Bursztynu w Kaliningradzie.


ZOBACZ ZDJĘCIA Z TARGÓW

 

Izabela Kozicka-PrusUrząd Miejski w GdańskuBiuro PrezydentaReferat Prasowy
Izabela Kozicka-Prus - najnowsze
Izabela Kozicka-PrusUrząd Miejski w GdańskuBiuro PrezydentaReferat Prasowy
Izabela Kozicka-Prus - najnowsze