PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Nagroda im. Macieja Płażyńskiego. Dziennikarze z pięciu krajów laureatami tegorocznej nagrody

Nagroda im. Macieja Płażyńskiego. Dziennikarze z pięciu krajów laureatami tegorocznej nagrody
Dziennikarze z Hiszpanii, Litwy, Australii, Polski i Wielkiej Brytanii zostali laureatami Nagrody im. Macieja Płażyńskiego 2019. Doroczne wyróżnienia już po raz ósmy trafiły w ręce tych, którzy na niwie publicystycznej i informacyjnej służą Polonii, podejmują wysiłki na rzecz jej integracji z rodakami i mają na uwadze dobre imię Polski za granicą.
Muzeum Emigracji w Gdyni. Gala wręczenia Nagród im. Macieja Płażyńskiego 2019 dla dziennikarzy i mediów służących Polonii
Muzeum Emigracji w Gdyni. Gala wręczenia Nagród im. Macieja Płażyńskiego 2019 dla dziennikarzy i mediów służących Polonii
fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

 

Sprawy Polonii oraz Polaków mieszkających na obczyźnie zajmowały ważne miejsce w sercu i działalności publicznej patrona nagrody. Maciej Płażyński, pierwszy niekomunistyczny wojewoda gdański, marszałek Sejmu RP i wicemarszałek Senatu, był prezesem Stowarzyszenia Wspólnota Polska i jednym z inicjatorów powołania do życia gdyńskiego Muzeum Emigracji, które w sobotę, 8 czerwca, przed południem ugościło laureatów.

Jury wyłoniło czworo zwycięzców spośród siedemdziesięciu zgłoszeń.

  • W kategorii „dziennikarz medium polonijnego” nagrodę otrzymała Ilona Lewandowska z „Kuriera Wileńskiego” uhonorowana za odkrywanie i wnikliwe opisywanie nieznanych, poruszających historii polskich bohaterów na Kresach.
  • Statuetkę dla „dziennikarza zagranicznego publikującego na temat Polski, Polaków i Polonii” odebrał Ignacio Temino Martinez z Hiszpańskiej Agencji Prasowej EFE, autor rzetelnych i wyważonych publikacji o wydarzeniach nad Wisłą w mediach hiszpańskojęzycznych.
  • W kategorii „dziennikarz krajowy publikujący na tematy polonijne” nagrodę przyznano Agnieszce Burton za publikację „Wnuczek tylko na tablecie” w „Dużym Formacie” - pełną emocji opowieść o zatracaniu korzeni przez nowych emigrantów na Antypodach.
  • Tytuł „redakcja medium polonijnego” przypadł grupie medialnej służącej polskiej społeczności w Wielkiej Brytanii - Polish Media London (Polskie Radio Londyn, tygodnik Cooltura, cooltura24.co.uk).

Wyróżnienie w tej ostatniej kategorii jury przyznało redakcji tureckiego czasopisma „Lehistan Sokağı” za przedstawianie obrazu współczesnej Turcji widzianego oczami tamtejszej Polonii i wysiłków podejmowanych na rzecz wzajemnego zrozumienia.

 

Statuetki nagrody
Statuetki nagrody
fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

 

Laureatów wyłoniło jury w składzie: Jakub Płażyński (przewodniczący), Jarosław Gugała (telewizja Polsat), Jerzy Haszczyński („Rzeczpospolita”), Małgorzata Naukowicz (Polskie Radio), Krzysztof Rak (dziennikarz, publicysta) oraz Karolina Grabowicz-Matyjas (dyrektor Muzeum Emigracji, sekretarz jury). 

- Wierzymy w to, co robimy, honorując co roku dziennikarzy piszących o Polsce i Polonii. Dla nas to jest nie tylko budowanie mostów między Polakami w Polsce i za granicą, ale także budowanie marki Polska. Obrady jury trwają kilka godzin, bywają burzliwe, ale zawsze kończą się konsensusem - powiedział przewodniczący jury Jakub Płażyński.

 

Jakub Płażyński, przewodniczący jury Nagrody im. Macieja Płażyńskiego
Jakub Płażyński, przewodniczący jury Nagrody im. Macieja Płażyńskiego
fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

 

Na gali obecni byli najbliżsi śp. Macieja Płażyńskiego - żona Elżbieta (z lewej) i syn Kacper
Na gali obecni byli najbliżsi śp. Macieja Płażyńskiego - oprócz Jakuba Płażyńskiego - także wdowa Elżbieta (z lewej) i syn Kacper Płażyński, radny Miasta Gdańska
fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

 

Nagroda im. Macieja Płażyńskiego wręczana jest od 2012 roku z inicjatywy Press Club Polska - organizacji skupiającej ludzi mediów, Jakuba Płażyńskiego, prezydentów Gdańska, Gdyni i Sopotu oraz marszałka województwa pomorskiego.

Za KFP

 

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl