Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

W weekend na XX-lecie gdańskich carillonów aż siedem koncertów

Z okazji XX-lecia gdańskich carillonów w weekend odbędzie się siedem koncertów, które zabrzmią z wież Ratusza Głównego Miasta Gdańska oraz kościoła św. Katarzyny. Muzeum Gdańska zaprezentuje też przewodnik po gdańskich carillonach, a prezydent wręczy medale zasłużonym carillonistom.

W weekend na XX-lecie gdańskich carillonów aż siedem koncertów
A
A
data publikacji: 23 listopada 2018 r.
Carillon w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska
Carillon w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska
fot. D. Kula, mat. Muzeum Gdańska


Sześć osób, które w sobotę, 24 listopada 2018 r. o godz. 12.30 w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska, otrzymają z rąk Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza Medale Prezydenta Miasta Gdańska to artyści i osobistości zaangażowane w promocję odradzającej się w latach 90. w Gdańsku muzyki carillonowej. Są nimi carilloniści: Frank Deleu z Belgii, Gert Oldenbeuving z Holandii, koncertująca w tym kraju Polka Małgorzata Fiebig, Giedrius Kuprevicius z Litwy, który na tę okazję przygotował specjalny utwór oraz dyrektorka CODART Gerdien Verschor oraz Magdalena Pramfelt – prezydent Stowarzyszenia Konsulów Honorowych w Polsce. Wszyscy wyróżnieni otrzymają także honorowe członkostwo gdańskiego Polskiego Stowarzyszenia Carillonowego.Freanka Deleu'a usłyszymy z wieży kościoła św. Katarzyny dwa razy: w sobotę o godz. 15 i w niedzielę o godz. 19 w duecie z Gertem Oldenbeuvingiem

Freanka Deleu'a usłyszymy z wieży kościoła św. Katarzyny dwa razy: w sobotę o godz. 15 i w niedzielę o godz. 19 w duecie z Gertem Oldenbeuvingiem
Mat. pras.


Posłuchajmy koncertów

Uroczystości uświetnią sobotnio-niedzielne koncerty. Łącznie będzie ich siedem - dwa z wież Ratusza Głównego Miasta oraz pięć z kościoła św. Katarzyny. W tym ostatnim, w niedzielę o godz. 19 odbędzie się wyjątkowa msza carillonowa, a po niej koncert „na cztery ręce” zagrają Frank Deleu oraz Gert Oldenbeuving.

Monika Kaźmierczak zagra koncert w sobotę, 24 listopada o godz. 12.05 z wieży Ratusza Głównego Miasta

Monika Kaźmierczak zagra koncert w sobotę, 24 listopada o godz. 12.05 z wieży Ratusza Głównego Miasta
Aleksandra GuździkArtyści wykonają wymagający pod względem umiejętności utwór Giedriusa Kupreviciusa. Obok odznaczonych zagrają miejska carillonistka Monika Kaźmierczak, Anna Kasprzycka oraz Wojciech Lauer. 

Koncertów będzie można wysłuchać „z ulicy”. W przypadku Ratusza Głównomiejskiego z Traktu Królewskiego i pobliskich arterii, a w przypadku kościoła św. Katarzyny ze skweru Heweliusza przy Wielkim Młynie.

Nowy przewodnik Muzeum Gdańska
Nowy przewodnik Muzeum Gdańska
mat. Muzeum Gdańska


Muzeum Gdańska zaprezentuje przewodnik po gdańskich carillonach autorstwa Danuty Popinigis, prof. Akademii Muzycznej w Gdańsku. Jest to 51-stronnicowe mini-kompendium wiedzy o tradycji gdańskiej muzyki, które będzie można nabyć w kasach Muzeum Gdańska (w cenie 8 zł) od końca listopada 2018 r.

Dzwony w kościele św. Katarzyny
Dzwony w kościele św. Katarzyny
D. Kula, mat. Muzeum Gdańska


Warto dodać, że 25 listopada, w święto Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki gdańskiej fary, przypada też rocznica inauguracji carillonu tego kościoła. 20 lat temu Gert Oldenbeuving, po przeszło półwiecznym milczeniu tej wieży, wykonał pierwszy po II wojnie światowej, koncert carillonowy.

Był to też pierwszy koncert carillonowy w polskim Gdańsku po przerwie trwającej 205 lat. Od 1998 r. Gdańsk otrzymał trzy carillony, które łącznie liczą dziś 135 dzwonów.

 

KONCERTY

sobota, 24 listopada 2018 r.

11:00 Ratusz Głównego Miasta – zagra Gerta Oldenbeuvinga

12:05 Ratusz Głównego Miasta – zagra Monika Kaźmierczak

12.30 Ratusz Głównego Miasta – uroczystość wręczenia Medali Prezydenta Miasta Gdańska

15:00 kościół św. Katarzyny – zagra Frank Deleu

niedziela, 25 listopada 2018

11:15 kościół św. Katarzyny – Wojciech Lauer

13:00 kościół św. Katarzyny – Anna Kasprzycka

18:00 kościół św. Katarzyny – Monika Kaźmierczak

19:00 kościół św. Katarzyny – Frank Deleu & Gert Oldenbeuving


Medale Prezydenta Miasta Gdańska oraz członkostwo honorowe Polskiego Stowarzyszenia Carillonowego otrzymają:

Gert Oldenbeuving (Holandia)

Frank Deleu (Belgia)

Małgorzata Fiebig (Polska, Holandia)

Giedrius Kuprevicius (Litwa)

Gerdien Verschor (Holandia)

Magdalena Pramfelt (Polska)


-
oprac. AU (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. AU (0)
www.gdansk.pl