PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Na Pomorzu już w 68 aptekach można przyjąć szczepionkę przeciw Covid-19

Na Pomorzu już w 68 aptekach można przyjąć szczepionkę przeciw Covid-19
Od lipca 2021 roku apteki - jeśli spełnią wymagania Ministra Zdrowia - mogą prowadzić szczepienia w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw Covid-19. Na Pomorzu aptek, w których możemy zaszczepić się przeciw Covid-19, przybywa z dnia na dzień, w Gdańsku jest ich ponad 20. 
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Fragment budynku apteki z napisem Gemini, fragment reklamy z napisem "Punkt szczepień przeciw Covid-19"
Obecnie w województwie pomorskim zaszczepić przeciw Covid-19 można się w dziesięciu aptekach tej sieci: pięciu w Gdańsku, po jednej w Sopocie, Lęborku, Wejherowie, Malborku i Słupsku
Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

 

Zapowiadane przez rząd już w maju 2021 roku szczepienia przeciw Covid-19 realizowane w aptekach ruszyły w lipcu. Na Pomorzu wnioski do programu złożyło 68 aptek (stan na 24 sierpnia 2021 roku), co nie znaczy jednak, że we wszystkich placówkach możemy przyjąć szczepionkę - część aptek czeka jeszcze na dostawy preparatu. 

Naborem aptek do Narodowego Programu Szczepień przeciw Covid-19 zajmuje się na Pomorzu oddział Narodowego Funduszu Zdrowia w Gdańsku, który weryfikuje każde zgłoszenie, sprawdza czy dokładnie określone rozporządzeniem ministra warunki są spełnione. 

- Zainteresowanie aptek udziałem w programie systematycznie wzrasta - mówi Mariusz Szymański, rzecznik pomorskiego NFZ w Gdańsku. - Tym bardziej że w perspektywie mają realizowanie w aptece szczepień przeciw grypie. Ostatnio w ciągu jednego dnia trafiło do nas pięć nowych wniosków od zainteresowanych szczepieniem aptek. Ale zdarzają się też i rezygnacje, np. z powodu braku odpowiednich warunków do wykonywania szczepienia, ostatnio mieliśmy jedną taką rezygnację apteki po kontroli Nadzoru farmaceutycznego. 

- Przeciw Covid-19 szczepimy od 10 sierpnia 2021 roku - tłumaczy Kamila Stanulewicz, kierownik apteki Dom Leków przy ulicy Cieszyńskiego na gdańskim Chełmie. - Przez ten czas szczepionkę przyjęło u nas ponad sto osób. Do szczepień zorganizowaliśmy trzy grupy pracowników, które szczepią poza swoimi godzinami pracy w aptece. Chętni zapisują się przez infolinię, konto pacjenta ale też dzwonią po prostu do apteki albo zachodzą do nas zrealizować receptę i robią to po rozmowie z farmaceutami.

 

Na krześle siedzi młoda kobieta obok niej stoi farmaceutka w fartuchu, wkłuwa igłę w ramię
Aby skorzystać ze szczepienia w aptece można się wcześniej zarejestrować (tak jak przy zapisywaniu się do powszechnych i populacyjnych punktów szczepień), ale termin można też ustalić bezpośrednio w aptece przychodząc lub dzwoniąc. 
Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

 

Jak mówi Anna Szydłowska, dyrektor ds. Opieki Farmaceutycznej Gemini Polska liczba aptek działających pod marką Gemini, w których można skorzystać ze szczepienia przeciw Covid-19 stale rośnie. 

- Obecnie w województwie pomorskim jest ich dziesięć: pięć w Gdańsku i po jednej w Sopocie, Lęborku, Wejherowie, Malborku i Słupsku - mówi Anna Szydłowska. - Wkrótce dołączą do nich apteki w Gdyni, Koszalinie i Tczewie. Do tej pory łącznie we wszystkich placówkach funkcjonujących pod naszym szyldem zaszczepiło się ponad cztery tysiące osób, w tym ponad 350 na Pomorzu. Mimo sygnałów o spadającej liczbie szczepień, zainteresowanie tą formą profilaktyki w aptekach jest duże. Pacjenci mają zaufanie do farmaceutów, często przy okazji wizyty w placówce dopytują, wyjaśniają wątpliwości i zapisują się na dogodny termin. Bliskość apteki i komfort związany z dostępnością do fachowego wsparcia to czynniki, które sprzyjają podjęciu decyzji o zaszczepieniu. Dziennie z takiej możliwości korzysta średnio w aptece od kilku do kilkunastu osób.

 

 

Michał Pietrzykowski, prezes Okręgowej Izby Aptekarskiej w Gdańsku podkreśla też dostępność tej usługi w aptekach.  

- Do apteki można wejść z ulicy załatwiając codzienne sprawy - dodaje prezes Pietrzykowski. - Wystarczy mieć przy sobie dowód i można się zapisać. Wydaje się to prostsze niż jechanie do punktu szczepień czy przychodni. Liczymy też na edukacyjną rolę farmaceuty, który przy okazji wydawania leku może zapytać klienta czy jest zaszczepiony, zachęcić, wytłumaczyć na spokojnie stałym klientom i turystom potrzebę szczepień. Może ta przyjazna atmosfera i mniejszy wysiłek zachęci mieszkańców i przybyszów do zaszczepienia się przeciw Covid-19.  

W  przypadku szczepień w aptekach możliwa jest też wcześniejsza rejestracja (tak jak przy zapisywaniu się do powszechnych i populacyjnych punktów szczepień). Każda osoba, która ma e-skierowanie, może się zapisać na szczepienie, dzwoniąc pod numer 989. Można też skorzystać z e-rejestracji, wysyłać SMS o treści SzczepimySie pod nr 880 333 333. Ale termin można też ustalić bezpośrednio w aptece przychodząc lub dzwoniąc.