PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Żeglarze w Górkach Zachodnich. Faworyci są w formie i pływają na czele

Żeglarze w Górkach Zachodnich. Faworyci są w formie i pływają na czele
W czwartek, 28 września, rozpoczęły się Mistrzostwa Polski klas olimpijskich. Pierwszego dnia regat panowały bardzo dobre warunki pogodowe, wiatr osiągający w porywach ponad 20 węzłów pozwolił przeprowadzić po trzy wyścigi w każdej klasie. W większości konkurencji liderzy przypływali na pierwszym miejscu.
Paweł Kołodziński i Łukasz Przybytek pierwszego dnia rywalizacji wygrali trzy wyścigi
Paweł Kołodziński i Łukasz Przybytek pierwszego dnia rywalizacji wygrali trzy wyścigi
fot. Robert Hajduk/PZŻ

W klasie RS:X kobiet trzy wyścigi wygrała Zofia Klepacka (Legia Warszawa) i zdecydowanie prowadzi w klasyfikacji generalnej. Trzy punkty za nią znajduje się Maja Dziarnowska (SKŻ ERGO Hestia Sopot), która najpierw dwa razy była trzecia, a dzień zakończyła miejscem drugim. Tyle samo punktów na koncie ma zajmująca trzecią pozycję jej klubowa koleżanka Karolina Lipińska (miejsca 2., 4. i 3.).

W kategorii mężczyzn - pod nieobecność Pawła Tarnowskiego (SKŻ ERGO Hestia Sopot) i Piotra Myszki (AZS AWFiS Gdańsk) - bezkonkurencyjny jest jak na razie Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń), mistrz Polski z lat 2016 i 2017 , który trzy razy wpływał na metę pierwszy. Dwa punkty traci do niego Białorusin Artem Jawadaw (DNC-nie wystartował oraz miejsca 2. i 2.), a trzecią pozycję zajmuje Aleksander Przychodzeń (SKŻ ERGO Hestia Sopot). 

Podobnie sytuacja wyglądała w klasie 470, gdzie trzy razy triumfowały Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar (SEJK Pogoń Szczecin/UKŻ Wiking Toruń). Jednak o wygranie wyścigów dziewczyny musiały powalczyć i nie na każdej boi meldowały się pierwsze. Drugą pozycję zajmują Maciej Sapiejka i Dominik Janowczyk (SEJK Pogoń Szczecin/WCSS), a na trzecim miejscu plasują się Michał Wysocki i Paweł Wysocki (SKŻ Sława/AZS AWFiS Gdańsk).

Trzy wyścigi w klasie 49er wygrali także broniący tytułu Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk). Miejsca drugie, czwarte oraz ponownie drugie zajęli Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań), co daje im drugą pozycję. Zaledwie punkt do nich tracą Jan Marciniak i Krzysztof Białaś (KS Aqua Włocławek/MOS SSW Iława).

- Żeglowaliśmy szybko, wykorzystując swoje doświadczenie. Jednak nasi konkurenci cały czas deptali nam po piętach i musieliśmy zachować czujność do samego końca - opisuje początek zmagań o medale Przybytek. - Co prawda na metę wpływaliśmy z dość dużą przewagą, ale jeden mały błąd mógł skutkować wbiciem się w falę, co mogłoby zakończyć się wywrotką i stratą wypracowanej wcześniej przewagi.

W klasie 49erFX po trzech zwycięstwach prowadzą Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (YKP Gdynia/AZS AWFiS Gdańsk). Trzy razy jako drugie linię mety mijały siostry Madeleine i Nadia Zielińskie (AZS UWM Olsztyn), a trzecie przypływały Sandra Jankowiak i Emilia Zygarłowska (OŚ AZS Poznań/JKW Poznań).

Piotr Kula także przypływał na metę jako pierwszy
Piotr Kula także przypływał na metę jako pierwszy
fot. Robert Hajduk/PZŻ

Miejsca gorszego niż pierwsze nie zajął również Piotr Kula (GKŻ Gdańsk), siedmiokrotny mistrz Polski w klasie Finn. W każdym wyścigu za jego plecami metę osiągał Mikołaj Lahn (UKŻ Wiking Toruń), a cały czas trzecie miejsce zajmował tego dnia Łukasz Lesiński (YK Stal Gdynia).

- Nie były to łatwo wygrane wyścigi i z Mikołajem oraz Łukaszem prawie cały czas pływaliśmy blisko siebie. W ostatnim wyścigu chłopaki dogonili mnie na ostatnim kursie półwiatrowym i do mety musiałem pilnować, żeby mnie nie wyprzedzili - opisywał walkę na wodzie Kula.

W klasie Laser Radial liderką jest Białorusinka Tatiana Drozdowskaja (miejsca 3., 2. i 1.). Drugą pozycję zajmuje najlepsza z Polek, srebrna medalistka sprzed roku Magdalena Kwaśna z ChKŻ Chojnice (miejsca 3., 1. i 2.). Punkt do niej traci trzecia w klasyfikacji ogólnej, broniąca tytuły Agata Barwińska z MOS SSW Iława (miejsca 1., 3. i 3.).

W klasie Laser Standard najlepiej poradził podczas pierwszego dnia rywalizacji Filip Ciszkiewicz (MKŻ Arka Gdynia), który w pierwszym wyścigu był czwarty, a następnie dwa razy pierwszy. Na dwóch kolejnych pozycjach znajdują się dwaj zawodnicy klubu SEJK Pogoń Szczecin: Jakub Rodziewicz (miejsca 1., 3. i 6.) oraz Tadeusz Kubiak (miejsca 2., 7. i 2.). 

Na katamaranach Nacra 17 ścigają się w Polsce tylko dwie załogi, które na co dzień trenują w klubie UKS Navigo Sopot. Na razie prowadzą Tymoteusz Bendyk i Anna Świtajska (miejsca 1., 1. i 2.), a drugie miejsce zajmują Jakub Surowiec i Katarzyna Goralska (miejsca 2., 2. i 1.).

Za: Maciej Frąckiewicz/PZŻ

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl