PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

To prawdziwy sport ekstremalny. Mistrzostwa Europy Morsów w lodowatej Motławie

To prawdziwy sport ekstremalny. Mistrzostwa Europy Morsów w lodowatej Motławie
W Marinie Gdańsk w dniach 7-8 grudnia rozgrywane są Mistrzostwa Europy Morsów. Zawody cieszą się dużym powodzeniem. Rywalizuje ze sobą 260 zawodników i zawodniczek z 12 krajów.
Tory wytyczono w Marinie Gdańsk między pomostami
Tory wytyczono w Marinie Gdańsk między pomostami
zdj. Marek Wałuszko/gdansk.pl

 

Zawody zorganizowała Polska Fundacja Morsów Lech – Mors. Partnerem jest Gdański Ośrodek Sportu. Dwa lata temu rozegrano w Gdańsku cieszące się dużym zainteresowaniem V Międzynarodowe Mistrzostwa Polski. Wówczas wystartowało 250 osób. Teraz ranga imprezy wzrosła.

- Jest rekord świata. Do tej pory na międzynarodowych zawodach starowało 240 zawodników, a teraz mamy 260 Przyjechali aż z 12 krajów. To dowód na to, że sport ten zdobywa popularność. - mówi Lech Bednarek, prezes Polskie Fundacji Morsów Lech – Mors.


Zobacz relację wideo:

 

Pływanie w grudniu w otwartym akwenie jest niewątpliwie sportem ekstremalnym. Zimna woda – jak zapewniali uczestnicy rywalizacji – nie jest żadna przeszkodą. Potrzebne jest oczywiście odpowiednie przygotowanie i trening. Umiejętności pływackie uczestników były zróżnicowane, ale to nie miało znaczenia. Liczył się duch walki. Każdy był gorąco wspierany dopingiem licznie zebranej i ciepło odzianej publiczności.

W marinie, obok pomostów wytyczono specjalne, pełnowymiarowe tory do pływackich wyścigów. Zainstalowano też urządzenia do profesjonalnego pomiaru czasu. Rywalizowano na kilku dystansach: 25 m, 50 m, 100 m, 200 i 400 metrów oraz w kilkunastu kategoriach wiekowych. Były też sztafety mieszane.

Duże zainteresowanie Mistrzostwami Europy i w ogóle morsowaniem świadczy o tym, że ten sport prędzej czy później stanie się profesjonalny. Jak zaznacza prezes Lech Bednarek, obecnie w Polsce trwa organizowanie się różnych związków morsów. Do tej pory nie mamy jeszcze ogólnopolskiego związku morsów.

- To jest sposób na życie. Poza tym woda zdrowia doda. Od dawno mówię, że wody nie należy się bać, tylko trzeba ją pokochać - podsumowuje prezes Lech Bednarek.


PROGRAM W NIEDZIELĘ, 8 GRUDNIA

od godz. 10:00

  • Kobiety/mężczyźni,200 m, styl dowolny
  • Kobiety/mężczyźni, 25 m, styl klasyczny
  • Kobiety/mężczyźni, 25 m, styl dowolny
  • Sztafeta mix, 4 x 25 m

15:00 Zakończenie Zawodów

 

Marek Wałuszkowww.gdansk.plmarek.waluszko@gdansk.pl
Marek Wałuszko - najnowsze
Marek Wałuszkowww.gdansk.plmarek.waluszko@gdansk.pl
Marek Wałuszko - najnowsze