PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Mieszkańcy innych polskich miast uczcili pamięć prezydenta Adamowicza. "The Sound of Silence" w Krakowie

Mieszkańcy innych polskich miast uczcili pamięć prezydenta Adamowicza. "The Sound of Silence" w Krakowie
W Bazylice Mariackiej w sobotę, 19 stycznia, odbyła się msza pogrzebowa zmarłego tragicznie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Wydarzenia z gdańskiej świątyni obserwowali na telebimach mieszkańcy w innych miastach. Przynoszono kwiaty i znicze.


W Warszawie mieszkańcy stolicy żegnali prezydenta Adamowicza przed Zamkiem Królewskim, gdzie ustawiony był duży telebim, na którym mogli śledzić uroczystości pogrzebowe z Gdańska. Przed godz. 12.00 hejnalista z wieży Zamku Królewskiego odegrał hejnał Gdańska. Znicze od mieszkańców Warszawy odbierali harcerze.


Kraków myślami z Gdańskiem... W obliczu żałoby i ku pamięci ś.p. Prezydenta Pawła Adamowicza krakowianie spotkali się na Rynku Głównym.

Dźwięki "The Sound of Silence", które popłynęły z Wieży Mariackiej zaraz po hejnale zagrały Iwona Gorej oraz Aneta Bąkiewicz - trębaczki z Krakowskiej Orkiestry Staromiejskiej.

Wysłuchaj hymnu oraz pieśni "The Sound of Silence" z Wieży Mariackiej w Krakowie.


We Wrocławiu od godz. 12.00, dzięki transmisji na żywo, mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska mogli uczestniczyć w uroczystościach pogrzebowych tragicznie zmarłego Prezydenta Miasto Gdańsk - Pawła Adamowicza. 


W zadumie i ze łzami w oczach Polska pożegnała Pawła Adamowicza. Prezydent Gdańska został pochowany w Bazylice Mariackiej. W ostatniej drodze towarzyszyli mu także poznaniacy, którzy transmisję z pogrzebu śledzili na telebimie na placu Wolności.

poznanŁodzianie
żegnają prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza.


W Katowicach zorganizowano akcję „Katowice z Gdańskiem”. Zebrano 13 tys. zł. Zgodnie z wolą rodziny tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza cała kwota zostanie przekazana na konta Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i hospicjum ks. Dutkiewicza.

katowiceW Sopocie transmisję z pogrzebu przeprowadzono na Placu Przyjaciół.


W Białymstoku wszyscy byli gdańszczanami... 

- W południe oddaliśmy hołd śp. prezydentowi Miasto Gdańsk Pawłowi Adamowiczowi, zapalając na Rynku Kościuszki światełko pamięci. W #Białystok zabrzmiały też syreny... - pisze Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta. - Być może naiwnie, ale wierzę, że ten czas zmieni nas wszystkich... Także tych, którzy dalej atakują w internecie lub zachęcają do pisania donosów do Kuratorium Oświaty przeciwko lekcjom wychowawczym, dotyczącym tego jak przeciwdziałać i reagować na mowę nienawiści w przestrzeni publicznej


Telebim w Bydgoszczy. Mieszkańcy żegnają prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.Telebim w Bydgoszczy. Mieszkańcy żegnają prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.


W Toruniu transmisję z pogrzebu oglądano w Dworze Artusa.


Zielona Góra solidarna z Gdańskiem.


Na Starym Rynku w Elblągu stanął telebim, na którym transmitowana była uroczystość pogrzebowa


Mieszkańcy Rybnika mogli oglądać transmisję wydarzenia na rynku na telebimie. Wiele osób przyniosło znicze, które postawili tuż przed zdjęciem zamordowanego prezydenta Gdańska.


Mieszkańcy Chojnic zebrali się na rynku w dniu pogrzebu i oddali hołd zmarłemu.oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl
oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl