• Start
  • Wiadomości
  • „Miej więcej o sąsiadach”, czyli o Tatarach, Kaszubach i Ukraińcach. Więcej nas łączy niz dzieli

„Miej więcej o sąsiadach”, czyli o Tatarach, Kaszubach i Ukraińcach. Więcej nas łączy niz dzieli

To będzie uczta dla zmysłów. Pieśni z różnych stron świata, film i wystawa zdjęć, a także wspólny stół i degustacja tradycyjnych przysmaków: tatarskich, ukraińskich i kaszubskich. Tak w skrócie wyglądać będzie ostatnie już spotkanie poświęcone różnym kulturom pt. „Miej więcej o sąsiadach”. Wydarzenie w sobotę, 30 listopada w Oliwskim Ratuszu Kultury. Miejsc brak, zainteresowanie przerosło organizatorów.
28.11.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
30 listopada to będzie wielokulturowa uczta dla zmysłów - pieśni z różnych stron świata, ciekawa wystawa zdjęć pt. „Zaproszenie na kolację”, film z realizacji projektu i zaproszenie do wspólnego stołu
30 listopada to będzie wielokulturowa uczta dla zmysłów - pieśni z różnych stron świata, ciekawa wystawa zdjęć pt. „Zaproszenie na kolację”, film z realizacji projektu i zaproszenie do wspólnego stołu
Archiwum Oliwski Ratusz Kultury


To było 13 wyjątkowych i wielowątkowych spotkań, które pomagały poznać bliżej mniejszości etniczne obecne w Gdańsku – Tatarów, Kaszubów i mieszkańców Ukrainy. Od września do listopada odbyły się projekcje filmów, wykłady, rozmowy, spotkania z przedstawicielami mniejszości, warsztaty dla dzieci.

Każdy miesiąc dedykowany był innej kulturze. Na zakończenie projektu organizatorzy zaplanowali spotkanie podsumowujące, na którym przedstawiona będzie wystawa zdjęć i towarzyszący jej film, a podczas degustacji sąsiedzkich przysmaków można będzie zapoznać się z kulturą kulinarną Ukrainy, Tatarów i Kaszubów.

- Zainteresowanie projektem przerosło nasze oczekiwania.  W związku z tym planujemy kolejną edycję – mówi Magdalena Majchrzakowska, koordynatorka projektu z Fundacji Wspólnota Gdańska. – Już zgłaszają się kolejne mniejszości etniczne i narodowe, jak Białorusini, Szwedzi, Niemcy. Ludzie są bardzo ciekawi, opowiadają o sobie i słuchają. To jest duży sukces. Podczas spotkań okazuje się, jak wiele mamy wspólnego i ile nas różni, ale nie to nas nie dzieli tylko ubogaca.

Podczas listopadowego wieczoru oprócz podsumowania dotychczasowych działań, migrantki mieszkające w Gdańsku Suzanna Izzetdinovą (Azima Tatarskie Przysmaki), Liliana Antoniuk oraz Koło Gospodyń Wiejskich przygotują do degustacji tradycyjne potrawy. Uczestnicy zobaczą wystawę zdjęć pt. „Zaproszenie na kolację” autorstwa Tatiany Gushchiny i Julii Osokiny. Ta wystawa jest symbolicznym zaproszeniem wszystkich, niezależnie od narodowości, religii, pochodzenia, do jednego wspólnego stołu, na jedną wspólną kolację. Będą piosenki we wszystkich językach kultur, które się pojawiły przez ostatnie trzy miesiące, będą przedstawiać ludzie, którzy przygotowywali spotkania, jednym słowem dużo przestrzeni na spotkania i rozmowy.

Pasje, kultura, zwyczaje. To poznawali wzajemnie i wymieniali się doświadczeniami uczestnicy projektu „Miej więcej o sąsiadach”. Przychodzili ludzie, którzy mają łączność z inną kulturą, albo ci, którzy chcieli się o niej czegoś dowiedzieć. Co zatem łączy tych wszystkich, którzy przychodzili

- Myślę, że łączą nas zwykłe ludzkie rzeczy. Osoby w podobnym wieku mają podobne problemy i podobne zainteresowania. Wnuczek narodowości chińskiej czy polskiej tak samo lubi, jak babcia czyta mu książki i zwraca na niego uwagę, smucimy się, kiedy ktoś nas skrzywdzi, lubimy się śmiać, denerwujemy się tak samo na niesprawiedliwość. To nas łączy! – mówi Magdalena Majchrzakowska, koordynatorka projektu.

W spotkaniach uczestniczyły osoby w różnym wieku.

- Muszę przyznać, że na tatarskie spotkania przychodziło więcej osób starszych, na ukraińskie się publiczność odmłodziła, a na kaszubskich połowa to byli studenci – dodaje Majchrzakowska.

W ramach projektu „Miej więcej o sąsiadach” odbyły się także spotkania dla uczniów gdańskich szkół, które także cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Organizatorzy odebrali wiele telefonów od nauczycieli, którzy w klasach maja migranckich uczniów, z chęcią wzięcia udziału w spotkaniach.

Udział w spotkaniu możliwy jest z bezpłatną wejściówką, którą można odebrać w Oliwskim Ratuszu Kultury. Ze względu na bardzo duże zainteresowanie, miejsc brak.
Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Miasta Gdańska i Fundacji Wspólnota Gdańska.

TV

Budowa basenu we Wrzeszczu jeszcze w tym roku