PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

“Nie można zachowywać milczenia" - polskie miasta solidarne z protestującymi Białorusinami

“Nie można zachowywać milczenia" - polskie miasta solidarne z protestującymi Białorusinami
“Wolność jest niezbywalnym prawem każdego człowieka. Nie można zachowywać milczenia (...) kiedy narzędziem polityki staje się przemoc i opresja” - polskie Miasta zrzeszone w Unii Metropolii Polskich apelują do władz Białorusi o zaprzestanie rozwiązań siłowych i podjęcie dialogu z obywatelami.
W geście solidarności z Białorusią, od 11 sierpnia 2020 r., wybrane obiekty w Gdańsku są podświetlane w kolorach biało-czerwono-białej flagiW geście solidarności z Białorusią wybrane obiekty w Gdańsku są podświetlane od wtorku, 11 sierpnia, w kolorach biało-czerwono-białej flagi. Dziś podświetlono kolejne - na zdjęciu Pomnik Poległych Stoczniowców
fot. Jerzy Pinkas/gdansk.pl


"Ślemy do was wsparcie" - Gdańsk w kolorach biało-czerwono-białych dla walczącej Białorusi

Dziś Unia Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza zrzesza 12 głównych miast Polski, solidarnie ze sobą współdziałających. Są nimi: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa, Wrocław. 

Miasta zaniepokojone działaniami białoruskiego rządu - zamieszkami i prześladowaniami obywateli Białorusi i przemocą wobec nich, które rozpoczęły się ogłoszeniu wyniku wyborów prezydenckich w niedzielę, 9 sierpnia - wystosowały pismo, w którym wyrażają sprzeciw wobec takich działań:“W imieniu społeczności miast zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich pragniemy wyrazić swój głęboki niepokój, związany z sytuacją na Białorusi po wyborach prezydenckich, jak również sprzeciw wobec podjętych przez białoruskie władze kroków, sprowadzających się do użycia przemocy wobec protestujących. Wspierając działania mające na uwadze białoruską suwerenność i demokrację, pragniemy dać wyraz przekonaniu, że siła nie może być w żadnym razie argumentem w relacjach władzy ze społeczeństwem.”

2020-08-12_podswietlenia_pomnik_wiadukt_02.JPG
W kolorach historycznej białoruskiej flagi rozbłysł też dzisiaj tzw. żółty wiadukt, znajdujący się pomiędzy ul. Jana z Kolna a Bramą Oliwską
 
fot. Jerzy Pinkas/gdansk.pl


Miasta przypominają, że:

 

“Wolność jest niezbywalnym prawem każdego człowieka.”

 

Tłumaczą również w opublikowanym stanowisku swoją postawę:

 

“Nie można zachowywać milczenia, kiedy to najważniejsze prawo jest naruszane, kiedy narzędziem polityki staje się przemoc i opresja. Historia pozwala nam wierzyć, że władza obojętna wobec oczekiwań społeczeństwa ostatecznie nie może zwyciężyć. Potrafi ona jednak spowodować nieodwracalne szkody i wyrządzić krzywdy, których nie sposób zapomnieć ani zrekompensować. Jest to szczególnie ważne dla nas, Polaków, bo wiemy jak cenne i kruche zarazem są wolności oraz swobody obywatelskie.W zakończeniu oświadczenia Miasta zaapelowały do białoruskich władz o rozpoczęcie dialogu, który miałby zastąpić stosowane rozwiązania siłowe. Przypomniały również o dobrej dotychczasowej wzajemnej współpracy. 


“Jako polscy samorządowcy cieszymy się, że od wielu lat mamy okazję współpracować z lokalnymi społecznościami na Białorusi, choćby w ramach umów pomiędzy miastami partnerskimi. Wyrażając naszą solidarność ze wszystkimi Białorusinami, którym bliskie są ideały wolności i demokracji, wierzymy, że współpraca ta będzie się stale rozwijać, nabierając nowych wymiarów.”Pismo podpisali:

Tadeusz Truskolaski - Prezydent Miasta Białegostoku, Rafał Bruski - Prezydent Miasta Bydgoszczy, Aleksandra Dulkiewicz - Prezydent Miasta Gdańska, Marcin Krupa - Prezydent Miasta Katowice, Jacek Majchrowski - Prezydent Miasta Krakowa, Krzysztof Żuk - Prezydent Miasta Lublin, Hanna Zdanowska - Prezydent Miasta Łodzi, Jacek Jaśkowiak - Prezydent Miasta Poznania, Daniel Wacinkiewicz - Zastępca Prezydenta Miasta Szczecina, Rafał Trzaskowski - Prezydent M. St. Warszawy, Jacek Sutryk - Prezydent Wrocławia.

Pełna treść Stanowiska poniżej:

Unia Metropolii Polskich ws. Białorusi
Unia Metropolii Polskich ws. Białorusi
 

 

Już wczoraj, 11 sierpnia, podświetlona została fontanna Neptuna i wiadukt przy Galerii Bałtyckiej
A już od wczoraj, 11 sierpnia, podświetlona jest fontanna Neptuna i wiadukt przy Galerii Bałtyckiej. Akcja będzie trwała przez siedem kolejnych dni
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

oprac. AUwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl