PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
MEVO jeszcze nie w grudniu - kolejna zmiana terminu startu roweru metropolitalnego
MEVO jeszcze nie w grudniu - kolejna zmiana terminu startu roweru metropolitalnego
Zaplanowany na 9 grudnia start systemu roweru metropolitalnego po raz drugi odsuwa się w czasie. “Wykonawca do dziś (3 grudnia) nie zgłosił gotowości systemu do rozruchu testowego, który powinien nastąpić co najmniej siedem dni przed jego (MEVO) uruchomieniem” - czytamy w oświadczeniu wydanym przez Stowarzyszenie OM GG-S, odpowiadające za wdrożenie projektu.

Parking dla MEVO przy ul. Piwnej w Gdańsku
Parking dla MEVO przy ul. Piwnej w Gdańsku
grzegorz.mehring/www.gdansk.pl


Stowarzyszenie Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot odpowiada za realizację systemu MEVO w imieniu 14 gmin, w którym funkcjonować ma wspólny rower publiczny. Blisko miesiąc temu ogłosiło, że planowane na 18 listopada 2018 r. uruchomienie pilotażowej wersji systemu (30 proc.docelowej rowerowej floty) przesunie się o trzy tygodnie - na 9 grudnia. Już dziś, 3 grudnia, wiadomo, że nic z tego nie będzie - OM G-G-S wydało oświadczenie w sprawie opóźnienia startu MEVO:       

Zgodnie z zapisami umowy między Stowarzyszeniem Obszar Metropolitalny Gdańsk – Gdynia – Sopot, a NB Tricity sp. z.o.o, na dwa tygodnie przed uruchomieniem pierwszego etapu Systemu, wykonawca zobowiązany jest do zgłoszenia gotowości jego uruchomienia. Na co najmniej siedem dni przed jego uruchomieniem wykonany powinien zostać rozruch testowy Systemu. Do dziś wykonawca nie zgłosił gotowości, a co za tym idzie nie zostały przeprowadzone testy i odbiory systemu.

Data uruchomienia systemu uzależniona jest przede wszystkim od przekazania roweru, aplikacji na urządzenia mobilne do jego wypożyczania oraz centrum monitoringu, czyli oprogramowania do śledzenia w czasie rzeczywistym lokalizacji rowerów oraz stanu naładowania baterii. Kolejnym krokiem będzie sprawdzenie wszystkich elementów systemu przez ekspertów w zakresie spełniania wymogów zamówienia. O wszelkich dalszych krokach będziemy Państwa  informować w kolejnych komunikatach.


Tak wygląda stacja elektryczna Veturilo czyli Warszawskiego Roweru Publicznego
Tak wygląda stacja, Veturilo czyli Warszawskiego Roweru Publiczneg
Parking dla MEVO przy ul. Piwnej w Gdańsku
Parking dla MEVO przy ul. Piwnej w Gdańsku
grzegorz.mehring/www.gdansk.pl
o
mat. nextbike.pl


System Roweru Metropolitalnego MEVO działać będzie w 14 gminach OM G-G-S. Planowana flota liczy 4080 rowerów, które będzie można bezpłatnie oddać przy jednej z 660 stacji (w ciągu ostatnich tygodni zostały zamontowane na terenie wszystkich gmin). Rowery wyposażone będą w napęd elektryczny 1:1 (dołożą tyle samo mocy, ile włoży w nie rowerzysta), zasilane będą bateriami, o których wymianę dbać będzie operator systemu. Rowery będzie można wypożyczyć w łatwy sposób m.in. za pomocą aplikacji mobilnej, przy użyciu karty mieszkańca, legitymacji studenckiej lub karty bankomatowej.


CZYTAJ TAKŻE:

Nadchodzi MEVO. Montaż pierwszych stacji roweru metropolitalnego w Gdańsku

Zmiana terminu uruchomienia roweru metropolitalnego MEVOoprac. IBwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl