• Start
  • Wiadomości
  • Maraton Solidarności biegnie dziś z Gdyni do Gdańska. Sprawdź zmiany w komunikacji i drogi objazdu

Maraton Solidarności biegnie dziś z Gdyni do Gdańska. Sprawdź zmiany w komunikacji i drogi objazdu

Do pokonania 42 kilometry i 195 centymetrów przez historyczne miejsca związane z Grudniem ’70 i Sierpniem ’80. Prawie 900 osób na liście uczestników, w tym biegacze z Niemiec, Australii, Chin i Kenii. W poniedziałek, 15 sierpnia, XXII Energa Maraton Solidarności.
13.08.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Maraton Solidarności to duży wysiłek, ale też wiele radości

- Ten bieg wrósł w życie trójmiejskiej aglomeracji, zawodnicy staną na starcie pod Pomnikiem Ofiar Grudnia ’70 po raz dwudziesty drugi. Ilu osiągnie metę pod Neptunem na Długim Targu? - zastanawia się Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska w wydanym przez organizatorów informatorze z okazji biegu.

Na linii startu pojawi się prawie 900 zawodników. Wśród nich zapisanych jest ponad 130 kobiet. Zawodnicy reprezentują 32 państwa: najliczniejszą grupę stanowią amatorzy i profesjonaliści z Polski, tych jest ponad 760, będzie także liczna grupa biegaczy z Niemiec (ponad 20) oraz z Ukrainy (13) i Wielkiej Brytanii (11). Wśród uczestników nie zabraknie reprezentantów z odległych Chin (2), Australii (4), czy Kenii (6). Swój udział zapowiedzieli także biegacze z Kanady (2), Szwajcarii, Estonii czy Włoch.


SPRAWDŹ ZMIANY W KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ ORAZ TRASY OBJAZDÓW PODCZAS MARATONU SOLIDARNOŚCI 


Międzynarodowy wymiar Maratonu „Solidarności” nie dziwi. Trasa jest płaska, co pozwala na osiąganie znakomitych rezultatów. W ubiegłym roku zwycięzca Mwangi Joel z Kenii pokonał trasę w czasie 2 godzin 28 minut i 38 sekund.

- Cieszymy się, że udało nam się utrzymać ubiegłoroczną trasę - mówi Małgorzata Leśniewicz, szefowa organizacyjna Maratonu „Solidarności”. - Trasa jest bardzo atrakcyjna dla biegaczy, bo żaden podbieg nie przekracza 10 stopni, można zatem osiągać znakomite rezultaty.

Kliknij, aby powiększyć
{id77450}

Lista uczestników cały czas się powiększa. Ostateczną liczbę poznamy dopiero w dniu startu, ponieważ do tego czasu będą przyjmowane zapisy. Jednak jak zaznacza organizator - po 8 sierpnia - można zgłosić się już tylko w wyjątkowych przypadkach, a opłata startowa wynosi 150 zł. Z opłat startowych byli zwolnieni ci, którzy ukończyli 60 lat i starsi, a także członkowie "Solidarności" oraz zawodnicy, którzy mają na swoim koncie wszystkie poprzednie Maratony "Solidarności".

- To bieg dla koneserów - ma kameralną atmosferę, patriotycznego ducha, sierpniowe słońce, możliwość przebiegnięcia jednego dnia przez Gdynię, Sopot i Gdańsk - pisze Adamowicz w wydanym przez organizatorów informatorze. I tak rzeczywiście jest. Maraton „Solidarności” zawsze odbywa się 15 sierpnia, bez względu na to, który to dzień tygodnia.

- Maraton łączymy z wydarzeniami historycznymi - dodaje Leśniewicz. - Chcemy w ten sposób oddać hołd poległym stoczniowcom w Grudniu 1970 roku oraz strajkującym w Sierpniu 1980 roku.

Każdego roku w dniu maratonu z nieba leje się żar, a maratończycy chłodzeni są wodą rozstawioną w punktach odżywczych. W tym roku punktów będzie 8, każdy ustawiony co 5 kilometrów.

Na pokonanie ponad 42 kilometrów maratończycy będą mieli 5 godzin i 30 minut. Bieg rozpocznie się przed pomnikiem Pamięci Ofiar Grudnia 70' w Gdyni o godzinie 9.

Podczas XXII Maratonu Solidarności na trasie pojawią się pacemakerzy, którzy poprowadzą zawodników na następujące czasy netto: 3:30, 3:45, 4:00, 4:15 i 4:30.


ZOBACZ FILM Z MARATONU SOLIDARNOŚCI Z 2015 ROKU


Zawodnicy przebiegną przez Świętojańską, Skwer Kościuszki i Jana Pawła II. Później aleją Marszałka Piłsudskiego wbiegną na aleję Zwycięstwa. Po wybiegnięciu z Gdyni wbiegną do Sopotu. Bez kręcenia, główną drogą dobiegną do tablicy z nazwą kolejnego miasta - Gdańska.

Główną arterią miasta - aleją Grunwaldzką biegacze dobiegną do Opery Bałtyckiej. Na skrzyżowaniu z aleją Hallera skręcą w lewo i dobiegną do ulicy Czarny Dwór. Dalej, czekają na nich ulice: Dąbrowszczaków, Kołobrzeska, Pomorska, Chłopska i Piastowska. Później znów, wrócą na aleję Hallera, która będą musieli dobiec aż do Klinicznej. Stąd, posta - Jana z Kolna i Nowa Wałowa. Po minięciu tych ulic czeka nawrót na ulicy Rybaki Górne i przebiegnięcie przez historyczną bramę numer 2 Stoczni Gdańsk. Dalej, zawodnicy dobiegną do centrum Gdańska ulicami: Łagiewniki, Gnilna, Rajska, Wielki Młyn, Tkacka aż do fontanny Neptuna, gdzie wyznaczona została linia mety.

W tym czasie nastąpią utrudnienia w ruchu, o czym piszemy poniżej.

- Trasa posiada atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki (PZLA) i światowej federacji (IAAF) na pięć najbliższych lat - dodaje zadowolona szefowa Maratonu „Solidarności”.

W tym roku biuro zawodów będzie otwarte już 13 i 14 sierpnia od godziny 11 do 19 w Gdańsku, w historycznej Sali BHP przy ul. Doki 1, a w dniu Maratonu (15 sierpnia) w Gdyni w Młodzieżowym Domu Kultury, obok startu od alei Marszałka J. Piłsudskiego, od godziny od 6:30 do 8:30.

Na najlepszych maratończyków w kategorii open i w kategoriach wiekowych czekają nagrody pieniężne. Wszyscy uczestnicy, którzy ukończą bieg otrzymają pamiątkowy medal.
 

Podczas maratonu będą zmiany w komunikacji miejskiej i ruchu drogowym

Zmiany w ruchu drogowym w trakcie Maratonu “Solidarności”

W związku z organizacją XXII ENERGA Maratonu "Solidarności" w poniedziałek, 15 sierpnia 2016 r., część gdańskich ulic będzie wyłączona z ruchu kołowego. Aby umożliwić Państwu dostosowanie swoich planów do zmian w ruchu drogowym wywołanych imprezą, podajemy orientacyjne czasy kaskadowego wyłączania lub ograniczania ruchu na poszczególnych ulicach, którymi pobiegnie maraton.

Zwracamy się do Państwa z prośbą, o takie zaplanowanie korzystania z samochodu w dniu Maratonu, by w podanych przedziałach czasowych uniknąć utrudnień wyjazdu z okolicznych posesji i parkingów.
 

GODZINY UTRUDNIEŃ :

Al. Marszałka Piłsudskiego ( prace przygotowawcze do startu i demontaż po starcie) godz. 7.00 -11.00

  • Start honorowy : 9.00 – Pomnik Ofiar Grudnia 70’
  • Start ostry : 9.30 - Aleja Piłsudskiego
  • 5 km - Gdynia ( punkt odżywczy ) 9.45-10.10
  • 10 km - Sopot - Al. Niepodległości ( punkt odżywczy) 10.00-10.50

Od skrzyżowania ul. Czyżewskiego z Aleją Grunwaldzką w Gdańsku do skrętu przy Operze Bałtyckiej w ulicę Hallera bieg prowadzony będzie lewym pasem w kierunku Jelitkowa.

  • 15 km - Gdańsk – ul. Pomorska (punkt odżywczy) 10.20- 11.30
  • 20km - Gdańsk- ul. Grunwaldzka – Jaśkowa Dolina (punkt odżywczy) godz. 10.35- 12.05

Półmetek : Gdańsk Wrzeszcz – Opera Bałtycka – Al. Zwycięstwa

  • 25 km – Gdańsk – ul. Czarny Dwór ( punkt odżywczy) 10.45- 12.45

Ulica Czarny Dwór jest kontrowana zawodnicy z Hallera biegną lewym pasem a wracają prawym będzie przedzielona pachołkami. Punkt odżywczy

dla biegnących w stronę Jelitkowa.

  • 30 km – ul. Pomorska (punkt odżywczy) 11.05 – 13.20
  • 35 km – ul. Hallera ( punkt odżywczy) 11.20 – 14.00

Ulica Hallera jest kontrowana zawodnicy biegną lewym pasem a wracają prawym będzie przedzielona pachołkami. Punkt odżywczy dla biegnących w stronę ul. Czarny Dwór ( kierunek Centrum).

  • 40 km - ul. Nowa Wałowa (punkt odżywczy) 11.35 – 14.40

Po nawrocie na ul. Nowa Wałowa przez II Bramę Stoczni ulicami (Łagiewniki ,Gnilna ,Rajska, Wielkie Młyny, Pańska, Węglarska, Tkacka, Długa, Długi Targ)

  • META ( Długi Targ) 11.40 – 15.00


Autobus ze zdjętymi zawodnikami podjeżdża od Podwala Przedmiejskiego, Słodowników do „Miasteczka dla zawodników „ i ratownik odprowadza do bazy.

Autobus czeka na odjazd do Gdyni – 16.30 – dla chętnych zawodników.


SPRAWDŹ ZMIANY W KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ ORAZ TRASY OBJAZDÓ PODCZAS MARATONU SOLIDARNOŚCI



TV

Światowa stolica bursztynu