• Start
  • Wiadomości
  • Manchester United vs Villarreal CF - oni zagrają w Gdańsku 26 maja, w finale Ligi Europy UEFA

Manchester United vs Villarreal CF - oni zagrają w Gdańsku 26 maja, w finale Ligi Europy UEFA

Manchester United i hiszpański Villarreal CF - te dwie drużyny wybiegną 26 maja na murawę stadionu Arena Gdańsk, by rozegrać mecz finałowy Ligi Europy UEFA. Manchester United w półfinałowym dwumeczu okazał się lepszy od AS Roma, a hiszpański Villarreal zdołał utrzymać przewagę nad Arsenalem Londyn. Bilety na finałowe starcie obu drużyn można zamawiać tylko do piątku, 7 maja, do godz. 14.
( 06.05.2021 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Gwiazdy Manchesteru United: Urugwajczyk Edinson Cavani i Anglik Marcus Rushford - ich wartość rynkowa szacowana jest łącznie na 92 mln euro, prawie dziewięciokrotnie więcej niż cała Lechia Gdańsk
Gwiazdy Manchesteru United: Urugwajczyk Edinson Cavani i Anglik Marcus Rashford - ich wartość rynkowa szacowana jest łącznie na 92 mln euro, przeszło osiem razy więcej niż cała Lechia Gdańsk
Wikipedia/Ailura/Dmitryi Golubovitch

 

W czwartek wieczorem, 6 maja, Manchester United - nazywany przez fanów "Czerwone Diabły", od symbolu diabełka w klubowym herbie - przegrał w Rzymie z AS Roma 2:3. Jednak to Anglicy przyjadą do Gdańska, bowiem tydzień wcześniej na własnym boisku pokonali Romę wysoko 6:2.  

Villareal CF - znany wśród kibiców również jako "Żółta Łódź Podwodna", ze względu na kolor strojów - wywalczył awans do finału remisując w tym samym czasie w Londynie z Arsenalem 0:0. Tydzień wcześniej Villarreal pokonał Anglików na własnym boisku 2:1, co przesądziło o sukcesie.

Mecz finałowy Ligi Europy UEFA odbędzie się w Gdańsku 26 lipca, o godz. 21. Stawką będzie puchar Ligi Europy UEFA i 8 mln euro dla zwycięzcy. Drużyna pokonana otrzyma od UEFA “na otarcie łez” 4,5 mln euro.

Przyjazd Manchesteru United oznacza, że na gdańskim boisku zobaczymy piłkarskie gwiazdy - m.in. Edinsona Cavaniego i Marcusa Rashforda. 

Villarreal nie ma w swojej drużynie tak dużych nazwisk, ale fani piłki nożnej nie raz słyszeli takie nazwiska jak Gerard Moreno czy Paco Alcacer - są to zawodnicy, którzy decydują o wysokiej jakości ofensywy hiszpańskiego zespołu.

 

Gerard Moreno i Paco Alcacer nie są tak kosztowni jak napastnicy Manchesteru, ich łączna cena rynkowa to zaledwie  57 mln euro - jednak stara piłkarska prawda mówi, że to nie pieniądze grają na boisku, lecz ludzie. Moreno i Alcacer decydują o sile ofensywnej Villarrealu, a jest ona po prostu duża, o czym przekonało się już wiele drużyn
Gerard Moreno i Paco Alcacer nie są tak kosztowni jak napastnicy Manchesteru, ich łączna cena rynkowa to "zaledwie" 57 mln euro - jednak stara piłkarska prawda mówi, że to nie pieniądze grają na boisku, lecz ludzie. Moreno i Alcacer decydują o sile ofensywnej Villarrealu, a jest ona po prostu duża, o czym przekonało się już wiele drużyn
Wikipedia/Rolandihno1/Football.ua

 

Będzie to także pojedynek trenerów: Ole Gunnara Solskjera (Manchester United) i Unaia Emery (Villarreal). Pierwszy z nich to słynny norweski napastnik Manchesteru United, który po zakończeniu kariery piłkarskiej terminował jako trener w mniejszych klubach, by dość niespodziewanie otrzymać szansę w Manchesterze United. Mimo słabego początku prowadzi dziś “Czerwone Diabły” od zwycięstwa do zwycięstwa. Manchester United najprawdopodobniej zdobędzie w tym sezonie wicemistrzostwo Anglii.

Unai Emery ma znacznie większe doświadczenie - przed Villarrealem w swojej karierze trenował już takie zespoły jak Valencia, Sevilla, Spartak Moskwa, Paris Saint Germain i Arsenal. 

 

Będzie to także pojedynek dwóch zupełnie różnych trenerów. Ole Gunnar Solskier (po lewej) nie ma może wielkiego doświadczenia, ale za to bardzo silną drużynę - zawodnicy Manchesteru United wyceniani są łącznie na ponad 700 milionów euro i Solskier potrafi zrobić użytek z tego potencjału. Unai Emery jest dużo bardziej doświadczonym trenerem, a jego drużyna wyceniana jest przez portal Transfermarkt na niecałe 250 mln euro. Kto zwycięży w Gdańsku?
Będzie to także pojedynek dwóch zupełnie różnych trenerów. Ole Gunnar Solskjer (po lewej) nie ma może wielkiego doświadczenia, ale za to bardzo silną drużynę - zawodnicy Manchesteru United wyceniani są łącznie na ponad 700 milionów euro i Solskjer potrafi zrobić użytek z tego potencjału. Unai Emery jest dużo bardziej doświadczonym trenerem, ale jego drużyna wyceniana jest przez portal Transfermarkt na niecałe 250 mln euro. Kto zwycięży w Gdańsku?
Wikipedia/Tor Atle Kleven/Fars News Agency

 

Gdański finał Ligi Europy odbędzie z udziałem publiczności. Ze względu na obostrzenia epidemiczne, na stadionie będzie miejsce dla 9500 kibiców, ale zaledwie dwa tysiące biletów znajdzie się w otwartej sprzedaży. Można o nie aplikować przez internet do piątku, 7 maja, do godz. 14. Szczęśliwcy będą wskazani w drodze losowania. Informacja o tym, czy losowanie zakończyło się sukcesem przyjdzie pocztą elektroniczną najpóźniej 14 maja. Każdy nabywca będzie mógł kupić nie więcej niż dwa bilety.

 

O bilety można aplikować za pośrednictwem strony internetowej UEFAWejściówki na mecz podzielono na cztery kategorie cenowe:

  • Kategoria 1: 130 euro - położenie centralne trybun
  • Kategoria 2: 90 euro - głównie w narożnikach trybun
  • Kategoria 3: 65 euro - za bramkami
  • Kategoria 4: 40 euro - za bramkami, na niższych poziomach trybun

 

Przewidziano specjalne wejściówki dla osób niepełnosprawnych - 40 euro (1 kibic na wózku inwalidzkim + 1 osoba towarzysząca lub 1 kibic niepełnosprawny + 1 osoba towarzysząca).

 

Ogółem 9500 biletów na finał Ligi Europy w Gdańsku będzie rozdzielone w następujący sposób: 

  • po 2000 wejściówek dla klubów kibica drużyn, które zagrają w finale
  • 2000 do otwartej sprzedaży
  • 3500 dla lokalnego komitetu organizacyjnego, UEFA i federacji krajowych, partnerów handlowych i nadawców

 

Centralnie stoi metalowy puchar rozgrywek, jest w kolorze srebrnym. Kształtem przypomina rozszerzający się ku górze wysoki kielich. W górnej część wygrawerowany jest znak UEFA. U podstawy znajduje się opasująca puchar płaskorzeźba, która przedstawia wielu zawodników, walczących o piłkę. Pod ich nogami znajdują się w dwóch rzędach kolorowe flagi krajów, które są członkami UEFA oraz napis Coupe UEFA
Prócz pucharu, zwycięzca meczu finałowego w Gdańsku otrzyma od UEFA 8,5 mln euro. Drużyna, która przegra, też nie wyjedzie z Gdańska z pustymi rękami - dostanie 4,5 mln euro
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl