• Start
  • Wiadomości
  • Mammografia i USG znów w gdańskim Centrum Onkologii. Wrócą też normalne wizyty

Profilaktyczna mammografia i USG znów w gdańskim Wojewódzkim Centrum Onkologii. Wrócą też normalne wizyty

- Przygotowujemy się do wznowienia normalnych wizyt w Centrum - mówi Monika Nowaczyk, dyrektor gdańskiego Wojewódzkiego Centrum Onkologii. - Myślimy, że będzie to możliwe już od 15 czerwca. Na razie w placówce znów można skorzystać z profilaktycznych badań mammograficznych i USG, pierwsze badania już zostały wykonane. 
09.06.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
WCOzmniejszone
Od 15 czerwca 2020 w Wojewódzkim Centrum Onkologii w Gdańsku mają wrócić tradycyjne wizyty pacjentów. Nz Budynek WCO przy Alei Zwycięstwa w Gdańsku
Jerzy Pinkas/gdansk.pl

 

Wtorek: pięcioro nowych chorych na Pomorzu, w kraju 205 zakażeń i sześć zgonów

 

W marcu 2020 roku w Wojewódzkim Centrum Onkologii w Gdańsku z powodu pandemii wstrzymano m.in przesiewowe mammografie i USG piersi. Pod koniec maja placówka zdecydowała się na ich wznowienie, jednak dla części pacjentek trzeba będzie wyznaczyć nowe terminy badań.

- Musimy wydłużyć czas badania na jednego pacjenta, “rozrzedzić” badania - tłumaczy Monika Nowaczyk. - Więc początkowo będzie mniej badań a pacjenci będą informowani o przełożeniu terminów telefonicznie. Nowi pacjenci mogą zapisywać się do nas na badania profilaktyczne zaczynając od wizyty, bez skierowania, u naszego onkologa, który zrobi wywiad, określi jakie badanie jest potrzebne. 

W WCO mają też wrócić normalne wizyty pacjentów, prawdopodobnie stanie się to już 15 czerwca. Choć akurat w tej placówce epidemia nie spowodowała, że pacjenci przestali się pojawiać w obu budynkach (przy Alei Zwycięstwa i Skłodowskiej-Curie) Wojewódzkiego Centrum Onkologii.

W normalnych warunkach Wojewódzkie Centrum Onkologii w Gdańsku przyjmuje codziennie w obu budynkach od ośmiuset do tysiąca pacjentów dziennie.

 

Teleporada zamiast wizyty, przychodnie apelują o zdalny kontakt i ograniczają działalność

 

- Podczas pandemii przyjmowaliśmy 350 pacjentów dziennie - mówi dyrektor Monika Nowaczyk. - Mniej, ale jak na trudne warunki, i tak niemało. To byli na przykład pacjenci przyjmujący chemioterapię, dla których zorganizowaliśmy osobne, boczne wejście, także osobne piętro, żeby mieli jak najlepsze warunki do leczenia.

W WCO stosowano i nadal stosuje się reżim sanitarny: pacjentom mierzy się temperaturę, są też pytani o cel wizyty, muszą mieć maseczkę i rękawiczki, osoby towarzyszące mogą wejść tylko wtedy, kiedy chory nie jest w stanie wejść do budynku o własnych siłach. Pacjenci mogą zapisać się dzwoniąc na infolinię - tel. 587723950 od poniedziałku do piątku w godzinach 7-18.00, którą obsługuje obecnie ze względu na wielu dzwoniących - nawet 2,5 tysiąca dziennie - dziesięć osób. Nadal udzielane są teleporady.

TV

Kaszubi – tożsamość obroniona. Rozmowa z prof. Cezarym Obrachtem-Prondzyńskim