• Start
  • Wiadomości
  • LVI sesja Rady Miasta Gdańska: Dwie nowe nazwy ulic na gdańskim Jasieniu

LVI sesja Rady Miasta Gdańska: Dwie nowe nazwy ulic na gdańskim Jasieniu

W czwartek, 24 listopada, na mapie Gdańska pojawiły się dwie nowe nazwy. Ulica na zachód od al. Pawła Adamowicza na Jasieniu będzie nosiła nazwę ulicy Wojciecha Kiedrowskiego, natomiast ulica położona na południe od ulicy Stężyckiej - nazwę ul. Stanisława Kaima. 
24.11.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Aleja Pawła Adamowicza z lotu ptaka. Dwie ulice w bezpośrednim pobliżu zyskały nowe nazwy
Aleja Pawła Adamowicza z lotu ptaka. Dwie ulice w bezpośrednim pobliżu zyskały nowe nazwy
fot. Krzysztof Wojciechowski

LVI sesja Rady Miasta Gdańska. Dziewięć uchwał w sprawie lokalizacji kasyn gry

Głosowania w sprawie nowych nazw odbyły się podczas czwartkowej sesji Rady Miasta Gdańska. Obie uchwały zostały podjęte jednogłośnie. Z wnioskiem o nadanie nazwy ulicy Wojciecha Kiedrowskiego wystąpiła Komisja Kultury i Promocji Rady Miasta Gdańska, natomiast o nadanie nazwy ulicy Stanisława Kaima wystąpili właściciele drogi.

Wojciech Kiedrowski

Polski wydawca i redaktor, gorący popularyzator kaszubszczyzny. Zainteresowanie regionem przejął po ojcu - dzięki jego księgozbiorom i archiwum zetknął się m.in. z postacią Aleksandra Majkowskiego i jego twórczością.

Ukończył szkołę podstawową w Somoninie oraz Gimnazjum i Liceum im. H. Derdowskiego w Kartuzach. Zaczął studiować inżynierię wodną na Wydziale Budownictwa Wodnego Politechniki Gdańskiej. Przez prawie 40 lat pracował w zawodzie, głównie w Gdańskim Przedsiębiorstwie Instalacji Sanitarnych, którego krótko był nawet dyrektorem. Wcześniej prowadził też zajęcia na uczelni. W 1972 roku uhonorowano go Medalem Stolema.

Żył  w latach 1937 - 2011.

Stanisław Kaim

Lokalny społecznik, patriota.

Na ziemie gdańskie przybył z odległej Małopolski (urodził się w tamtejszej wsi Słopnice w 1932 r.), będąc nastolatkiem i tu postanowił się osiedlić. Po zawarciu związku małżeńskiego z Rozalią, zamieszkał w dzielnicy Gdańsk-Jasień, przy ulicy Lubowidzkiej. Niemal od początku ustanowienia tego obszaru jako wsi sołeckiej w roku 1973 ubiegłego wieku do końca jej obowiązywania w 2000 r. pełnił funkcję sołtysa. Ponadto zajmował się uprawą rolną i hodowlą zwierząt.

Był wrażliwy na los drugiego człowieka. Nigdy nie pozostawił potrzebującej osoby bez pomocy. Często zwracali się do niego ludzie w trudnej sytuacji materialnej. Brał czynny udział w budowie powstającego w Jasieniu kościoła pw. Błogosławionej Doroty z Mątew. Ulica, której patronem został Stanisław Kaim, znajduje się na terenach niegdyś do niego należących. Był znany nie tylko lokalnej społeczności, ale również w sąsiednich sołectwach. Zmarł w 2004 roku.

Oprac. AO

Radni uchwalili: pomoc finansowa w wysokości 5,5 mln na integrację komunikacji publicznej

TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim