PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Ojciec Ludwik Wiśniewski: “Trzeba skończyć z nienawiścią!” CAŁE PRZEMÓWIENIE

Ojciec Ludwik Wiśniewski: “Trzeba skończyć z nienawiścią!” CAŁE PRZEMÓWIENIE
Przemówienie o. Ludwika Wiśniewskiego na pogrzebie prezydenta Adamowicza było wielkim apelem o odnowę życia moralnego w Polsce i wstrząsnęło słuchaczami. Zebrani w Bazylice Mariackiej długo bili brawo. Poniżej podajemy pełny zapis słów o. Wiśniewskiego - dominikanina, przewodnika moralnego młodej gdańskiej inteligencji w PRL, honorowego obywatela Miasta Gdańska.
O. Ludwik Wiśniewski przemawia na pogrzebie prezydenta Pawła Adamowicza (19 stycznia 2019 r.)
O. Ludwik Wiśniewski przemawia na pogrzebie prezydenta Pawła Adamowicza (19 stycznia 2019 r.)
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl


OJCIEC LUDWIK WIŚNIEWSKI:

Z Gdańska wielokrotnie wychodził głos, właściwie krzyk, który wielu ludziom przywracał moralną równowagę. 80 lat temu z Gdańska, z Westerplatte, wyszedł rozpaczliwy krzyk wołający do całego świata, że wolność jest wartością bezcenną, że wolności trzeba bronić, zawsze bronić.

Niemal 40 lat temu z Gdańska wyszedł apel do świata, w którym dobitnie wołano, że należy porzucić stary świat, świat egoizmu, darwinowskiej walki klas, że należy tworzyć świat nowy, świat solidarności, w którym jeden człowiek bierze na siebie brzemię drugiego człowieka, i w którym porzuca się już etos walki ze złem, a buduje się świat, w którym zło zwycięża się dobrem. Gdańsk słusznie się nazywa - i wielokrotnie Paweł to powtarzał - miastem wolności i solidarności.

Dzisiaj przeżywamy tu w Gdańsku nowy, dziejowy, historyczny moment. Cała Polska czeka, może nie tylko Polska, ażeby z Gdańska wyszło przesłanie, które dotrze do każdego Polaka, i które przywróci moralną równowagę w naszym kraju i w naszych sercach. W ostatnich dniach wielu ludzi próbowało formułować to przesłanie, które wynika ze śmierci Pawła.

Ja, tu, dzisiaj, jestem przekonany, że Paweł, który jest już u Boga chce, abym wypowiedział następujące słowa:

Trzeba skończyć z nienawiścią! Trzeba skończyć z nienawistnym językiem! Trzeba skończyć z pogardą! Trzeba skończyć z bezpodstawnym oskarżaniem innych! Nie będziemy dłużej obojętni na panoszącą się truciznę nienawiści na ulicach, w mediach, w internecie, w szkołach, w parlamencie, a także w Kościele. Człowiek posługujący się językiem nienawiści, człowiek budujący swoją karierę na kłamstwie, nie może pełnić wysokich funkcji w naszym kraju. I będziemy odtąd tego przestrzegać.

Maryjo, która królujesz w tym mariackim kościele, Maryjo, Matko Jezusa i matko nasza, kiedy z krzyża zdjęto Jezusa, wzięłaś go w swoje ramiona i przytuliłaś do serca... Prosimy Cię dzisiaj, weź w swoje ramiona Pawła, przytul go do serca i zaprowadź do domu Ojca, i prosimy cię jeszcze ponadto: przytul do swego serca tych najbliższych Pawłowi, i tych wszystkich, których ugodziła ta śmierć, niezrozumiała, niesamowita. Przytul nas wszystkich tak, abyśmy naprawdę odważnie umieli budować nasze osobiste życie, ale także abyśmy naprawdę umieli budować nasze wspólne, polskie życie.

oprac. RDwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl