PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

LOTOS Nord Cup Gdańsk. Walka młodych żeglarzy z silnym wiatrem

LOTOS Nord Cup Gdańsk. Walka młodych żeglarzy z silnym wiatrem
W dniach 2-4 lipca rywalizowali w Górkach Zachodnich najmłodsi żeglarze. Najmocniejszy, sztormowy wiatr w tym sezonie, w szkwałach przekraczający nawet 30 węzłów, powiał dla nich we wtorek, 2 lipca, w dniu rozpoczęcia Vector Sails Cup dla klasy Optimist. Młodzi żeglarze wzięli także udział w akcji sprzątania świata.
Młodzi żeglarze zmagali się z silnym wiatrem
Młodzi żeglarze zmagali się z silnym wiatrem
fot. Bartosz Modelski

 

We wtorek, 2 lipca, wiało z prędkością ponad 30 węzłów. Ze względów bezpieczeństwa w grupie Optimist A (najstarsi zawodnicy tej klasy w wieku 12-14 lat) rozegrano tylko dwa wyścigi a grupa Optimist B w ogóle nie wystartowała. Niektórzy żeglarze, zmęczeni walką ze sztormem, rezygnowali już po starcie i wracali do portu.

Drugiego dnia regat Vector Sails Cup dla Optimistów wystartowały już obie grupy.

- Przy pełnej współpracy i zaangażowaniu trenerów udało się rozegrać dwa wyścigi dla grupy B. Jednak po godzinie 13.00 wiatr wzmógł się do ponad 20 węzłów i najmłodsze dzieci odesłaliśmy na brzeg. Grupa A rozegrała pełne cztery wyścigi - relacjonował sędzia główny regat Tomasz Sawukinas.

W czwartek, 4 lipca, ze względu na tendencję wiatru do wzmagania się z biegiem dnia, wyścigi rozpoczęły się wcześniej, aby zdążyć rozegrać jak najwięcej startów zanim warunki staną się zbyt trudne dla najmłodszych uszczestników. W grupie A rozegrano wszystkie dziewięć zaplanowanych wyścigów, w grupie B - cztery.

Klasyfikację dziewcząt do lat 9-ciu w klasie OPP grupa B wygrała Emilia Paszek z KS AZS AWFiS Gdańsk. 

Zarówno w grupie OPP A jak i ogólnej klasyfikacji dziewcząt wygrała Joanna Cymerman z UKS Barnim Goleniów, a drugie miejsce zajęła Ewa Lewandowska z KS AZS AWFiS Gdańsk.

Pełne wyniki regat Vector Sails Cup w klasie Optimist na stronie internetowej.


Żeglarze dla środowiska

Po rozegranych zawodach młodzi żeglarze brali udział w Akcji Super Sorter zorganizowanej wspólnie z Zakładem Utylizacyjnym w Gdańsku i Urzędem Miasta Gdańska.

We wtorek, 2 lipca, podczas interaktywnego wykładu, mogli nauczyć się prawidłowych metod segregacji odpadów. Uczestnicy przez całe regaty byli także zachęcani do korzystania z naczyń wielokrotnego użytku.

W środę, 3 lipca, ponad setka dzieci z klasy Optimist, trenerzy, organizatorzy LOTOS Nord Cup Gdańsk i żeglarscy celebryci, uzbrojeni w worki oraz gumowe rękawiczki wyruszyli z AZS Galion aby posprzątać plażę i las w Górkach Zachodnich. W sumie zebrano 109 dużych worków śmieci i zapełniono ogromny kontener. Najlepsi „zbieracze” otrzymali w nagrodę stalowe bidony ufundowane przez sponsorów regat firmę LOTOS oraz Gdańską Infrastrukturę Wodociągowo-Kanalizacyjną.


Weekend z LOTOS Nord Cup Gdańsk 2019

W piątek, 5 lipca, poznamy zwycięzców w klasie Laser i po raz pierwszy podczas LOTOS Nord Cup Gdańsk 2019 do wyścigów przystąpią zawodnicy w klasach Nautica 450, Słonka, Finn i Flying Dutchman. W sobotę i niedzielę, 6-7 lipca, regaty przeniosą się do Mariny Gdańsk, gdzie zawitają jachty morskie - uczestnicy Wyścigu o Bursztynowy Puchar Neptuna. Są to zawody, w których wspólnie startują uczestnicy regat Lotos Nord CUP Gdańsk oraz zlotu Baltic Sail, a wyniki zmagań całego weekendu będą liczyć się do Pucharu Zatoki Gdańskiej.

 

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl
oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl