PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Lotnisko sponsorem Biblioteki Gdańskiej PAN. Placówka ma już 425 lat - budynek czeka remont  

Lotnisko sponsorem Biblioteki Gdańskiej PAN. Placówka ma już 425 lat - budynek czeka remont  
Port Lotniczy Gdańsk został Oficjalnym Sponsorem obchodów jubileuszu 425-lecia istnienia Biblioteki Gdańskiej Polskie Akademii Nauk. W ramach mecenatu lotnisko współfinansuje modernizację historycznego budynku instytucji. Pozostałe środki na remont pochodzą z Nagrody Księżniczki Asturii, przekazanej bibliotece decyzją Prezydent Gdańska. 
Historyczny budynek Biblioteki PAN przy ul. Wałowej.
Historyczny budynek Biblioteki PAN przy ul. Wałowej.
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

 

- Dzięki wsparciu finansowemu, przeprowadzimy modernizację parteru historycznego budynku przy ul. Wałowej 15. Bardzo się cieszymy i wierzymy, że przekazane przez sponsora środki pozwolą na podniesienie walorów edukacyjno-popularyzatorskich i estetycznych tego miejsca – poinformowała Biblioteka Gdańska.

Skąd decyzja lotniska o finansowaniu instytucji?

- Nasza firma zdecydowała się sponsorować bibliotekę, bo zależy nam na budowaniu wizerunku Mecenasa Kultury na Pomorzu - potwierdza Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy. Rok jubileuszowy i jego promocja będą do tego dobrą okazją. Placówka przez wieki służyła Gdańskowi i jego mieszkańcom i mamy nadzieje, że będzie to czyniła nadal w dobrej i nowoczesnej formie.


Jaki będzie zakres remontu?
W 2021 roku planowany jest remont przestrzeni parteru wraz ze strefą wejściową w historycznym budynku biblioteki. Obiekt pochodzi z 1905 roku. Efektem końcowym ma być uzyskanie nowoczesnej przestrzeni informacyjno-edukacyjnej z wykorzystaniem multimediów. 

Modernizacja zostanie sfinansowana ze środków sponsorskich Portu Lotniczego Gdańsk oraz z Nagrody Księżniczki Asturii, przekazanej Bibliotece decyzją Prezydent Gdańska.

 

 

Zbiory Biblioteki są unikatowym źródłem wiedzy na temat Gdańska od czasów najdawniejszych po współczesność. Kolekcja liczy kilkanaście tysięcy rękopisów, w tym prawie 400 średniowiecznych, pochodzących głównie z gdańskich bibliotek kościelnych i klasztornych. Biblioteka ma bardzo cenną, jedną z najbogatszych w Polsce, kolekcję druków z okresu od XV do XVIII wieku. Są też dziesiątki tysięcy rycin, rysunków, ekslibrisów, fotografii, numizmatów, albumów, płyt graficznych i obrazów malarskich. Są mapy i atlasy, ale także historyczne afisze, plakaty, ulotki i katalogi.
oprac. AUwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl
oprac. AUwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl