• Superpuchar Polski dla Lechii - trzy gole gdańszczan w Gliwicach. Oficjalna prezentacja dla kibiców

Lukas Haraslin, Jarosław Kubicki i ponownie Haraslin. W sobotę, 13 lipca, w Gliwicach po niespełna 50. minutach Lechia prowadziła z Piastem 3:0 i nie oddała go do końca spotkania. Superpuchar Polski gdańszczanie zdobyli po raz drugi w historii. W niedzielę, 14 lipca, oficjalna prezentacja klubu na Ołowiance. Będzie okazja m.in. na autografy i zdjęcia z piłkarzami.
13.07.2019
Takich sytuacji - radości po zdobycia gola - w sobotę, 13 lipca, w Gliwicach gdańszczanie mieli trzy

Sezon ekstraklasy startuje 19 lipca. Mecz o Superpuchar Polski z Piastem Gliwice był pierwszym ważnym sprawdzianem Lechii Gdańsk przed nowym sezonem.

- Na co stać Lechię? W jakiej formie są piłkarze Lechii? - kibice biało-zielonych zapewne zadawali sobie takie pytanie.

- Jesteśmy dobrze przygotowani i jesteśmy gotowi, żeby grać i wejść w ten maraton meczowy. Po to się trenuje, żeby teraz to sprzedawać w meczach - mówił Michał Nalepa przed spotkaniem o Superpuchar Polski, który w sobotę, 13 lipca, był rozgrywany w Gliwicach.

O tym, czy obrońca Lechii ma rację miał pokazać mecz z mistrzem Polski.

Piast kilka dni wcześniej grał pierwszy mecz eliminacji Ligi Mistrzów, niespodziewanie - po dobrej grze - zremisował z Bate Borysów 1:1, zespołem, który w ostatniej dekadzie aż pięciokrotnie występował w fazie grupowej Ligi Mistrzów. Trener Waldemar Fornalik przeciwko Lechii w pierwszej jedenastce wystawił tylko pięciu zawodników, którzy wystąpili na Białorusi. Oszczędzał piłkarzy przed rewanżem.

Szkoleniowiec biało-zielonych Piotr Stokowiec od pierwszej minuty wpuścił na boisko Mario Malocę, Macieja Gajosa i Żarko Udovicicia, którzy zostali zakontraktowani kilka tygodni wcześniej. I już w 2. minucie ten ostatni zainicjował akcję, która przyniosła gdańszczanom gola. Serb dostał piłkę na lewej stronie przed polem karnym, kiwnął Gerarda Badiję, popatrzył, zagrał na prawo na piąty metr. Lukas Haraslin wyskoczył przed Mikkela Kirkesova i strzelił obok Jakuba Szmatuły. 1:0.

W 21. minucie było już 2:0. Haraslin wrzucał w pole karne, Szmatuła nie złapał spadającej na murawę piłki, która wyleciała w pole. Doszedł do niej na 17 metrze Jarosław Kubicki, podbiegł dwa metry do przodu, uderzył. Celnie.

Lechia grała dobrze, nawet bardzo dobrze. Ale mistrzowie Polski także mieli świetne sytuacje. Najbliżej zdobycia gola byli bodaj w 36. minucie, gdy Badija strzelił po ziemi zza pola karnego. Piłka przeleciała tuż obok słupka i rzucającego się Dusana Kuciaka.

Chwilę po zmianie stron gdańszczanie zdobyli gola na 3:0. Joel Valencia, najlepszy piłkarz ekstraklasy poprzedniego sezonu, który po przerwie zmienił Badiję, wyprowadzał akcję. Zagrał jeszcze na własnej połowie boiska do jednego z kolegów, ale podanie przeciął Haraslin, przejął piłkę i pognał do przodu. Strzelił obok Szmatuły.

W 68. minucie gliwiczanie zmniejszyli straty. Patryk Sokołowski uderzył z około 20 metrów, piłka odbiła się od Błażeja Augustyna, zdezorientowany Kuciak tylko odprowadził ją wzrokiem.

W 77. minucie fenomenalnie interweniował Kuciak, który wybronił strzał z trzech metrów Jorge Feliksa.

Lechia w drugiej połowie oddała inicjatywę, ale wygrała zasłużenie. Superpuchar Polski zdobyła po raz drugi, pierwszy raz w 1983 roku po zwycięstwie nad Lechem Poznań 1:0.

Gratka dla fanów

W niedzielę, 14 lipca, o godz. 17.00 na Ołowiance rozpocznie się oficjalna prezentacja Lechii przed sezonem 2019/2020. Na scenie oprócz piłkarzy i sztabu szkoleniowego pierwszej drużyny zaprezentują się także trenerzy i zawodnicy Akademii Lechii oraz piłkarki z żeńskiej sekcji.

Po oficjalnej części prezentacji, w trakcie której przedstawiona zostanie sylwetka każdego zawodnika, będzie czas na autografy, wspólne zdjęcia i bezpośrednie rozmowy z piłkarzami. Będzie również możliwość kupienia pamiątek klubowych.

Potem kibiców czekać już będą piłkarskie emocje. W piątek, 19 lipca, inauguracja ekstraklasy na wyjeździe z beniaminkiem ŁKS Łódź. Sześć dni później - w czwartek, 25 lipca - pierwsze spotkanie w drugiej rundzie eliminacji Ligi Europy.

- Czekają nas super mecze. Nie po to cały poprzedni sezon graliśmy, żeby teraz nie dać z siebie sto procent - zapewnia Nalepa.

Piast Gliwice - Lechia Gdańsk 1:3 (0:2)

0:1 - Haraslin 2'

0:2 - Kubicki 21'

0:3 - Haraslin 48'

1:3 - Sokołowski 68'

Żółte kartki: Udovicić, Kubicki (Lechia).

Piast: Jakub Szmatuła - Tomasz Mokwa, Jakub Czerwiński, Tomas Huk, Mikkel Kirkeskov - Tom Hateley (62' Patryk Sokołowski), Sebastian Milewski (90+2' Uros Korun) - Jorge Felix (83' Martin Konczkowski), Gerard Badia, Jakub Holubek (46' Joel Valencia) - Piotr Parzyszek (62' Dani Aquino)

Lechia: Dusan Kuciak - Karol Fila, Mario Maloca, Błażej Augustyn, Filip Mladenović (88' Michał Nalepa) - Daniel Łukasik, Jarosław Kubicki - Lukas Haraslin (66' Sławomir Peszko), Maciej Gajos (73' Tomasz Makowski), Żarko Udovicić (90+6 Egy Maulana) - Flavio Paixao (59' Artur Sobiech)