• Dziesięć minut, które wstrząsnęły Zagłębiem. Lechia w ćwierćfinale Totolotek Pucharu Polski

Tomasz Makowski strzelił celnie po podaniu Lukasa Haraslina, chwilę potem Słowak - wykorzystał zagranie Flavio Paixao. W końcu Portugalczyk pewnie wykonał rzut karny. Lechia w środę, 4 grudnia, z 0:2 wyszła na 3:2, pokonała Zagłębie Lubin i jest już w ćwierćfinale Totolotek Pucharu Polski.
04.12.2019
Radość biało-zielonych ze zdobycia gola

Gdańszczanie w pierwszej połowie mieli w zasadzie jedną dogodną sytuację. W 39. minucie Flavio Paixo - po podaniu Lukasa Haraslina - znalazł się przed Konredem Forencem, ale bramkarz gości ten pojedynek wygrał. W tym momencie na tablicy wyników na Stadionie Energa Gdańsk było już 0:1. W 27. minucie Sasa Żivec przed polem karnym zgubił Daniela Łukasika, uderzył precyzyjnie w lewe "okienko" bramki Zlatana Alomerovicia.

W 43. minucie było 0:2. Damjan Bohar z lewej strony pola karnego uderzył miękko, piłka przeleciała między nogami próbującego blokować Michała Nalepy, minęła rzucającego się w lewy róg bramki Alomerovicia i wpadła do siatki.

Konsternacja i niedowierzanie, na trybunach także gwizdy.

Kibice po dwóch straconych golach gwizdali, ale potem mieli powody do radości

Lechia, obrońca Pucharu Polski, był bliski odpadnięcia z tegorocznej edycji. Ale tylko był, bo kwadrans przerwy wystarczył trenerowi Piotrowi Stokowcowi, by zmobilizować swoich zawodników do większej determinacji i aktywności, czyli cech, których biało-zielonym czasem brakuje.

Osiem minut po przerwie przyszły pierwsze tego efekty. Haraslin już w polu karnym zamarkował zwód, podał jednak na 13 metr do Tomasza Makowskiego. Ten uderzył pewnie i celnie. 1:2.

Piłkarze Zagłębia wyprowadzili piłkę ze środka, zastanawiali się zapewne, jak rozegrać kolejną akcję, ale to biało-zieloni zadali cios. Piłka w środku boiska trafiła do Paixao, który znakomicie crossowym podaniem na prawą stronę zagrał do Haraslina. Słowak silnym strzałem po ziemi doprowadził do wyrównania. 2:2.

No i kolejna akcja Lechii. W polu karnym - metr od linii końcowej - na murawę upadł Karol Fila, który był zaczepiony butem przez obrońcę Zagłębia. Sędzia Tomasz Musiał skorzystał z VAR-u, podbiegł do monitora, za chwilę wskazał na „jedenastkę”. Paixao mocno strzelił w swoje lewo, bramkarz rzucił się w dobrą stronę, ale nie zdołał odbić piłki. 3:2.

Trzy gole w dziesięć minut. Niesamowite!

Tomasz Makowski

Lukas Haraslin zdobył gola, miał też asystę

Na listę strzelców wpisał się także Flavio Paixao

Biało-zieloni mieli jeszcze okazje do podwyższenia wyniku. W 69. minucie Haraslin po świetnej akcji strzelił z woleja, ale bardzo niecelnie. W 75. minucie Paixao dostał piłkę w środku boiska, dostrzegł wysuniętego bramkarza gości, próbował go przelobować - Forenc zdążył wrócić. Już w doliczonym czasie gry z około 35 metrów do pustej bramki (Forenc dopiero wracał z gdańskiego pola karnego po wykonywaniu przez Zagłębie rzutu rożnego) strzelał Rafał Wolski, jednak zbyt słabo.

Kilka minut wcześniej czerwoną kartkę zobaczył Żivec, który w polu karnym Lechii sfaulował Makowskiego. Sędzia pokazał zawodnikowi z Lubina żółtą kartkę, ale potem obejrzał całą sytuację ponownie na monitorze VAR i zmienił decyzję - czerwona kartka.

Biało-zieloni w 1/8 finału Totolotek Pucharu Polski pokonali Zagłębie 3:2 i są już w ćwierćfinale tych rozgrywek. W sobotę, 7 grudnia, kolejny mecz ligowy - rywalem na Stadionie Energa Gdańsk będzie Wisła Płock.

Lechia Gdańsk - Zagłębie Lubin 3:2 (0:2)

Bramki: Tomasz Makowski (53.), Lukas Haraslin (55.), Flavio Paixao (63-k.) (Lechia) - Sasa Zivec (27.), Damjan Bohar (43.)

Żółte kartki: Damian Oko, Filip Starzyński

Czerwona kartka: Sasa Zivec

Lechia: Zlatan Alomerović - Karol Fila, Michał Nalepa, Mario Maloca, Filip Mladenović - Daniel Łukasik (46. Artur Sobiech), Tomasz Makowski - Sławomir Peszko (75. Rafał Wolski), Patryk Lipski, Lukas Haraslin (87. Jakub Arak) - Flavio Paixao (K)

Zagłębie: Konred Forenc - Alan Czerwiński, Lubomir Guldan (K) (46. Maciej Dąbrowski), Bartosz Kopacz, Damian Oko - Łukasz Poręba (78. Patryk Szysz), Bartosz Slisz - Damjan Bohar, Filip Starzyński, Sasa Żivec - Bartosz Białek (78. Rok Sirk)