• Lechia przegrała w Krakowie. Cztery gole w siatce biało-zielonych. Co z pozycją lidera?

W Krakowie padło sześć goli, pierwszego i ostatniego strzelili piłkarze Lechii. To było za mało by chociaż zremisować. Gdańszczanie przegrali z Cracovią 2:4, ale na zakończenie sezonu zasadniczego pozostają liderem ekstraklasy, choć wicelider Legia Warszawa wygrała 3:1.
13.04.2019
Trener Piotr Stokowiec nie będzie miał miłych wspomnień z Krakowa. We wrześniu 2018 roku jego Lechia przegrała z Wisłą 2:5, teraz - w sobotę, 13 kwietnia 2019 - z Cracovią 2:4

W sobotę, 13 kwietnia, rozgrywano ostatnią kolejkę sezonu zasadniczego sezonu 2018/2019. Wszystkie mecze ekstraklasy rozpoczęły się o godz. 18.00.

Piotr Stokowiec w wyjazdowym spotkaniu z Cracovią zaskoczył składem, bo wyjściowej jedenastce oprócz Błażeja Augustyna, który pauzował za żółte kartki, zabrakło Tomasza Makowskiego i przede wszystkim Lukasa Haraslina.

Mimo zmian jego zespół zaczął tak jak zawsze: uważnie i czujnie, wykorzystując sytuacje pod bramką rywala. Tak było w 16. minucie, gdy rzut rożny wykonywał Filip Mladenović. Serb lekko wrzucił piłkę na wysokości pierwszego słupka do Flavio Paixao, który odwrócony plecami do bramki, podbił piłkę. Obrońcy i bramkarz Cracovii w ogóle nie zareagowali. 1:0 dla Lechii.

W 34. minucie rzut karny dla Cracovii: po strzale z dystansu Airama Cabrery piłkę ręką zatrzymał Karol Fila. Cabrera pewnie na 1:1. Dusan Kuciak rzucił się w lewo, napastnik gospodarzy strzelił silnie w drugą stronę.

Po przerwie trener Stokowiec powoli wracał do sprawdzonego składu: od razu na drugą połowę wyszedł Haraslin, kilkanaście minut później Makowski.

Niewiele to zmieniło, bo krakowianie nacierali bez kompleksów na lidera.

Świetna akcja Cracovii w 50. minucie - kilka podać i gol. Milan Dimun zagrał do będącego w środku boiska Cabrery, który podał na prawo do Sergiu Hancy, ten w pole karne do Filipa Piszczka, który wpadł między środkowych obrońców Lechii, Michała Nalepę i Stevena Vitorię, główką skierował piłkę do siatki obok interweniującego Kuciaka.

Dwadzieścia minut później było już 1:4. W 59. zamieszanie w polu karnym wykorzystał Cabrera i po raz drugi wpisał się na listę strzelców. W 70. minucie Javi Hernandez fantastycznie przymierzył z rzutu wolnego - Kuciak był bez szans.

Biało-zieloni byli oszołomieni. Otrząsnęli się w końcówce spotkania. W 87. minucie Patryk Lipski dostał podanie z lewej strony od Jarosława Kubickiego. Przyjął piłkę, przerzucił z prawej na lewą nogę, strzelił na 2:4.

- W drugiej połowie nie byliśmy sobą, nie podejmowaliśmy dobrych decyzji na boisku. Przy trzeciej bramce zabrakło mi niewiele do obronienia, gdybym obronił mecz mógł wyglądać inaczej - podsumował spotkanie Kuciak w rozmowie z reporterem TVP Sport.

Lechia przegrała, z kolei wicelider Legia Warszawa w ostatniej kolejce sezonu zasadniczego wygrała u siebie z Pogonią Szczecin 3:1. Lechia i Legia po 30. kolejkach mają tyle samo punktów (po 60), gdańszczanie nadal są liderem ekstraklasy.

8. Lech Poznań                 30         43         41-40

Pierwsze mecze drugiej fazy sezonu odbędą się w sobotę, 20 kwietnia. Lechia podejmie trzeci w tabeli Piast Gliwice (53 punkty).

Terminarz 31. kolejki:

- sobota, 20 kwietnia

• Lechia Gdańsk - Piast Gliwice (15:30)
  • KGHM Zagłębie Lubin - Pogoń Szczecin (15:30)
  • Jagiellonia Białystok - Lech Poznań (18:00)
  • Legia Warszawa - Cracovia (20:30)

- poniedziałek, 22 kwietnia

• Wisła Kraków - Wisła Płock (15:30)
  • Miedź Legnica - Zagłębie Sosnowiec (15:30)

4:2 - Lipski 87'

Żółte kartki: Ferraresso (Cracovia) oraz Fila, Mak, Mladenović, Haraslin (Lechia)

Cracovia: Michal Pesković - Diego Ferraresso, Niko Datković, Michał Helik, Michal Siplak - Mateusz Wdowiak, Milan Dimun, Janusz Gol, Sergiu Hanca - Filip Piszczek, Airam Cabrera

Lechia: Dusan Kuciak - Karol Fila, Steven Vitoria, Michał Nalepa, Filip Mladenović - Jarosław Kubicki, Patryk Lipski, Daniel Łukasik (58' Tomasz Makowski) - Michał Mak (58' Lukas Haraslin), Flavio Paixao - Artur Sobiech