PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Stadion Energa Gdańsk z nową murawą. Jako pierwsi zagrają na niej piłkarze Lechii i Arki

Stadion Energa Gdańsk z nową murawą. Jako pierwsi zagrają na niej piłkarze Lechii i Arki
W ostatni weekend maja wznawiają rozgrywki piłkarskiej ekstraklasy. Lechia po długiej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusem w niedzielę, 31 maja, podejmie Arkę Gdynia. Mecz odbędzie się na Stadionie Energa Gdańsk bez udziału publiczności. Na gdańskim obiekcie trwa właśnie wymiana murawy.

 

Na Stadionie Energa Gdańsk kładziono nową murawę
Na Stadionie Energa Gdańsk kładziono nową murawę
fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

 

Mecz Arki z Lechią pierwotnie miał się odbyć 15 marca. Oczywiście ze względu na rozprzestrzeniającą się pandemię koronawirusa został odwołany - jak wszystkie inne imprezy, nie tylko sportowe. Ekstraklasa 25 kwietnia otrzymała od premiera Mateusza Morawieckiego zgodę na przygotowania do wznowienia rozgrywek sezonu 2019/2020. 

 

Lechia zagra z Arką w niedzielę, 31 maja. Ekstraklasa wznawia rozgrywki bez publiczności

 

Derby Trójmiasta odbędą się na Stadionie Energa Gdańsk. Piłkarze Lechii i Arki zagrają na nowej murawie. Poprzednia hybryda (pierwsza na polskich boiskach) służyła użytkownikom blisko cztery lata. Operacja wymiany nawierzchni rozpoczęła się 15 marca. Już po kilku dniach, z chwilą ogłoszenia przez rząd stanu epidemii prace stanęły. W niedzielę, 17 maja, zostały wznowione. 

- Prace polegają na wymianie warstwy wegetacyjnej będącej podbudową murawy oraz wymianie warstwy wierzchniej. Realizuje je firma Trawnik Producent. Ostatnia wymiana murawy została przeprowadzona cztery lata temu. Każda nawierzchnia ma określony czas przydatności i podlega naturalnemu zużyciu. W przypadku tej hybrydowej jest on wydłużony ze względu na większą odporność zarówno na eksploatację, jak i zmienne pory roku. Aktualna wymiana wynika z resursu i nie ma związku z finałem Ligi Europy UEFA - wyjaśnia nam Marta Szymczak, rzecznik prasowy Stadionu Energa Gdańsk.

Układana na płycie murawa stanowi rozwinięcie autorskiego pomysłu firmy Trawnik Producent. Różni się od poprzedniej komponentami wypełnienia, a także włóknami w nowej technologii, które sprawiają, że gotowa nawierzchnia jest bardziej elastyczna i mniej podatna na zagęszczanie. 

- Proces wymiany murawy zajmuje okołu siedmiu siedmiu dni. Możemy zapewnić, że będzie gotowa na derby Trójmiasta - dodaje Marta Szymczak.

Za KFP

Tymczasem piłkarze Lechii trenują pod wodzą trenera Piotra Stokowca. Gdański klub informował, że kontrakty przedłużyli Michał Nalepa do 30 czerwca 2023 roku (poprzednia umowa obowiązywała do końca czerwca 2021) i Jakub Arak - do 30 czerwca 2022 roku (poprzednia była ważna do końca czerwca 2020). 

 

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z UKŁADANIA NOWEJ MURAWY

 

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl