PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Łatwiejsza przesiadka na pociąg - autobusy linii 117 i N4 dojadą do dworca w Oliwie

Łatwiejsza przesiadka na pociąg - autobusy linii 117 i N4 dojadą do dworca w Oliwie
Od poniedziałku 22 listopada poprawi się komfort przesiadek w Oliwie. Oprócz autobusów linii 143, do dworca kolejowego dojadą też te oznaczone numerem 117 oraz autobusy nocne linii N4. Rozkłady jazdy dopasowano tak, by zapewnić równomierną częstotliwość kursowania autobusów i efektywne połączenia z dworcem kolejowym.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Autobus linii 117 od 22 listopada z przystankiem pod dworcem PKP w Oliwie
Autobus linii 117 od 22 listopada z przystankiem pod dworcem PKP w Oliwie
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Przypomnijmy: w pierwszej połowie 2020 roku dla posiadaczy gdańskiej Karty Mieszkańca ze zdjęciem wprowadzono honorowanie biletów okresowych ZTM w pociągach Szybkiej Kolei Miejskiej i PolRegio na terenie Gdańska.

- By poprawić jakość przesiadek w rejonie dworca kolejowego w Oliwie, potrzebne były zmiany. Ich projekt powstał m.in. na wniosek pasażerów korzystających z pociągów SKM, na długo przed rozpoczęciem zakończonego niedawno remontu ulicy Piastowskiej, podczas którego poszczególne rozwiązania przetestowane zostały w praktyce – mówi Sebastian Zomkowski dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku.

 

 

Od poniedziałku, 22 listopada autobusy linii 117 i 143 w obu kierunkach kursować będą ulicami Krzywoustego i Poznańską. Przystanek "Poznańska" 02 w stronę Oliwy (znajdujący się przy ul. Piastowskiej) przeniesiony został na ul. Poznańską. Nowy przystanek „Oliwa PKP” 05 ustawiono przy ul. Krzywoustego, naprzeciwko już istniejącego przystanku początkowego linii 143. Przystanki "Droszyńskiego" przy ul. Piastowskiej nie będą już funkcjonować.

- Oprócz zmian w infrastrukturze, rozkłady jazdy dopasowano tak, by zapewnić równomierną częstotliwość kursowania autobusów oraz efektywne połączenia z dworcem kolejowym. Należy przy tym pamiętać, że autobusy linii 117 i 143 obsługują również bardzo ważne połączenie centrum Sopotu z osiedlem Przylesie. Dlatego rozkłady jazdy zostały skorygowane w taki sposób, by poprawa w jednym miejscu nie skutkowała deregulacją rozkładu jazdy na innych odcinkach - dodaje Zomkowski.

- Nie wykluczamy drobnych poprawek nowej oferty przewozowej, jeżeli pojawią się uwagi od mieszkańców Gdańska lub Sopotu. Wszystkie wnioski zostaną rozpatrzone - zaznacza dyrektor ZTM w Gdańsku. 

W tej chwili nie jest natomiast rozważane utrzymanie funkcjonującej ostatnio trasy objazdowej przez ul. Chłopską i Bora-Komorowskiego. W ramach dwóch linii autobusowych trudno pogodzić tak liczne i zróżnicowane potrzeby przewozowe. Zmiana skutkowałoby pogorszeniem lub wręcz całkowitym wstrzymaniem obsługi komunikacyjnej rejonu ul. Poznańskiej, a dojazd z ul. Piastowskiej do dworca w Oliwie znacznie by się wydłużył.

mapka_zmiany_na_117_143_n4

Szczegóły na stronie ZTM.

 

oprac. IB

 

Dagmara SzajdaUrząd Miejski w GdańskuZarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku
Dagmara SzajdaUrząd Miejski w GdańskuZarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku