• Start
  • Wiadomości
  • Łączy nas Gdańsk - nowa kampania społeczna. Obejrzyj wideoczat

Łączy nas Gdańsk - nowa kampania społeczna. Obejrzyj wideoczat

Różnimy się poglądami na życie i politykę, religią, miejscem pochodzenia, językiem, kulturą, kolorem skóry i orientacją seksualną. Jednocześnie przy tych wszystkich różnicach łączy nas miejsce, w którym żyjemy - Gdańsk. Ta myśl przyświecała twórcom nowej kampanii społecznej „Łączy nas Gdańsk”. O niej i o tym, jak mieszkańcy Gdańska pochodzący z innych krajów oceniają codzienność w naszym mieście, rozmawiali goście zaproszeni do naszego cotygodniowego programu „Wszystkie Strony Miasta”, w czwartek 21 września 2017 r.
20.09.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

- Pamiętam swoje pierwsze wrażenie, jak zobaczyłam Gdańsk: byłam zachwycona - mówi mieszkająca w Gdańsku Jarosława Zagórska, która przyjechała tutaj z Ukrainy, gdy miała 18 lat. Dziś prowadzi w naszym mieście restaurację, została także ambasadorką kampanii „Łączy nas Gdańsk”, która rozpocznie się 22 września 2017 roku. - Jestem ze Lwowa i moje miasto jest dla mnie najpiękniejsze, kocham je, ale Gdańsk jest u mnie na drugim miejscu. Uwielbiam starówkę, a po 20 latach spędzonych tutaj jestem pod wielkim wrażeniem, jak to miasto się rozwija.

Także drugi (w sumie jest ich ośmiu) ambasador kampanii „Łączy nas Gdańsk” - Anish Saraf - młody hinduski przedsiębiorca, dla którego Polska stała się drugim domem, przyjechał tutaj i nie żałuje. - Jestem w Gdańsku już 9 lat. Urodziłem się w Kalkucie w Indiach, potem studiowałem w Londynie, mieszkałem na Węgrzech i wróciłem. Chciałem jednak mieszkać w Europie Środkowej, a Polska jest tutaj największym krajem. Z powodu mojej pracy miałem do wyboru Łódź i Gdańsk. Sprawdziłem oba miasta w internecie, i Gdańsk bardzo mi się spodobał, bo jest morze, las i Trójmiasto. Gdańsk był dla mnie też ciekawy ze względu na swoją historię i piękne dzielnice - szczególnie Oliwę.

Oboje nieprzypadkowo zostali ambasadorami kampanii społecznej, która związana jest z Gdańskiem i jego wielokulturowością. Jej celem jest pokazywanie różnych oblicz naszego miasta. - Gdańsk staje się coraz bardziej zróżnicowany. Jest atrakcyjny dla nowych przybyszy, nie tylko zza granicy, także dla migracji z Polski - mówi Piotr Olech, zastępca dyrektora ds. integracji społecznej z Wydziału Rozwoju Społecznego UM w Gdańsku. - To się po prostu dzieje. Gdańsk się rozwija i powinniśmy cieszyć się z tego, że dzięki niemu tylu nowych przybyszy, także zza granicy, widzi tutaj swoją przyszłość.

Kampania będzie pokazywać, że w dobie różnych podziałów, przede wszystkim wiele nas łączy. Niezależnie od tego, skąd pochodzimy, jaka jest nasza płeć i orientacja seksualna, kultura oraz religia, jest przynajmniej jeden ważny punkt wspólny. W tym przypadku Gdańsk.

- Korzystamy z tej samej przestrzeni, chodzimy do tych samych teatrów, korzystamy z tych samych ścieżek rowerowych i chcemy tworzyć klimat miasta przyjaznego, solidarnego i otwartego na świat - bo tylko wtedy Gdańsk będzie się bardziej rozwijał. Jeśli zamknie się sam w sobie, jego rozwój się zatrzyma. Historia doskonale to pokazuje - dodaje Olech.

Więcej o kampanii Łączy nas Gdańsk na naszej stronie tutaj.

Od piątku 22 września zapraszamy na oficjalną stronę kampanii: Łączy nas Gdańsk.

 

TV

Uniwersytet WSB Merito ma nowy kampus