Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Kwiaty, flagi, przemówienia - Gdańsk uczcił rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Biało-czerwone flagi i sztandary, jak co roku, dumnie powiewały 3 maja u stóp pomnika Króla Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym w Gdańsku. W ten sposób przedstawiciele Związku Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej, samorządów Gdańska i województwa pomorskiego, a także mieszkańcy i turyści wspólnie uczcili 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Kwiaty, flagi, przemówienia - Gdańsk uczcił rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja
A
A
data publikacji: 03 maja 2018 r.
Uroczyste obchody 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Gdańsku tak jak w poprzednich latach odbyły się przy pomniku króla Jana III Sobieskiego
Uroczyste obchody 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Gdańsku tak jak w poprzednich latach odbyły się przy pomniku króla Jana III Sobieskiego. Nz. Jan Kowalczys, żołnierz Armii Krajowej
Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Obchody 227. rocznicy uchwalenia najważniejszego aktu prawnego Rzeczypospolitej Polskiej, o godz. 11, uroczyście otworzył pułkownik Tadeusz Zbigniew Pluta, prezes Okręgu Gdańskiego Związku Piłsudczyków RP. Wydarzenie nieprzypadkowo odbyło się pod pomnikiem Króla Jana III Sobieskiego w Gdańsku, bowiem jeszcze przed 1989 rokiem właśnie tam organizowano manifestacje związane z obchodami rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Po powitaniu gości zabrzmiał hymn „Witaj, majowa jutrzenko”, a głos zabrał wiceprezes Okręgu Gdańskiego Związku Piłsudczyków RP - Andrzej Stanisław Adamczyk, ppłk ZP.

- „Sprawa narodu to nie interes, z którego wycofać się należy, gdy zamiast zysków straty przynosi. Sprawa narodu to praca ciągła, praca stała, wytrwałość niezłomna, ofiarność nieprzerwana z pokolenia na pokolenie. Zaniechać jej nigdy nie wolno, a łożyć na nią w miarę możności, zawsze się powinno” - to słowa wypowiedziane przez jednego z największych Polaków, twórców odrodzonej Rzeczypospolitej, muzyka, kompozytora, męża stanu, premiera Ignacego Jana Paderewskiego. Jak nigdy dotąd są aktualne dzisiaj - powiedział ppłk Adamczyk.

Obecny podczas uroczystości Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej, podziękował piłsudczykom za kultywowanie tradycji organizowania uroczystości z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

- Łączycie ludzi pod tym pomnikiem, nie tylko w to święto. Kiedy tu się spotykamy, nie dzieli nas polityka. Dziękuję wam za to - powiedział. - To jest szczególne miejsce - pomnik Króla Jana III Sobieskiego - znają go lwowiacy, i pamiętają go wszyscy, dla których w czasie, kiedy trzeba było uciekać przed zomowcami to było właściwe miejsce. Dzisiaj to też jest właściwe miejsce. Cieszę się, że są tu z nami młodzi gdańszczanie i gdańszczanki, którzy mogą usłyszeć historię z ust tych, którzy byli jej świadkami i uczestnikami.

Prezydent Kowalczuk podkreślił także rolę konstytucji.

- Konstytucja musi być aktualna do tego, co dzieje się w naszej rzeczywistości. Nie dlatego, że ma zadowolić jedną czy drugą partię, ale przede wszystkim ma być jak skrzydła, które ochronią każdego mieszkańca, każdą Polkę i każdego Polaka. Każdy z nas musi znać ją bardzo dobrze, żeby wiedzieć, który paragraf chroni nasze wolności i naszą równość. Każdy z nas ma do nich prawo. To ważne, abyśmy powtarzali to bardzo często i przypominali sobie, że jest taki akt, akt najwyższy, przed którymi stajemy wszyscy - ci, którzy służą ojczyźnie i ci, którzy korzystają z praw i przywilejów, jakie daje konstytucja.

Wiceprezes Okręgu Gdańskiego Związku Piłsudczyków RP, ppłk Andrzej Stanisław Adamczyk
Wiceprezes Okręgu Gdańskiego Związku Piłsudczyków RP, ppłk Andrzej Stanisław Adamczyk
Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Przed zebranymi na Targu Drzewnym wystąpił również Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego oraz przedstawiciel społeczności patriotycznej Gdańska - Jan Kowalczys, żołnierz Armii Krajowej. Następnie zebrani złożyli kwiaty i znicze przy pomniku.

Po uroczystościach pod pomnikiem, tradycyjnie w Bazylice Mariackiej w Gdańsku w ramach obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odprawiono mszę świętą w intencji ojczyzny.

Zobacz program obchodów: 227. rocznica uchwalenia Konstytcji 3 Maja

-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora