PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Kulturalny Gdańsk. Sprawdź, co dzieje się w teatrach, klubach i na uczelniach artystycznych

Kulturalny Gdańsk. Sprawdź, co dzieje się w teatrach, klubach i na uczelniach artystycznych
W ten szczególny weekend, który rozpoczyna się walentynkami, propozycji jest rzeczywiście sporo: “Don Bucefalo”, film o architekturze Brazylii, koncerty skrzypcowe i fortepianowe. W święto miłości atrakcji nie brakuje, ale i w pozostałe dni nie będzie się nudzić.  
- W Etnomatografie poznajemy ciekawe, często nieznane, obszary oraz zagadnienia współczesnego świata i różne oblicza człowieka - mówią organizatorzy cyklu
- W Etnomatografie poznajemy ciekawe, często nieznane, obszary oraz zagadnienia współczesnego świata i różne oblicza człowieka - mówią organizatorzy cyklu
mat. MN Odz. Etnografii

 

Tu znajdziesz propozycje walentynkowe: Walentynki w Gdańsku? Jeździmy zabytkowym tramwajem, słuchamy carillonu, słodkie upominki w Urzędzie Miasta

 

Muzeum Narodowe. Brazylia - miasto w oku kamery  

Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku w każdy piątek, w ramach cyklu Etnomatografia przedstawia filmy dokumentalne, fabularne, a także eseje audiowizualne – od filmu etnograficznego do antropologii wizualnej, aby pokazać nam ciekawe, często nieznane zagadnienia współczesnego świata.

W lutym Etnomatograf poświęcony jest architekturze. W ten piątek, 14 lutego o godz. 18, obejrzymy film “Brasilia: projekt-utopia” w reż. Barta Simpsona (Kanada/Wielka Brytania) z 2017 roku (88 min.). 

Brazylia została wybudowana w 1960 roku na środku pustyni. Zaprojektowało je dwóch wybitnych architektów brazyliskich Lúcio Costa i Oscar Niemeyer. Wpisane na międzynarodową listę dziedzictwa kultury UNESCO miasto, uznane jest za przykład arcydzieła modernizmu XX wieku.

W zaprojektowanym na planie nawiązującym do lecącego kondora lub samolotu  mieście znajdują się futurystyczne budynki ze stali, szkła i marmuru, wieżowce, monumentalne aleje. Prawie nie ma tu chodników, przejść podziemnych pod autostradami i rozdziału poszczególnych stref mieszkalnych, administracyjnych, handlowych i przemysłowych. Budynki pogrążone są w zieleni, ale tak bardzo oddalone od siebie, że poruszanie się po mieście pieszo jest utrudnione.

Modernistyczna i unikalna w skali świata koncepcja Brazylii zyskała co prawda światową sławę i uznanie specjalistów - architektów, publicystów i historyków, ale miasto wybudowane bez uwzględnienia potrzeb jego mieszkańców, praw przyrody i ekonomicznych, stało się trudnym do życia miejscem. W filmie opowiadają o tym mieszkańcy. 

Wydarzenie odbywa się na I piętrze Oddziału Etnografii MN. W budynku nie ma windy. Liczba miejsc ograniczona, ale wstęp jest wolny.

Terrific Sunday
Terrific Sunday
Mat. pras.


Klub Żak. “Młodość” w Żaku

W sobotę, 15 lutego o godz. 20 w Klubie Żak zabrzmią dźwięki drugiej płyty zespołu Terrific Sunday “Młodość”. Już fonograficzny debiut Terrific Sunday z 2015 roku uznano za duże wydarzenie. Ich pierwsza płyta zdobyła nominację do nagrody Fryderyka, a zespół wystąpił na największych festiwalach w Polsce.

Minęło kilka lat i na drugiej płycie, zatytułowanej „Młodość”, słyszymy nadal indie rockowe, melodyjne gitarowe granie, ale tym razem połączone z tanecznymi dźwiękami syntezatorów z lat 80-tych. Piosenki śpiewane są również po polsku.

- Dobrze, że zespół postawił na kilka tekstów w języku polskim, co także jest nowe w ich twórczości. Wokalista Piotr Kołodyński posiada umiejętność opisywania codzienności w sposób błyskotliwy. To całkiem zgrabnie nagrane piosenki, nierzadko bardzo porywające. Nawet jeśli nie pozostaną z nami na dłużej, to warto się z nimi skonfrontować, poświęcając „Młodości” więcej czasu - ocenił Łukasz Dębowski na portalu polskaplyta-polskamuzyka.pl.

Grupa zagra w składzie Piotr Kołodyński - wokal, gitara; Maks Mikulski – gitara; Stefan Czerwiński - gitara basowa, klawisze i Artur Chołoniewski - perkusja.

Bilety: 45 zł, ulgowe 30 zł, 40 zł - na Kartę do Kultury.


Akademia Muzyczna. Dla spragnionych muzyki klasycznej 

Ciekawą ofertę koncertową weekendową ma Akademia Muzyczna (ul. Łąkowa 1-2). W piątek, 14 lutego o godz. koniec semestru na skrzypce solo ogłasza Katedra Instrumentów Smyczkowych i zaprasza na koncert, który odbędzie się w Sali Senatu, w budynku czerwonym Akademii Muzycznej w Gdańsku, ul. Łąkowa 1-2. Młodzi artyści wykonają utwory skrzypcowe m.in. Paganiniego, Bacha, Bibera.  

PROGRAM:

1. Paganini – Kaprys nr 23 op. 1

J.S. Bach – Andante i Allegro z II Sonaty a-moll BWV 1003 na skrzypce solo

wyk. Michał Wałejko

2. Biber – Passacaglia

wyk. Marta Jezierska

3. Ysaÿe – Taniec cieni i Furie z II Sonaty na skrzypce solo

wyk. Karolina Rupczak

4. Schulhoff – Sonata na skrzypce solo

wyk. Mieszko Nierzwicki

 

Dzień później, w cyklu "Wieczór przy świecach", o godz. 18, w Sali Senatu (w budynku czerwonym Akademii Muzycznej w Gdańsku) odbędzie się recital wokalny Eweliny Kuc (sopran) dedykowany pamięci Konstancji Czirenbeg (1605-1653), zwanej "Syreną Bałtyku". Wieczór zaplanowano w ramach egzaminu kończącego Podyplomowe Studium Muzyki Dawnej. Ewelinie Kuc towarzyszyć będzie Natalia Wojdyla – flet traverso i Maksym Zajączkiewicz na klawesynie.

W PROGRAMIE:

Giovanni de Macque, Barbara Strozzi, Claudio Monteverdi, Bernardo Storace, Francesco Cavalli, Antonio Vivaldi, Georg Friedrich Händel, William Babel.

Gdzie? ul. Łąkowa 1-2

A w niedzielę, 16 lutego o godz. 12 czeka nas w Sali Koncertowej (w budynku żółtym) Akademii Muzycznej w Gdańsku koncert studentów Katedry Fortepianu. Wykonawcami będą: studenci Sławomira Wilka Michalina Gryzio i Junjun Zhu oraz  student Pawła Rydla - Xichong Zhang. Za koordynację, opiekę artystyczną i prowadzenie koncertu odpowiada Sławomir Wilk.

PROGRAM KONCERTU:

1.
J. Brahms – Klavierstücke op. 11
Intermezzo a-moll
Intermezzo A-dur
wyk. Michalina Gryzio, studentka I roku studiów I st. w klasie dra Sławomira Wilka

2.

J. Haydn – Sonata C-dur Hob: XVI/50
I. Allegro
II.Adagio
III. Allegro molto
Liszt – Dolina Obermanna z Lat pielgrzymstwa, Rok 1
wyk. Xichong Zhang, student II roku studiów II st. w klasie dra hab. Pawła Rydla

3.

J.S. Bach/A. Siloti – Preludium h-moll BWV 855
W.A. Mozart – Adagio h-moll K. 540
C. Schumann – Scherzo c-moll op. 14 nr 2
R. Schumann – Wariacje „Abegg” op.1
wyk. Junjun Zhu, studentka II roku studiów II st. w klasie dra Sławomira Wilka

4.

L. van Beethoven – III Koncert fortepianowy c-moll op. 37
Allegro con brio
Largo
Rondo. Allegro
wyk. Junjun Zhu, Sławomir Wilk (fortepian, partia orkiestry)

 

Na wszystkie trzy koncerty wstęp jest wolny.Teatrzyk dla najmłodszych

Plama GAK (ul. Pilotów 11) zaprasza na występ Teatru Klapa czyli Koperka i Kminka. Przedstawienie dla najmłodszych „O Szewczyku Dratewce” opowiada o szewcu, który pomaga innym, nie oczekując niczego w zamian. Dzieci (spektakl jest przeznaczony dla dzieci w wieku: 3 – 12 lat) i rodzice mogą go obejrzeć w niedzielę, 16 lutego o godz. 17.

Ta historia z nieoczekiwanym i zaskakującym zakończeniem, w którym występują lalki oraz aktorzy, jest interpretacją prozy Joanny Porazińskiej i Marii Kownackiej.

Reżyseria: Leon Krzycki, Eugeniusz Sienkiewicz

Adaptacja i scenariusz: Leon Krzycki

Muzyka: Leon Krzycki, Karol Krzycki

Występują: Leon Krzycki, Eugeniusz Sienkiewicz

Czas trwania: ok. 50 minut

 

 Don Bucefalo
"Don Bucefalo" Antonio Cagnoniego w reż. Pawła Szkotaka
fot. Krzysztof Myskowski/KFP

 

Piękne belcanto w operze

Opera Bałtycka proponuje weekend z “Don Bucefalo” - wdzięczny spektakl z piękną muzyką. Od piątku do niedzieli usłyszymy tu znakomite belcanta i będziemy śledzić miłosne perypetie pięknej Rosy i jej czterech wielbicieli. „Don Bucefalo” Antonio Cagnoniego to najnowsza premiera tego teatru. Reżyser Paweł Szkotak, mając do dyspozycji zapomniane nieco dzieło, wykorzystał jego potencjał i uwspółcześniając libretto stworzył spektakl zabawny i wartościowy. Widzowie, którym spodobał się “Cyrulik sewilski” docenią to dzieło. 

Bilety w cenie 65 do 95 zł do kupienia tutaj

 

 

oprac. AUwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl