PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Kulturalne granty dla NGO rozdane. Miasto zadba, by koronawirus nie przeszkodził w realizacji projektów

Kulturalne granty dla NGO rozdane. Miasto zadba, by koronawirus nie przeszkodził w realizacji projektów
Rozstrzygnięto konkursy na kulturalne granty dla organizacji pozarządowych na Działania i Wydarzenia Kulturalne 2020. Dofinansowanie otrzymały 93 oferty. Ponieważ epidemia koronawirusa może pokrzyżować terminy, bądź formę realizacji wyłonionych projektów, Miasto Gdańsk pomoże znaleźć takie rozwiązania, by wszystkie inicjatywy mogły się odbyć.
Znamy już wyniki kulturalnych grantów dla NGO. Wśród wyłonionych projektów jest m.in. Święto Dzielnicy Viva Oliva. Doroczna impreza być może będzie musiała odbyć się w innym terminie lub forule - jeśli epidemia koronawirusa nie ustąpi do czerwca
Znamy już wyniki kulturalnych grantów dla NGO. Wśród wyłonionych projektów jest m.in. Święto Dzielnicy Viva Oliva. Doroczna impreza być może będzie musiała odbyć się w innym terminie lub formule - jeśli epidemia koronawirusa nie ustąpi do czerwca
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

700 tys. zł na stypendia dla artystów. Miasto Gdańsk wdraża plan ratunkowy dla kultury

 

Łącznie na oba konkursy - Konkursie na Działania Kulturalne 2020 i Konkursie na Wydarzenia Kulturalne 2020 - wpłynęły 223 oferty. 93 z nich otrzymało dofinansowanie. Teraz jednak przed ich pomysłodawcami najtrudniejsza część - realizacja projektów pomimo utrudnień i obostrzeń w związku z epidemią koronawirusa. Zdając sobie sprawę z realiów niełatwej nowej sytuacji, miasto wyciąga pomocną dłoń. Możliwa będzie zmiana terminu lub/i formy realizacji projektów.

- Dostosowanie realizacji projektów grantowych do obecnej sytuacji to jedna z form pomocy, jaką chcemy zaoferować środowiskom twórczym i kulturalnym w tym trudnym czasie - mówi Barbara Frydrych, dyrektor Biura Prezydenta ds. Kultury. - Wykażemy możliwie maksymalną elastyczność, aby każdy grantobiorca mógł dostosować zakres rzeczowy realizowanego zadania, do istniejącej sytuacji, dokonać aktualizacji harmonogramu, kosztorysu oraz rezultatów zadania.

Jak tłumaczy, w niektórych wypadkach być może uda się zorganizować wydarzenie za pomocą platform internetowych lub dopasować pomysł do formatu tzw. małych grantów.

 

Zobacz: MAŁE GRANTY - ogłoszenie o możliwości ubiegania się o dofinansowywanie ofert z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego w trybie pozakonkursowym

 

Więcej informacji w tej sprawie można otrzymać w Biurze Prezydenta ds. Kultury za pośrednictwem e-mail: elzbieta.czekaj@gdansk.gda.pl oraz malgorzata.koter@gdansk.gda.pl.

 

O konkursach:

Konkurs na Wydarzenia Kulturalne 2020 przeznaczony jest dla organizacji, które chcą zaprezentować publiczności ważną, ciekawą i inspirującą twórczość w postaci wydarzenia lub cyklu wydarzeń. Na konkurs wpłynęło 138 ofert. Pula środków wynosiła 2 400 000,00. Przyznano dofinansowanie 57 ofertom na łączną kwotę 1 697 900,00.

W Konkursie na Działania Kulturalne 2020 priorytetem jest włączenie uczestników w proces twórczy. Jego celem jest realizacja działań artystycznych i kulturalnych z wykorzystaniem urozmaiconych form i metod współuczestnictwa w kulturze. Na konkurs wpłynęło 85 ofert. Pula środków wynosiła 600 000,00, a dotację otrzymało 36 ofert na łączną sumę 477 000,00.

 

Listy zgłoszonych i nagrodzonych ofert w obu konkursach:

WYDARZENIA KULTURALNE 2020

DZIAŁANIA KULTURALNE 2020

 

oprac. AOwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl