Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Kultura żydowska w najlepszym wydaniu. W dwóch odsłonach

Darmowe koncerty i spektakle, spotkania przy szabasowych świecach i biesiada - tak prezentuje się program XVII Bałtyckich Dni Kultury Żydowskiej w Gdańsku. Impreza potrwa dwa dni - od soboty do niedzieli, 11-12 czerwca 2016 r.

Kultura żydowska w najlepszym wydaniu. W dwóch odsłonach
A
A
data publikacji: 11 czerwca 2016 r.

Michał Kaczor prezentuje instrumenty biblijne
Michał Kaczor prezentuje instrumenty biblijne
TSKZ

- Impreza wpisała się już na trwałe w krajobraz kulturalny grodu nad Motławą. Złożą się na nią koncerty i spektakle, występy artystyczne, wydarzenia kulinarne oraz muzyczne podróże - mówią organizatorzy XVII Bałtyckich Dni Kultury Żydowskiej z gdańskiego oddziału Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce.

Tegoroczną edycję święta kultury żydowskiej zainauguruje spektakl „Dybuk” oparty na dramacie żydowskiego pisarza i publicysty Szymona An-skiego: „Dybuk, czyli Na pograniczu dwóch światów”. To mistyczna historia miłości Chonena, ubogiego studenta Talmudu, i Lei, córki bogatego Żyda Sendera, osadzona w realiach żydowskiej obrzędowości.

Spektakl zobaczymy w siedzibie Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki w sobotę, 11 czerwca. Tego dnia odbędzie się tam także szereg muzycznych atrakcji. Michał Kaczor zabierze słuchaczy w świat instrumentów muzycznych, które można… odnaleźć w Biblii. Podczas spotkania posłuchamy ich brzmienia oraz dowiemy się, w jaki sposób i jaką techniką na nich grano.

Pierwszy dzień XVII Bałtyckich Dni Kultury Żydowskiej będzie również okazją, by poznać twórczość XX-wiecznego polskiego poety żydowskiego pochodzenia Władysława Szlengela. Wybrane teksty przeczyta Joanna Walczyk a akompaniować jej będzie na wiolonczeli oraz śpiewem Julia Maliszewska - uczennica koła teatralnego „Tolerare” z Gimnazjum nr 2 im. Janusza Korczaka w Rumi.

Niedziela, 12 czerwca, upłynie pod znakiem wspomnień o Januszu Korczaku. Znów będzie muzycznie - tego dnia odbędą się aż dwa koncerty: zagrają zespoły Yiddische Band i Krieger Telus Band.

Festiwal zakończy otwarta dla wszystkich wspólna biesiada. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.


Program:

Sobota, 11 czerwca - Gdańskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki, ul. Chlebnicka 2 - I piętro Galeria Punkt

  • godz. 15 - „Dybuk”;
  • godz. 16 - Muzyczne podróże Michała Kaczora cz.2 - ciąg dalszy wyprawy w świat poznawania
  • godz. 17.30 - „Cymes” - koncert zespołu gdańskiego oddziału TSKŻ Sznirele perele;
  • godz. 18 - Przy szabasowych świecach - „Władysław Szlengel - poeta nieznany”;
  • godz. 19 - poczęstunek

Niedziela, 12 czerwca - Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35

  • godz. 15 - „Lomir że zingn” - koncert zespołu Yiddische Band;
  • godz. 16 - „Wspomnienia korczakowskie” - przedstawienie uczniów koła teatralnego „Tolerare” pod opieką Beaty Kędzierskiej z Gimnazjum nr 2 im. Janusza Korczaka w Rumi;
  • godz. 17.30 - „Ballada o Polskich Poetach Żydowskich” - koncert zespołu Krieger Telus Band;
  • godz. 19 - biesiada-
oprac. AO (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. AO (0)
www.gdansk.pl