PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Kultura na czas pandemii. Olga Tokarczuk czyta w internecie opowiadanie sprzed lat

Kultura na czas pandemii. Olga Tokarczuk czyta w internecie opowiadanie sprzed lat
Tym, którzy ubolewają, że III edycja Gdańskich Targów Książki nie odbyła się w stosownym czasie, na pocieszenie polecić możemy działania „ULa z książkami”, czyli wirtualne spotkania z pisarzami i pisarkami, które odbywają się codziennie o godz. 18 na FB Uniii Literackiej. W piątek posłuchamy Olgi Tokarczuk, w sobotę i niedzielę czytania dla dzieci.
Spotkanie z Olgą Tokarczuk podczas festiwalu Literacki Sopot w 2018 roku
Spotkanie z Olgą Tokarczuk podczas festiwalu Literacki Sopot w 2018 roku
fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

 

W czasach pandemii, gdy stacjonarne wydarzenia kulturalne, w tym festiwale literackie, zostały odwołane, artyści również przenieśli swoje aktywności do internetu. „UL z książkami” to wirtualny festiwal literacki, który gra - jak obiecują twórcy - przez całą epidemię. 

Codziennie o godz. 18 już od 29 marca literatki i literaci specjalnie dla swoich czytelników i wielbicieli talentu - czytają, rozmawiają i błaznują – w tygodniu dla dorosłych, a w weekendy dla młodszych czytelników. 

Trzeci tydzień spotkań, rozpoczyna się wyjątkowo - dziś z wielbicielami spotka się Olga Tokarczuk. : - Przeczytam stare opowiadanie, sprzed 22 lat, zatytułowane "Próba generalna". Dziwnym trafem ten krótki tekst stał się dziś bardzo aktualny. Zapraszam serdecznie 3 kwietnia o godz. 18, zróbcie sobie herbatę - zachęca noblistka.

- Rzadko to mówimy, ale: odłóżcie książki i siadajcie przed monitorami! - namawiają “unici.


 

 

Jeśli przegapicie któreś z nagrań na żywo, można je wszystkie odnaleźć i odsłuchać na stronie Unia Literacka. A są tam prawdziwe perełki - spotkania z Magdaleną Grzebałkowską, Jackiem Dehnelem, Grażyną Plebanek, Maxem Cegielskim, Sylwią Hutnik czy Mikołajem Grynbergiem i wiele innych. 

Wszystkie spotkania są oczywiście darmowe, ale jeśli ktoś zechce wesprzeć autorów to może to zrobić tutaj.

 

Unia Literacka jest stowarzyszeniem zawodowym twórczyń i twórców literatury, powołano je w IX 2017 roku w Warszawie i wpisano do KRS w VI 2019 roku.Plany na weekend

Sobota 4.04 – Pszczółek Grzegorz Kasdepke

https://www.facebook.com/gkasdepke/

“Jako truteń, a nie pszczółka przeczytam opowiadania, do których napisania zainspirowały mnie właśnie pszczoły - miejskie pszczoły mieszkające na dachu Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie. Jedna z nich stała się bohaterką dopiero co wydanej książki „Nutka. Najbardziej muzykalna pszczoła świata”. Tak więc UL Z KSIĄŻKAMI wreszcie będzie miał naprawdę coś wspólnego z ulem…

Zapraszam młodszych i starszych, melomanów, jak i tych, którzy muzyki nie znoszą - obiecując jednocześnie, że nie będzie nazbyt słodko, za to na pewno śmiesznie. Choćby z tego względu, że podczas transmisji na żywo połączymy wczesny polski wieczór z australijską głęboką nocą; będę zaspany i starszy o jeden dzień od czytelników oraz słuchaczy w Polsce - a na dowód, że jestem w Australii być może nawet stanę na głowie!”

 

Niedziela 5.04 – Pszczółka Joanna Olech

https://www.facebook.com/joanna.olech.7

“W charakterze pszczoły z UL-a pokażę najfajniejsze książki dla dzieci i młodzieży (0-14 lat) z minionych dwóch-trzech lat, ulubionych przeze mnie autorów. Takie przy których śmiałam się/beczałam (niekiedy na przemian). A także kilka absolutnie wyjątkowych, których nie oddam nawet moim wnuczkom. Jeśli zdążę, to opowiem może o Miziołkach (?).”

 

oprac. AUwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl