PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Kręć kilometry dla Gdańska: rowerem do pracy i szkoły - trwają zapisy do 8. edycji kampanii

Kręć kilometry dla Gdańska: rowerem do pracy i szkoły - trwają zapisy do 8. edycji kampanii
Trwają zapisy do 8 edycji gry rowerowej Kręć kilometry dla Gdańska. W tym roku impreza rozpocznie się 14 września i potrwa do 13 listopada. Wykręcone przez uczestników kilometry będą przeliczane na punkty, a na tych, którzy zdobędą ich najwięcej czekają nagrody - zarówno indywidualne, jak i drużynowe.
Wiosną i latem, gdy słońce przygrzewa chętnie jeździmy na rowerze. Wielu z tych, którzy zdecydują się przedłużyć `sezon` na jesień stwierdza, że i wówczas jazda na jednośladzie jest całkiem przyjemna
Wiosną i latem, gdy słońce przygrzewa chętnie jeździmy na rowerze. Wielu z tych, którzy zdecydują się przedłużyć `sezon` na jesień stwierdza, że i wówczas jazda na jednośladzie jest całkiem przyjemna
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Jazda na rowerze, czy hulajnodze w okresie wiosenno - letnim to coraz popularniejsza forma poruszania się po Gdańsku. Ten sposób dojeżdżania do pracy czy szkoły zyskał jeszcze więcej zwolenników w okresie pandemii covid - 19. Jednak im chłodniej, tym więcej osób rezygnuje z mobilności aktywnej i przesiada się do samochodów. Stąd pomysł na grę rowerową “Kręć kilometry dla Gdańska - rowerem do pracy i szkoły”, której celem jest zmotywowanie mieszkańców do regularnej jazdy na rowerze w celach komunikacyjnych przez cały rok.

Zabawa polega na zbieraniu jak największej ilości punktów, które przyznawane są za wykonywanie codziennych rowerowych podróży. Dojazdy do pracy, szkoły i na uczelnię są dodatkowo premiowane.

 

Zmiana kierunku ruchu na ul. Piramowicza: “To likwidacja najniebezpieczniejszego punktu na rowerowej mapie Gdańska”

 

W grze można rywalizować między sobą na różnych poziomach. Aplikacja Activy powiązana z grą przeliczać będzie na punkty przejechane na jednośladzie kilometry, a te trafią na konto indywidualnego uczestnika i zasilą jednocześnie bilans punktowy grupy, do której przyłączyć się może dany rowerzysta.

Rywalizacja odbywa się zatem na poziomie indywidualnym, ale też pomiędzy firmami, uczelniami wyższymi, stowarzyszeniami, dzielnicami, grupami nieformalnymi.

W tym roku termin rywalizacji w Gdańsku przesunięto na “jeszcze bardziej jesienny” w stosunku do edycji 2019 (wtedy kręcono kilometry od 1 września do końca października, teraz - od 14 września do 13 listopada). Warto podkreślić, że zmiana ta jest wynikiem konsultacji z uczestnikami zeszłorocznej kampanii.

 

Rowerzyści przy al. Zwycięstwa w Gdańsku
Rowerzyści przy al. Zwycięstwa w Gdańsku
fot. Renata Dąbrowska/www.gdansk.pl

 

Koniec remontu odcinka al. Grunwaldzkiej - nowa droga rowerowa i nawierzchnia jezdni

 

Zgłoszone do konkursu firmy (jak to zrobić - w ramce pod tekstem) będą rywalizować ze sobą o tytuł Najbardziej Rowerowej Firmy oraz o największą liczbę punktów wykręconych w stosunku do liczby pracowników (są podzielone na kategorie w zależności od liczby pracowników). Wybrane zostaną także najbardziej rowerowe uczelnie, dzielnice, szkoły ponadpodstawowe.

 

PUNKTACJA I NAGRODY

Zasady punktowania wyglądają następująco:

 • 5 punktów za każdy przejazd o długości min. 1,5 km
 • 1 punkt za każdy kilometr przejechany rowerem, hulajnogą, na rolkach, na deskorolkach (dla przejazdów powyżej 1,5 km)
 • za każdy dojazd lub wyjazd z przypisanego użytkownikowi obszaru (miejsca pracy i nauki) z ograniczeniem do punktowania do 2 razy dziennie w 5 dowolnych dniach w tygodniu – 50 punktów
 •  wszystkie punkty wykręcone od 15 października do 13 listopada będą liczone podwójnie
 • minimalny czas przerwy między przejazdami to 30 minut – jest to zmiana w stosunku do zeszłego roku, czas przerwy między przejazdami został wydłużony z 20 na 30 minut (wynik konsultacji)
 • Przejazdy muszą się zaczynać lub kończyć w granicach administracyjnych Gdańska
 • spośród grup: firmowej, uczelnianej, szkolnej - można wybrać tylko jedną. Można (i nawet wskazanym jest;-) należeć jednocześnie do grupy dzielnicowej
 • w aplikacji przez cały czas trwania kampanii śledzić będzie można bieżące rankingi firm, uczelni, szkół i dzielnic

Pełny regulamin dostępny jest w aplikacji Activy oraz na stronie grarowerowa.pl

 

Gra rowerowa idzie z duchem czasu - także użytkownicy hulajnóg i deskorolek mogą brać w niej udział
Gra rowerowa idzie z duchem czasu - także użytkownicy hulajnóg i deskorolek mogą brać w niej udział
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Dla najlepszych uczestników przygotowano kilkaset atrakcyjnych nagród:

 •  za wykręcenie 777 punktów - skarpetki z motywem rowerowym
 • dla najbardziej aktywnych rowerzystów – bony do gdańskich restauracji
 • za wykręcenie 7777 punktów – pamiątkowe bluzy sportowe z logo kampanii
 • dla zwycięskich szkół średnich – serwis rowerowy (dla wszystkich osób, które uczestniczyły w grze)
 • dla zwycięskich firm – nieodpłatna certyfikacja Europejski Certyfikat Pracodawcy Przyjaznego Rowerzystom
 • nagrody dla pierwszej 5 kobiet i pierwszych 5 mężczyzn w konkurencji indywidualnej (tzw. Piątka Najlepszych)
 • zwycięskie szkoły, uczelnie, firmy i dzielnice otrzymają pamiątkowe dyplomy

 

W trakcie trwania kampanii, podobnie jak w ubiegłych latach, przy drogach rowerowych w Gdańsku pojawiać się będą stoiska promujące zabawę, w których na rowerzystów, (a także użytkowników hulajnóg i deskorolek) czekać będą miłe niespodzianki. 

Do współzawodnictwa można przyłączyć się także w trakcie trwania wydarzenia. Warto śledzić grupę Kręć kilometry dla Gdańska na Fb, gdzie znaleźć można bieżące wiadomości dotyczące gry.

ZAPISY

Aby stać się uczestnikiem gry, należy pobrać aplikację Activy (dostępna na stronie www gry rowerowej), dołączyć do drużyny firmowej, uczelnianej, szkolnej albo dzielnicowej lub rozpocząć indywidualną rywalizację. Firmy rejestrują swoje drużyny do akcji poprzez formularz na powyższej stronie internetowej. Natomiast drużyny dla wszystkich gdańskich dzielnic, szkół ponadpodstawowych i uczelni są już utworzone w aplikacji, wystarczy do nich dołączyć (to nowość w stosunku do ubiegłego roku).

A co z osobami, które pracują zdalnie?

One także mogą uczestniczyć w grze, zbierając punkty za jazdę rekreacyjną, nie uzyskają jednak 50-punktowych bonusów za dojazd do pracy - odpowiada Remigiusz Kitliński pełnomocnik prezydent Gdańska ds. polityki rowerowej. - Nadrzędnym celem kampanii jest promocja dojazdów do pracy i tak pozostanie także w tym roku.

 

118761928_948949765610515_4045439252051186940_o

 

Do 3 września udział w kampanii zgłosiło już kilkuset indywidualnych zawodników i ponad 100 firm. W ubiegłym roku w “Kręć kilometry” udział wzięło 4128 osób i 248 firm.

Kampania Kręć kilometry dla Gdańska na mecie. Najlepsi zostali nagrodzeni

 

Gra rowerowa realizowana jest także w Sopocie - rozpoczęła się 1 września.

 

Izabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze
Izabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze